Raport MSI Polska: Mobilność zwiększa skuteczność

Pobierz Raport MSI Polska: Raport MSI Polska: Mobilność zwiększa skuteczność

Urządzenia mobilne zapewniają identyfikowanie, śledzenie i monitorowanie wielu procesów w przedsiębiorstwie produkcyjnym – od przyjęcia do wydania towaru, przez procesy kontroli jakości czy zarządzanie aktywami. Przyszłość należy do rozwiązań mobilnych.

Raport MSI Polska został oparty na danych pochodzących z ankiet wysłanych do dostawców mobilnych rozwiązań IT dla sektora produkcji obecnych na polskim rynku. Oczywiście, nie jest to pełny obraz rynku – raport pokazuje jedynie rynkową ofertę, a nie stopień jej wykorzystania.

Wyniki globalnego badania „Symantec 2012 State of Mobility Survey” wskazują na przełom w popularyzacji rozwiązań mobilnych na całym świecie. Firmy w coraz większym stopniu korzystają z aplikacji mobilnych. 84% polskich przedsiębiorstw rozważa wdrożenie niestandardowych aplikacji mobilnych, a 47% już je wdraża lub wdrożyło. W badaniu termin „urządzenie mobilne” odnosi się do urządzeń kieszonkowych, takich jak Blackberry, iPhone, Android, iTouch itp. Definicja nie obejmuje laptopów.

Badanie zostało przeprowadzony na zlecenie Symantec przez firmę Applied Research od sierpnia do listopada 2011 r. W sondażu wzięło udział 6275 firm z 43 krajów w Ameryce Północnej, regionie EMEA, Azji i Oceanii, Japonii i Ameryce Łacińskiej, w tym 100 firm z Polski.

Upowszechnianie się w naszym kraju aplikacji mobilnych dowodzi, że polskie firmy wierzą, iż mobilność może im przynieść rzeczywiste korzyści biznesowe. W przypadku obecnie używanych smartfonów i tabletów 65% ankietowanych oczekiwało zwiększonej produktywności, a 69% zaobserwowało jej wzrost po wdrożeniu. Ponadto 71% respondentów obecnie wykorzystuje urządzenia mobilne do wykonywania krytycznych aplikacji biznesowych, co stanowi kolejny dowód, że mobilność już trafiła do głównego nurtu.

Ale jak każda nowa technologia mobilność przysparza wielu problemów rodzimym działom IT – tak stwierdziło 47% respondentów, a 41% badanych w Polsce określiło urządzenia mobilne jako jedno z trzech największych zagrożeń IT. W skali globalnej niemal połowa respondentów przyznała, że mobilność sprawia poważne problemy. Obawy są liczne – od zgubionych i skradzionych urządzeń do wycieków danych, nieautoryzowanego dostępu do zasobów firmy po przenoszenie się infekcji z urządzeń mobilnych na sieć firmy.

Ponieważ urządzenia mobilne obecnie obsługują krytyczne procesy i dane biznesowe, koszt sytuacji naruszenia bezpieczeństwa (w tym utraty danych, naruszenia wizerunku marki, utraty produktywności i zaufania klientów) może być wysoki – rocznie wyniósł w polskich przedsiębiorstwach średnio ok. 202 tys. USD.

Zagrożenia

Dzisiejszy biznes wymaga mobilności pracy i możliwości przemieszczania się pracowników w skali krajowej i międzynarodowej. W związku z tym niezbędne są bezpieczne rozwiązania, które nie tylko zapewnią dostęp do wszystkich informacji w każdym miejscu i o każdej porze, ale również umożliwią połączenie między zróżnicowanymi urządzeniami komunikacyjnymi używanymi przez pracowników. Z kolei pracownicy oczekują wygody użytkowania swoich urządzeń, elastyczności i dostępu do danych firmowych nawet na prywatnych urządzeniach.

Taka sytuacja stanowi duże wyzwanie dla działów informatycznych, szczególnie w zakresie zapewnienia ochrony danych korporacyjnych oraz zapobiegania ich wyciekowi lub utracie z winy leżącej po stronie użytkownika, urządzenia końcowego lub nieuprawnionego dostępu. Problem potęguje konieczność uwzględnienia w zasobach starzejących się urządzeń PC, limity pojemności pamięci dyskowej i operacyjnej oraz migracja do nowych systemów operacyjnych.

Z ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez firmę Coleman Parkes Research na zlecenie HP (Raport „HP Research: Security and Risk Management”, Coleman Parkes Research Ltd., lipiec 2012 r.) wynika, że firmy coraz bardziej prewencyjnie podchodzą do bezpieczeństwa informacji i w większym stopniu koncentrują się na strategii, zarządzaniu i działaniach analitycznych.

Prawie trzy czwarte respondentów (73%) sygnalizowało trudności w centralnym zarządzaniu urządzeniami mobilnymi, a ponad połowa (51%) uważa, że upowszechnienie urządzeń mobilnych zwiększa ryzyko utraty lub kradzieży danych.

