RFID w łańcuchu dostaw

Grupa Metro, trzecia pod względem wielkości na świecie firma zajmująca się sprzedażą detaliczną, zakończyła wdrożenie tagów i czytników w technice RFID (radio-frequency ID) w swoim największym centrum dystrybucyjnym w Niemczech. Centrum zostało wyposażone w tagi RFID oraz inteligentne czytniki RFID IF5 firmy Intermec Technologies Corp. Testowano odczyt tagów na ponad 50 000 palet – poziom odczytu osiągnął 99%, a wdrożona technika jest w pełni zgodna z normami ETSI dotyczącymi technik radiowych, obowiązującymi w Europie.

Technika RFID jest uzupełnieniem stosowanych obecnie w przemyśle systemów śledzenia opartych na kodach kreskowych, umożliwiających automatyczne śledzenie produktów w całym łańcuchu dostaw. Podczas automatycznego zbierania danych w technice RFID zwykle nie trzeba widzieć produktu ani go ręcznie skanować jak w przypadku większości systemów opartych na kodach kreskowych. Systemy Intellitag RFID firmy Intermec oferują wszystkie funkcje techniki UHF 2. generacji oraz możliwość dostosowania ich do potrzeb użytkownika. Systemy te zostały przez ETSI zatwierdzone do stosowania w Europie, są w pełni zgodne z normami ISO.

– Na przykładzie Grupy Metro widać, jak wdrożenie techniki tagów radiowych może usprawnić proces sprzedaży detalicznej, od inwentaryzacji po punkt sprzedaży – powiedział Tom Miller, prezes firmy Intermec.

www.skk.com.pl