Rekordowe targi KOMPOZYT-EXPO 2012

    3. edycja targów KOMPOZYT-EXPO (22-23 listopad 2012 r., Kraków), w której wzięła udział rekordowa liczba blisko 170 wystawców, odnotowała 10-krotny wzrost liczby zwiedzających w stosunku do roku poprzedniego i udowodniła po raz kolejny, że takie wydarzenie na polskim, niezwykle rozwojowym rynku, jest niezbędne.

    – W ubiegłym roku zostałem zaproszony na KOMPOZYT-EXPO przez jednego z wystawców. Zobaczyłem targi i byłem pod dużym wrażeniem. Przekonałem firmę, by się wystawić i nie żałuję tej decyzji – wystawia się tu cała branża, więc na pewno wrócimy za rok – mówił Jarosław Antoniuk z firmy Graco.

    Targi na światowym poziomie

    Po raz pierwszy w historii targów zaprezentowano maszyny w cyklu produkcyjnym. Dodatkową atrakcją wystawy była ekspozycja przedmiotów oraz pojazdów wykonanych z kompozytów: ultralekkiego samolotu, samochodu, nowoczesnego pontonu wojskowego czy lokalizatora. W zgodnej opinii firm biorących udział w targach – KOMPOZYT-EXPO to wydarzenie na światowym poziomie, w niczym nieustępujące najlepszym zagranicznym imprezom, zyskujące na znaczeniu.

    – Bywam m.in. na targach w Düsseldorfie i nie sądziłem, że Kraków prezentuje tak wysoki poziom. Widać ogromny rozwój KOMPOZYT-EXPO . Pierwszego dnia były tłumy – wiele osób z zagranicy. W przyszłym roku z pewnością wrócimy i powiększymy nasze stoisko, aby móc sprostać ogromnemu zainteresowaniu naszych klientów – mówił Mateusz Tymowski z firmy PPH Protym sp. z o.o.

    Najlepsi w branży

    Nowości, a często premiery w sekcji materiałów, surowców, maszyn, a także oprogramowania zaprezentowała rekordowa liczba blisko 170 wystawców. Najlepszym produktom Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Jana Chłopka przyznała nagrody.

    Nagrody KOMPOZYT-EXPO

    • Technische Universität Dresden Institut Für Leichtbau und Kunststofftechnik – za FiF (Function Integrating Vehicle System Unit)
    • Mastermodel FHU Jacek Koczwara – za nanokompozytowe panele grzejne (producent Mastermodel FHU Jacek Koczwara/Dynamax)
    • Politechnika Wrocławska, Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej – za ponton kompozytowy
    • Baltazar Kompozyty sp. z o.o. – za żywice bezstyrenowe atlac premium (producent DSM Composite Resins AG)
    • Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania – za wieloostrzowe płytki skrawające wytwarzane metodą FAST/SPS

    Wyróżnienia

    • Milar sp. z o.o. – za piankę z impregnacją T92 Sealx (producent Airex AG)
    • Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii – za opracowanie technologii wytwarzania tłoków kompozytowych do sprężarek powietrza
    • Lerg SA – za Estromal 11.A-01 – żywice umożliwiające wytwarzanie kompozytów o podwyższonej zawartości napełniaczy przy zachowaniu dobrych właściwości mechanicznych

    Bogata formuła KOMPOZYT-EXPO

    Targi to również kompendium wiedzy na temat kompozytów. Gościem specjalnym był profesor Constantinos Soutis – niekwestionowany autorytet w branży, autor i współautor ponad 350 artykułów naukowych oraz 100 prezentacji technicznych podczas międzynarodowych konferencji, seminariów i sympozjów.

    – Jesteśmy w Krakowie drugi raz i cieszymy się z tego pobytu. Około 20% naszych kontaktów biznesowych wywodzi się z tych targów. KOMPOZYT-EXPO to jedyne miejsce w Polsce, gdzie branża może się spotkać. Nie musimy jeździć po Polsce i spotykać się z każdym z osobna, tylko koncentrujemy w jednym miejscu wszystkie spotkania biznesowe. Mam nadzieję, że targi będą się dalej rozrastały. Polska w tej części Europy ma naprawdę dużo do powiedzenia w dziedzinie kompozytów – twierdził Sławomir Gajdziński, firma Zohan sp. z o.o.

    Ciekawe wydarzenia towarzyszące

    Krakowskiej imprezie towarzyszyła Międzynarodowa konferencja CECOM, na której poruszane były zagadnienia związane z zastosowaniem materiałów kompozytowych w budownictwie.

    – Chciałem podkreślić jej wysoki poziom i międzynarodowy charakter. Takie audytorium jest naprawdę trudno zebrać, dlatego jestem bardzo zadowolony z udziału. 3. edycja targów pokazuje, że mają one przed sobą świetlaną przyszłość. W porównaniu do drugiej – widzę nie tylko wystawców, którzy zajmują się kompozytami w budownictwie czy też żywicami, ale również pełną ofertę zastosowań kompozytów w budownictwie. Gdybym miał porównywać KOMPOZYT-EXPO do targów organizowanych w Paryżu, to profil obu wydarzeń jest właściwie identyczny. Prawdopodobnie weźmiemy udział w targach za rok – mówił Paweł Winiarski, zwiedzający reprezentujący firmę Chemical Global, Neoxe.

    – Organizując KOMPOZYT-EXPO po raz pierwszy w 2010 r. wiedzieliśmy, że polska branża kompozytów potrzebuje miejsca spotkań. Dzisiaj cieszymy się, że doskonale trafiamy w potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku. Nasza impreza nabrała międzynarodowego charakteru – gościliśmy kilkanaście firm z zagranicy oraz wielu obcokrajowców, którzy przyjechali poznać polską ofertę. O organizowanych przez nas targach mówi się wiele dobrego. Bardzo schlebiają nam porównania do targów kompozytowych organizowanych na Zachodzie. Zrobimy wszystko, by równać do najlepszych – podsumowuje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

    Organizator zaprasza na kolejną, 4. edycję Targów Kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO.