Ponad 100 000 urządzeń Tandberg RDX QuikStor

Firma Tandberg Data, globalny dostawca systemów do zabezpieczania i archiwizacji danych, dostarczyła w grudniu 2008 r. 100-tysięczne, bazujące na dyskach twardych, urządzenie do zabezpieczania danych serii RDX Quikstor.

Z dostępnym od niespełna dwóch lat urządzeniem zamówiono do tej pory ponad 300 000 kaset o pojemności ogółem ponad 40 petabajtów.

– RDX QuikStor od momentu wprowadzenia podbił rynek wymiennych systemów dyskowych – ocenia Arthur Kilian, odpowiedzialny za funkcjonowanie i rozwój rynku Eastern Europe & FSU. – Z kwartału na kwartał notujemy wzrost ilości sprzedanych urządzeń i jesteśmy dumni ze zdobytej marki. W przyszłości oczekujemy porównywalnego poziomu wzrostu.

Także IDC prognozuje znaczny rozwój systemów bazujących na dyskach wymiennych. Według prognoz analityków roczna sprzedaż z poziomu niewiele ponad 100 000 sztuk w roku 2008 wzrośnie do ok. 500 000 sztuk w 2012 r. (źródło: IDC, Worldwide Removable Hard Disk Drive 2008-2012 Forecast and Analysis: The Quest for a Viable Tape Replacement). – Systemy bazujące na dyskach wymiennych (R-HDD) są korzystnymi cenowo i wygodnymi rozwiązaniami do backupu dla średnich przedsiębiorstw – powiedział Robert Amatruda, Research Director IDC. – Dla Tandberg Data sprzedaż 100-tysięcznego urządzenia RDX QuikStor jest kamieniem milowym, potwierdzeniem faktu zaakceptowania przez rynek technologii RDX.

Tandberg RDX QuikStor jest dedykowany do zabezpieczania i archiwizacji danych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dzięki prostej obsłudze i niskim kosztom jest idealnym następcą technologii taśmowych Travan, DAT i AIT. Łączy zalety rozwiązań taśmowych (czyli niezawodność, łatwość transportu i przechowywania, możliwość długoletniej archiwizacji i niskie koszty) oraz dyskowych. Wymienne kasety mogą być jak kasety taśmowe transportowane i przechowywane do celów zabezpieczania, odtwarzania (Disaster Recovery) i archiwizowania danych. Tradycyjne kasety należy wymieniać po 50-100 „użyciach”, natomiast dyski wymienne RDX QuikStor mogą być używane przeciętnie dłużej niż 10 lat.

RDX QuikStor z rzeczywistą prędkością przepływu danych do 45 MB/s skraca okna backupu z godzin do minut, do zabezpieczenia 160 GB danych bez kompresji potrzebuje mniej niż godzinę, dostęp przy np. odtworzeniu następuje w ciągu kilku milisekund. Wymienny nośniki RDX QuikStor o pojemnościach 80, 160, 320 i 500 GB są kompatybilne zwrotnie, jak i do przyszłych pojemności (640 GB i 750 GB pojawią się jeszcze w tym roku), przy czym przy wzrastających ilościach danych wystarczy zaopatrzyć się w nośniki o większej pojemności.