Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rekomenduje

O korzyściach płynących z przystępowania do programów pomocowych Unii Europejskiej nie trzeba już przekonywać przedsiębiorców, tym bardziej że reformy systemowe lat 90. zastały polską gospodarkę w stanie niskiej konkurencyjności i mało korzystnego usytuowania w międzynarodowym podziale pracy.

„Z dotychczasowych rozważań można wysnuć generalny wniosek o relatywnie niskim poziomie innowacyjności gospodarki polskiej i przedsiębiorstw. Pokazują to zarówno wskaźniki po stronie nakładów, jak i po stronie wyników. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Można do nich zaliczyć m.in. uwarunkowania o charakterze historycznym, niedofinansowanie sfery badań i rozwoju, brak systemowych ułatwień dla transferu innowacji do produkcji, brak środków własnych firmy, które można by przeznaczyć na badania bądź zakup licencji, wreszcie niezrozumienie znaczenia dla rozwoju firmy wprowadzania innowacji”1).

Dlatego przyglądając się sytuacji w Polsce, specjaliści z Unii położyli tak duży nacisk na potrzebę stworzenia lepszych warunków do osiągnięcia spójności gospodarczej i społecznej. Skoncentrowano się przede wszystkim na rozwoju małych i średnich firm, dostarczając im odpowiednie instrumenty finansowe w postaci specjalnych funduszy.

PHARE 2002 to prawie 58 mln euro dla małych i średnich firm. Pomoc ta jest przeznaczona na inwestycje i usługi doradcze. Wysokość dotacji inwestycyjnych dostosowano do zasad obowiązujących w funduszach strukturalnych, wynosi ona od 30 do 50% kosztów inwestycji.

Z programów doradczych na uwagę zasługuje fundusz Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw. Jest on szczególnie atrakcyjny dla wszystkich, którzy planują rozbudowę lub modernizacje swoich zasobów informatycznych.

Zgodnie z Memorandum Finansowym, podpisanym w październiku 2002 roku pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Komisją Europejską, program ten jest kontynuacją Funduszy Dotacji wdrażanych w ramach PHARE 2000 i 2001, a zasięgiem ma objąć siedem województw2).

W ramach tego programu przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie finansowe do 50% kosztów projektu obejmującego usługi konsultacyjne, pod warunkiem, że są one realizowane przez akredytowanych wykonawców.

W lipcu 2004 r. firma Softex Data pozytywnie przeszła procedury sprawdzające Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i otrzymała akredytację do programu Technologie Informatyczne. Oznacza to, że eksperci z tej firmy będą realizowali na potrzeby przedsiębiorstw z segmentu MSP takie usługi doradcze jak: audyt posiadanych zasobów, identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie technik informatycznych, tworzenie specyfikacji technicznych oraz doradztwo przy rozwiązaniach wdrożeniowych.

Komisja oceniająca uznała, że specjalizacja firmy Softex Data odpowiada celom programu Technologie Informatyczne, który ukierunkowany jest na rozwój i modernizację posiadanych przez firmy zasobów IT. Rozwiązania oferowane przez warszawskiego integratora oprócz nowatorstwa mają jeszcze jedną ważną cechę – zapewniają szybki zwrot inwestycji poniesionych na informatykę. Są to przede wszystkim:

  • cyfrowe systemy dozoru fizycznego i monitoringu, zapewniające bezpieczeństwo fizyczne oraz nadzór nad procesami biznesowymi zachodzącymi w danej firmie, wykorzystujące istniejące sieci komputerowe oraz tradycyjne systemy analogowe;
  • systemy obiegu i archiwizacji dokumentów, w pełni skalowalne i dobrane do posiadanych przez klienta zasobów;
  • systemy zarządzania posiadanymi zasobami informatycznymi w celu zwiększenia ich efektywności;
  • organizacja sieciowych zasobów masowych w celu lepszego ich wykorzystania;
  • optymalizacja i budowa profesjonalnych systemów drukowania, zapewniających sprawne wydruki oraz redukcję kosztów operacyjnych firmy.
  • Aby skorzystać z pomocy akredytowanych ekspertów, wystarczy wypełnić wniosek zamieszczony na stronie internetowej PARP, a następnie zwrócić się do osób specjalizujących się w interesującym dla przedsiębiorcy temacie. Kompetentni eksperci z Softex Data pomogą we wszelkich działaniach merytorycznych i formalnych, niezbędnych do przeprowadzenia złożonych projektów informatycznych.

Referencje z największych polskich banków: Pekao SA, BPH PBK, Kredyt Banku, BGŻ, a także takich firm, jak TP SA czy PKN Orlen, stanowią najlepszy dowód kompetencji i zasadności rekomendacji PARP.

1) K. Poznańska „Uwarunkowania innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach”, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 1998, s. 105

2) Są to województwa: dolnośląskie, kujawskopomorskie, opolskie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie.

Autor: Dorota Grotowska, asystentka prezesa firmy Softex Data