Polska na siódmym miejscu pod względem “produkcji” spamu

  Polska znalazła się w czołówce krajów produkujących spam i będących źródłem ataków phisingowych, wynika z najnowszego raportu X-Force przedstawionego przez IBM.

  “Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród krajów produkujących spam (3,9% światowego spamu pochodziło z Polski) i będących źródłem ataków phishingowych (3,8-procentowy udział we wszystkich atakach tego typu na świecie)” – powiedział agencji ISB szef zespołu internet security systems w IBM Polska Michał Ceklarz.

  Ceklarz dodał, że Polska znajduje się też w czołówce krajów produkujących największą ilość linków do spamu oraz phishingu.

  “W tym rankingu zajmujemy 10. miejsce z 1,5-proc. udziałem jeśli chodzi o spam i 2,6-proc. w przypadku phishingu” – zaznaczył Ceklarz. W międzynarodowym rankingu domen, z których najczęściej rozsyłano spam, domeny zarejestrowane w Polsce (.pl), znalazły się trzykrotnie w ciągu zeszłego roku w niechlubnej pierwszej piątce – w kwietniu 2009 r. na 3. miejscu, natomiast w marcu i w październiku – na 5.

  Raport IBM X-Force wskazuje na trzy główne sposoby, za pomocą których w 2009 roku atakujący odnosili korzyści finansowe oraz kradli dane. Są to: pojawianie się nowych złośliwych linków, ataki phishingowe, czyli wyłudzanie poufnych informacji, wysyłanie e-maili, w których podszywano się pod legalnie działającą organizację.

  Wzrosła też liczba ujawnionych luk w programach służących do oglądania dokumentów i edytorach tekstu, przy czym luk w programach do przetwarzania plików PDF odkryto więcej niż tych związanych z programami pakietu Office.

  “Oprócz nieustannie zmieniającego się rodzaju zagrożeń, aktualny raport IBM X-Force wskazuje, iż twórcy oprogramowania znacznie szybciej reagują na wykryte luki w bezpieczeństwie. Widzimy natomiast, że na ogromną skalę wzrasta ilość złośliwego kodu użytego w stronach internetowych” – dodał Ceklarz.