Rozwiązanie SAP oparte na tablicy wskaźników zapewnia kontrolę stanu zakładu

TECHNIKA PORTALOWA

Krytyka przeznaczonego dla firm oprogramowania SAP ze strony konkurencji opiera się na tym, że wprawdzie produkt SAP jest rewelacyjny w korporacji, ale w pojedynczym zakładzie nie spisują się najlepiej. Decydenci z SAP są świadomi tych zarzutów, ale nazywają je bezpodstawnymi, wskazując na fakt, że wiele firm z powodzeniem posługuje się produkcyjnymi modułami SAP.

Teraz SAP ma inny argument do odpierania tego rodzaju krytyki: opartą na portalu inteligencję biznesową oferującą rozwiązanie o nazwie Tablica Wskaźników Menedżera Zakładu SAP (Plant Manager Dashboard). Sudipta Bhattacharya, wiceprezes do spraw rozwiązań produkcyjnych w SAP mówi, że tablica wskaźników jest oparta na technice integracyjnej SAP – NetWeaver – i łączy się z dolnymi poziomami źródeł danych z zakładu, oferując dyrekcji wgląd w trendy pojawiające się na poziomie hal produkcyjnych.

– Kiedy łańcuch zaopatrzenia staje się ekonomiczny, fabryka jest de facto buforem reagującym na zmienność występującą w łańcuchu zaopatrzenia – mówi Sudipta Bhattacharya. – Dlatego zarząd musi kontrolować to, co dzieje się w fabryce, by być w stanie połączyć zarządzanie produkcją oraz finansowymi zasobami firmy.

Tablica Wskaźników dla Produkcji firmy SAP zajmuje górne warstwy modelu oprogramowania z zakresu Usług Wydajności Produkcyjnej – według analizy sporządzonej przez ARC.

– Zazwyczaj szczególnie skrupulatnie obserwowane są stany magazynowe – mówi Bhattacharya – ale brakuje informacji, na ile efektywne jest wykorzystanie zasobów zakładu oraz w jaki sposób koreluje to z kosztami czy innymi czynnikami. Tablica wskaźników daje firmie kontekst, punkt odniesienia dla oceny, co dzieje się w produkcji.

Tablica wskaźników wspiera przepływ prac, na przykład w formie przekazywania planistom informacji dotyczących przestojów maszyn. Ponadto tablica wskaźników oferuje 70 różnych metryczek zakładowych – opcję, którą SAP opracował po przeprowadzeniu rozmów z 40 klientami reprezentującymi sektor produkcyjny.

Jak ma się tablica wskaźników do ofert dostawców takich, jak Lighthammer Software czy OSIsoft, którzy oferują aplikacje inteligencji firmowej oparte na sieci i często obsługują tych samych klientów co SAP? Według Bhattacharya tablica wskaźników została zbudowana na otwartej platformie w taki sposób, że istniejące rozwiązania inteligencji zakładowej mogą stać się jej częścią. – Dla dostawców, którzy budowali swoje rozwiązania tak, by łączyły się one i bez konfliktów współpracowały z NetWeaver – mówi Bhattacharya – integracja jest łatwiejsza.

Tablica wskaźników zyskała sobie przychylne opinie mieszczącej się w Dedham, w stanie Massachusetts, firmy analitycznej ARC Advisory Group. W sporządzonej na ten temat notatce ARC stwierdza, że SAP dostarcza rozwiązanie, które może integrować istniejące systemy w celu udostępnienia wglądu w stan zakładu. Poza tym SAP jasno komunikuje, że może oraz zamierza konkurować również na niższym poziomie – obsługi hal produkcyjnych.

– SAP już pracuje nad tablicą wskaźników dla kierowników produkcji – mówi Bhattacharya. – Uważa, że zainteresowanie tym produktem powinno być znaczne, ponieważ fabryka nie może dalej funkcjonować na zasadzie czarnej skrzynki.