Produkcja seryjna toczeniem: koszty i atuty

Planowanie produkcji seryjnej bardzo często skupia się na doborze odpowiednich technik obróbki elementów. Z jednej strony należy skupiać się na tym, aby były one maksymalnie efektywne i ekonomiczne, ale z drugiej nie można zapominać o czasie produkcji, który jest tym ważniejszy, im dłuższa ma być seria. Dlaczego zatem wybór często pada na produkcję seryjną toczeniem?

Ustalanie ceny

Nie można w żaden sposób stworzyć standardowych cenników toczenia. Cena pojedynczego elementu nie musi być wprost proporcjonalna do ilości. Pewne prace – programowanie czy kalibrację maszyny wykonuje się jednokrotnie lub co określoną ilość przebiegów, dlatego znacząco wpływają one na wyceny krótszych serii. W przypadku najdłuższych serii koszt obróbki na tokarkach jest bardzo tani. Oczywiście – zgodnie z teorią obróbki, produkcja seryjna toczeniem nie będzie najbardziej ekonomiczną opcją ze względu na odpad, natomiast pod względem technicznym może się okazać, że jest to jedyne akceptowalne rozwiązanie, a prawdopodobnie będzie ono również uzasadnione ekonomicznie, jeśli odpad uda się przynajmniej częściowo odzyskać.

Dlaczego toczyć seryjnie?

Dobrej klasy automaty tokarskie wymagają kalibracji naprawdę bardzo rzadko. W przypadku technologii swiss type maszyna może wykonać znacznie więcej prac, niż proste toczenie w jednym przebiegu, a to oznacza, że produkcja postępuje naprawdę seryjnie: pojedynczy element jest w całości wykonywany na jednym automacie, a natychmiast po jego odbiorze urządzenie jest gotowe do rozpoczęcia produkcji kolejnej sztuki. Taka organizacja produkcji minimalizuje czas potrzebny na prace przystosowawcze przy maszynach i sprawia, że w zasadzie cały czas jest efektywnie wykorzystywany na produkcję.

Wady dawnych maszyn

Dawniej nawet stosunkowo wysokiej klasy tokarki były przede wszystkim niezbyt uniwersalne, a po drugie również ze względu na umiarkowaną precyzję raczej używało się ich do wykończeń zgrubnych. De facto więc proces produkcyjny nie kończył się na toczeniu. Owszem, i dziś niektóre elementy wymagają dodatkowo polerowania albo innych zabiegów wykończeniowych, zasadniczo jednak precyzja automatów tokarskich jest tak duża, że pozwalają one na bezbłędną produkcję najbardziej precyzyjnych elementów maszyn medycznych czy przemysłowych.

I – a to w produkcji seryjnej jest czynnikiem często najważniejszym – ta dokładność idzie w parze z powtarzalnością. Nawet bardzo dokładny sprzęt pomiarowy nie wychwyci różnic w wymiarach gotowych elementów, co oznacza, że na etapie montażu nie będą pojawiały się błędy spasowania. Dzięki temu w praktyce 100% gotowych elementów spełnia normy wyznaczone przez projekt i każda złotówka zainwestowana w produkcję seryjną toczeniem zostaje wykorzystana. To każe wrócić do analizy kosztów – mało która metoda pozwala na wykonanie wszystkich elementów z równą precyzją, więc pod tym względem toczenie często okazuje się bezkonkurencyjne.

Źródło: Mettec