Raport: Bezpieczeństwo IT w polskich firmach

Polskie przedsiębiorstwa mają problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa IT na odpowiednim poziomie – to wniosek z raportu firm D-Link, Home.pl i Webhosting.pl. Choć powszechnie stosowane są podstawowe zabezpieczenia w postaci zapór ogniowych i aplikacji antywirusowych, to często przedsiębiorstwa są bezradne wobec skali i różnorodności ataków cyberprzestępców.

Z raportu wynika, że blisko 40% badanych firm doświadczyło utraty danych. Źródłem zagrożeń są nie tylko niewystarczające inwestycje w zakresie bezpieczeństwa w biurach, ale także korzystanie przez pracowników z firmowych laptopów poza biurem. Niebezpieczne okazuje się też używanie służbowych smartphonów do celów prywatnych. Niewiele firm korzysta z zaawansowanych narzędzi do tworzenia backupu online. A aż 30% firm nie widzi potrzeby inwestowania w ochronę danych wirtualnych.

– Bezpieczeństwo komputerów i zapisanych na nich danych jest jednym z podstawowych zadań firmy. Niestety, jest ono często bagatelizowane. Potrzeba inwestycji w zabezpieczenia dotkliwie przypomina o sobie dopiero w momencie utraty danych – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager w D-Link Polska.

Wśród przyczyn niskiego bezpieczeństwa IT jest też nieodpowiedzialne korzystanie z firmowych komputerów przez pracowników. „Komputery przeznaczone do pracy są również używane do dokonywania transakcji bankowych, robienia zakupów czy też rozwijania kontaktów towarzyskich z naciskiem na nierozważne korzystanie z serwisów społecznościowych oraz różnych innych form rozrywki” – piszą autorzy raportu.

Autorzy raportu nie tylko analizują i diagnozują zagrożenia, ale także dostarczają informacje o sposobach radzenia sobie z nimi.