Raport MSI Polska: IT dla produkcji

Pobierz raport w pliku PDF

Systemy opisywane w raporcie

MES (Manufacturing Execution System) – system do śledzenia oraz nadzorowania produkcji i przepływu materiałów), SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) – oprogramowanie do zbierania danych dotyczących sterowanego procesu, HMI (Human-Machine Interface) – interfejs zapewniający bezpośredni dialog człowieka i maszyny, PLM (Product Lifecycle Management) – zarządzanie cyklem życia produktu, PDM (Product Data Management) – zarządzanie danymi o produkcie, workflow – mechanizmy sterowania przepływem prac, APS (Advanced Planning System) – zaawansowane planowanie produkcji, APS (Advanced Planning and Scheduling) – zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji, EAM/CMMS (Enterprise Asset Management/Computerised Maintenance Management Systems) – zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa oraz wspomaganie utrzymania ruchu

Rozwiązania IT zbudowane z… atomów

Według jednego z naszych ekspertów przyszłość będzie należała do produktów, które zapewnią łatwe i szybkie rozbudowanie działających aplikacji bez przerywania bieżącej produkcji.

Tytuł nawiązuje do wypowiedzi przedstawiciela firmy Qcadoo Limited, według którego przedsiębiorstwa produkcyjne „oczekują od dostarczanych im systemów faktycznej modułowości, czyli rozwiązań zbudowanych z atomów, realizujących konkretne zadania, kompatybilnych z już wdrożonymi systemami”.

Jakie są potrzeby branży produkcyjnej? Jakie trendy dominują w rozwoju rozwiązań dla produkcji? Jaka jest świadomość niezbędności IT na hali produkcyjnej? Do czego służą np. systemy MES? Niektórym głównie do… uzyskania przewagi nad konkurencją. Taki był wniosek z przeprowadzonego przez Aberdeen Group w styczniu i lutym 2009 r. badania wśród kadry zarządzającej z ponad 150 przedsiębiorstw – „A Platform Approach to Manufacturing Operations Management”. Od tego czasu trochę zmieniły się światowe trendy, zmieniła się kondycja gospodarki.

Jak sytuację w Polsce oceniają ankietowani przez nas przedstawiciele firm oferujących rozwiązania IT dla sektora produkcji?

– Polski rynek coraz bardziej dojrzewa do wykorzystywania rozwiązań IT w produkcji. Jest to sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej i lepsze zarządzanie własnym biznesem – wyjaśnia Edward Jędrzejowski z Epicor Software Poland.

Opinię tę potwierdzają różne badania statystyczne. Z danych „Indeksu konkurencyjności branży informatycznej” opracowanego na zlecenie Business Software Alliance przez Economist Intelligence Unit wynika, że Polska poprawiła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych (awans o 5 miejsc).

– Od pewnego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie systemami zapewniającymi wzrost produktywności – wyjaśnia Edward Jędrzejowski. – Z raportu prezentowanego przez serwis automatykab2b.pl wynika, że wciąż najczęściej wykorzystywanym systemem w automatyce jest SCADA. Z tego rozwiązania najchętniej korzystają firmy z rynku energetycznego (13,9%), przemysłu maszynowego (13,6%) oraz chemicznego (12,4%). Widoczna jest także zmiana dotycząca zapotrzebowania na rozwiązanie MES. Coraz częściej z systemu korzystają nie tylko najwięksi gracze, ale również przedsiębiorstwa z sektora MSP, głównie z branży FMCG.

„Obecne trendy to kompleksowe zarządzanie produktem typu end-to-end: od generowania wymagań dla nowego produktu, poprzez fazę projektowania, produkcji testowej, wprowadzania na rynek, dystrybucji A-Z, aż po wycofywanie produktu z rynku i zastępowanie go nowym produktem/nową wersją” – to opinia Adama Adamczyka z firmy SAP.

– Firmy oczekują zaawansowanych modułów produkcyjnych, które kompleksowo wspomagają kluczowe obszary związane z organizacją produkcji – uważa Marcin Rosiak z Asseco Business Solutions. – Systemy muszą więc efektywnie zarządzać recepturami, marszrutami produkcyjnymi oraz partiami surowców, umożliwiać planowanie i harmonogramowanie produkcji, monitorowanie jej opłacalności oraz pełną kontrolę nad partiami półproduktów i produktów.

– Złożoność procesów zachodzących w przedsiębiorstwach produkcyjnych to najważniejszy argument stanowiący o inwestowaniu w systemy IT – uważa Edward Jędrzejowski. – Ilość danych i zasobów, które należy uwzględnić i przetworzyć sprawia, że efektywne zarządzanie produkcją bez wsparcia rozwiązań IT staje się praktycznie niemożliwe.

A według przedstawiciela firmy Copa-Data: „ze względu na wzrost zapotrzebowania na bardziej realną informację, czytelne i zanalizowane dane z produkcji będzie następował duży wzrost zapotrzebowania na zaawansowane systemy o rozbudowanych modułach do raportowania, archiwizowania i analizowania danych”.

Eksperci w swoich opiniach są zgodni – bez IT nie da się zarządzać nowoczesnym przedsiębiorstwem produkcyjnym. Dlatego oferta rozwiązań IT dla obszaru produkcji jest naprawdę bogata. Przedsiębiorstwa sektora produkcji mają w czym wybierać, a nasz raport może im służyć pomocą.

Jak powstawał raport

Raport MSI Polska został oparty na danych pochodzących z ankiet wysłanych do producentów lub dostawców rozwiązań IT dla obszaru produkcji, obecnych na polskim rynku. Oczywiście, nie jest to pełny obraz rynku. Raport pokazuje jedynie rynkową ofertę, a nie stopień jej wykorzystania.

Ankiety wypełnili przedstawiciele 42 firm, co dało w sumie 85 pozycji w naszych tabelach, zawierających informacje o systemach IT dla obszaru produkcji. Niektóre systemy występują w nich podwójnie (lub nawet potrójnie), chcieliśmy bowiem skupić się na dostawcach działających w Polsce.

W raporcie pojawiło się kilka nowych w stosunku do poprzedniego wydania systemów, np. w dziale MES, SCADA, HMI – system zenon (dostawca: COPA-Data Polska), rodzina systemów FactoryTalk (dostawca: Elmark Automatyka), qcadoo MES (dostawca: Qcadoo Limited), zupełnie nowy na polskim rynku system Operator (dostawca: Operator Systems APS), Enterprise Data Server (dostawca: Transition Technologies), w dziale Systemy PLM – rozwiązania Windchill, Creo (dostawca: firma Prodart), w dziale Systemy APS – Advanced Discrete Manufacturing for MS Dynamics AX 2009/2012 (dostawca: Columbus Polska), APS Preactor (dostawca: DSR), no i w dziale Systemy EAM/CMMS – system Agility (dostawca: Centrum Przemysłowo-Usługowe ZETO).

Autor: Elżbieta Jaworska