Na polskim rynku wielu dostawców oferuje sprzęt mobilny do pracy w terenie i na hali produkcyjnej. Globalna sprzedaż smartfonów i tabletów już w czwartym kwartale 2011 r. przewyższyła sprzedaż PC. W Polsce obecnie co drugi sprzedawany telefon komórkowy to smartfon. Analitycy przewidują, że w 2012 r. Polacy kupią 5,1 mln smartfonów.

Według badań firmy Lexmark (opublikowanych w połowie 2012 r.) ponad połowa pracowników (55%) regularnie korzysta w pracy z prywatnych urządzeń mobilnych. Lexmark przeprowadził badanie wśród 710 pracowników biur z takich krajów, jak Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Pracownicy pytani byli, jakich urządzeń mobilnych używają w miejscach pracy. Z ich odpowiedzi wynika, że najczęściej używane są iPhony (36%) i smartfony (24%), tuż za nimi plasują się iPady (23%) i Blackberry (19%).

Mobilność w produkcji

Również sektor produkcji coraz częściej i chętniej wykorzystuje urządzenia mobilne.

– Mobilne rozwiązania IT w branży produkcyjnej najczęściej wykorzystywane są do rejestracji poszczególnych etapów produkcyjnych, realizacji procesów logistycznych, obejmujących zapewnienie surowców i półproduktów na linię produkcyjną oraz odbiór i dalszą dystrybucję wyrobów gotowych, a także w obszarze utrzymania ruchu, gdzie pomagają w rejestracji i nadzorowaniu działań serwisowych i konserwacyjnych na linii produkcyjnej – uważa Jacek Liber, dyrektor Działu Badań i Rozwoju BCS Polska.

Jakie wymagania muszą spełniać urządzenia mobilne używane w codziennej pracy przez pracowników sektora produkcji?

– Niezwykle istotnym czynnikiem w sektorze produkcji jest wymóg, by urządzenia były przygotowane do pracy w trudnych warunkach – od niskich przez wysokie temperatury, wysoką lub niską wilgotność powietrza, a także odporność na upadki z wysokości, przypadkowe zgniecenie, uszkodzenia mechaniczne etc. – wyjaśnia Aneta Witczak, Territory Account Manager, Motorola Solutions. – Terminale te muszą mieć także duże wyświetlacze i odpowiednio wyprofilowaną klawiaturę, by można ich było używać, np. nosząc rękawice.

Światowe trendy

Według raportu Cisco Visual Networking Index (luty 2012 r.) „Global Mobile Data Traffic Forecast na lata 2011-2016” ogólnoświatowy ruch w sieciach mobilnych wzrośnie w tym okresie aż 18-krotnie i osiągnie w 2016 r. wartość 10,8 eksabajta miesięcznie, czyli 130 eksabajtów rocznie. Ruch mobilny w chmurze będzie w 2016 r. stanowić 71% łącznej transmisji danych w sieciach mobilnych, co odpowiada 7,6 eksabajta miesięcznie (w 2011 r. wartości te wyniosły odpowiednio 45% i 269 petabajtów).

Prognozowane dynamiczne zwiększenie ruchu mobilnego będzie efektem m.in. przewidywanego gwałtownego wzrostu liczby urządzeń do obsługi mobilnego Internetu, która przekroczy liczbę mieszkańców Ziemi (wg ONZ szacowana liczba ludności w 2016 r. to 7,3 mld). Według prognoz firmy Cisco w latach 2011-2016 globalny ruch mobilny przekroczy trzykrotnie wielkość transmisji danych w sieciach stacjonarnych.

Ogólnoświatowy wzrost liczby urządzeń bezprzewodowych i węzłów uzyskujących dostęp do sieci mobilnych stanowi główny powód wzrostu ruchu w sieci. W roku 2016 będzie funkcjonować ponad 8 miliardów przenośnych i osobistych urządzeń umożliwiających mobilną transmisję danych oraz około 2 miliardy połączeń M2M (np. systemów GPS w samochodach, systemów śledzenia zasobów w sektorze transportu i produkcji).

Przyszłość urządzeń mobilnych

– Rozwiązania mobilne przyszłości z pewnością będą w większym stopniu odciążały pracowników z procesu raportowania, pozwalając im skupić się na procesie przemysłowym. Zapewnią to nowoczesne maszyny czy linie produkcyjne, oprogramowane w sposób coraz bardziej zunifikowany i otwarty, umożliwiający ich szybką integrację z systemami klasy ERP – uważa Bartłomiej Denkowski, PreSales Manager IFS Poland.

– Nowe możliwości to według nas wypadkowa systematycznego przechodzenia firm na technologię cloud computing, czyli zarządzania firmą w chmurze obliczeniowej. Taki styl prowadzenia biznesu będzie się przekładał na rozwój aplikacji mobilnych pod kątem intuicyjności i interfejsu, aby ułatwić użytkownikom przeglądanie i modyfikację rozbudowanych dokumentów na drobnym sprzęcie IT, jak iPhone czy smartphone – tak przyszłość aplikacji mobilnych ocenia Tomasz Gliwka, kierownik ds. rozwiązań biznesowych w Epicor.

Przyszłość należy do mobilnych rozwiązań IT.

Pobierz Raport MSI Polska: Raport MSI Polska: Mobilność zwiększa skuteczność

Autor: Elżbieta Jaworska