Rok 2013 korzystny dla szczecińskiej branży IT

Uroczyste podsumowanie roku 2013 w szczecińskiej branży IT zorganizował Klaster ICT Pomorze Zachodnie we współpracy z Technoparkiem Pomerania i Polskim Radiem Szczecin.

Wzrost przychodów, pozyskanie wielu znaczących partnerów biznesowych, takich jak Microsoft, Tauron PE czy Mercedes Benz, wprowadzenie na rynek wielu nowoczesnych produktów i usług informatycznych – to tylko niektóre z sukcesów, jakie w 2013 r. osiągnęły szczecińskie firmy IT. Obecny potencjał regionalnej branży IT to ponad 4000 firm IT w regionie (w tym prawie 2000 w Szczecinie), blisko 2600 studentów i prawie 500 absolwentów ze specjalizacją IT rocznie.

– Branża informatyczna jest jednym z głównych motorów rozwoju naszego miasta – mówił w trakcie uroczystego podsumowania roku 2013 w branży IT prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. – Siedem lat temu bardzo mocno postawiliśmy na rozwój informatyki, branży ICT i wszystkich usług BPO. To okazało się sukcesem, bo mimo kryzysu gospodarczego, ta branża w Szczecinie cały czas rośnie w siłę. Widzimy to po miejscach pracy, obrotach firm informatycznych, marek, które są znane nie tylko w Szczecinie, ale także w Europie i świecie.

– Ułatwiamy firmom nawiązywanie nowych kontaktów i dostęp do wartościowej dla nich wiedzy – tłumaczy Katarzyna Witkowska, prezes klastra. – Nasza działalność polega na integracji ludzi związanych z branżą, organizowaniu wydarzeń branżowych, podczas których przedsiębiorcy mogą poznać swoje kompetencje i wymienić się doświadczeniami, a także na inicjowaniu wspólnych projektów biznesowych.

Do tej pory klastrowe firmy zaangażowały się w realizację kilku wspólnych biznesowych inicjatyw, m.in. w projekt Cloud 4 Cities, w ramach którego we współpracy z Akademią Morską pracują nad uruchomieniem innowacyjnych usług informatycznych w powstającym obecnie największym w regionie centrum danych Technoparku Pomerania. Ponadto przedsiębiorcy starają się unowocześniać programy nauczania informatyki w szczecińskich szkołach średnich w ramach projektu „ICT Biznes dla Edukacji” oraz tworzą przyjazne rozwiązania informatyczne dla mieszkańców Szczecina w ramach inicjatywy Grasshopper.

Rok 2013 był korzystny dla wielu firm IT. Na przykład Unizeto Technologies rozpoczęło wdrażanie systemów w rządowym projekcie „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Ponadto firma zrealizowała wielomilionową inwestycję w nowe centrum wydruków masowych w Szczecinie, które umożliwi personalizację korespondencji masowej do klientów biznesowych.

Z kolei firma Pixel Legend w 2013 roku nawiązała biznesową współpracę z Mercedes Benz, a IT Serwis z Tauron PE – któremu dostarczy  i zainstaluje ponad 120 serwerów fizycznych.

Na szczecińskim rynku działalność prowadzi też wiele zagranicznych firm informatycznych, np. angielska firma Brandbank, która na polski rynek weszła dzięki fuzji ze szczecińskim start-upem – marką Global Product. – Pracujemy dla dużych sieci handlowych, takich jak Tesco, Makro, Alma24 czy Piotr i Paweł.  Odpowiadamy za zdjęcia i pełen opis produktów w  internetowych sklepach – wyjaśnia Kamila Wrońska z Brandbank.

Sukcesy szczecińskich firm informatycznych są dowodem na to, że rozwój rynku IT w regionie utrzymuje się nawet pomimo wyczuwalnego pogorszenia sytuacji makroekonomicznej. Branża informatyczna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki, a specjalistom IT najłatwiej o pracę – według szacunków Komisji Europejskiej do 2015 r. w Europie powstanie dla nich aż 700 tys. nowych wakatów.