Schneider Electric: UPS do zadań specjalnych

Zasilacze UPS potrzebne są w wielu branżach, nawet pozornie niezwiązanych z serwerowniami i komputerami. Żadne duże przedsiębiorstwo nie może się obyć bez przynajmniej jednego serwera i urządzeń elektrycznych – tradycyjnych komputerów biurowych czy specjalistycznych maszyn.

Na rynku dostępne są zasilacze przeznaczone dla konkretnych branż, opracowane na podstawie specyfiki używanych narzędzi i potrzeb przedsiębiorstw z danego sektora. I tak zasilacze dla stoczni i statków muszą być całkowicie odporne na sól morską, zwiększoną wilgotność oraz stałe wstrząsy. Przykładem takich UPS-ów jest seria Marine z oferty Schneider Electric.

Statek morski narażony jest na awarie prądu, które mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki. Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim oświetlenie awaryjne, wyposażenie nawigacji, automatyzacja czy systemy HVAC. Nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu jest w stanie sparaliżować funkcjonowanie statku, a także wywołać panikę.

Warunki na pokładzie statku różnią się znacznie od tych na lądzie: dystrybucyjna sieć zasilająca jest nieuziemiona, a elektryczność wytworzona przez silniki statku jest różnej jakości. Dlatego energia zasilająca musi być podwójnie konwertowana dla wszystkich decydujących zastosowań. Wibracje, wstrząsy, przechyły, zmiany temperatury i ograniczona przestrzeń stanowią wyzwania dla dostosowania urządzeń. W dodatku każde urządzenie mające wpływ na bezpieczeństwo oraz systemy związane z żeglugą muszą spełnić kategoryczne wymogi.

– Zasilacze UPS przeznaczone dla przemysłu to urządzenia do zadań specjalnych. Muszą sprostać bardzo trudnym warunkom – wysokiej temperaturze, wstrząsom, zapyleniu czy zalaniu. Ich konstrukcja jest wzmocniona i skrojona na miarę konkretnych potrzeb. Zastosowanie UPS-ów zwiększa się zwłaszcza tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo, efektywność i oszczędności. – wyjaśnia Dariusz Koseski, wiceprezes Schneider Electric Polska.

W skład UPS-ów Schneider Electric serii Marine wchodzą linie Galaxy (modele 3500, 5500, 7000) oraz Symmetra (MW i PX). Wszystkie wymienione produkty są trójfazowe, mają wymienne baterie i zapewniają skalowalność sieci energetycznej przedsiębiorstwa. W tak szerokiej gamie zasilaczy UPS można wybrać rozwiązanie na miarę możliwości finansowych – podstawowe modele (3500) są skalowalne i ekonomiczne, co pozwala wprowadzić realne oszczędności do tak ogromnego przedsiębiorstwa, jakim jest stocznia.

Uzupełnieniem oferty są inne produkty Schneider Electric: prostowniki i przełączniki MGE static Transfer Switches. Standaryzacja dostawcy także przyczynia się do ograniczenia kosztów, gdyż sprzęt kupiony od jednego producenta daje gwarancję, że wszystkie części będą ze sobą współdziałały, a w razie problemów można skorzystać z jednego serwisu, co pozwoli oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.