Plan to dopiero początek: seminarium w Katowicach

„Plan to dopiero początek: narzędzia wspomagające sukces produkcyjny” – pod takim hasłem odbędzie się 18.11.2011 r. w Katowicach (Park Hotel Diament) seminarium organizowane przez firmę EQ System we współpracy z Kaizen Institute Polska, Asprova Corporation z Japonii i MPDV z Niemiec, pod patronatem Politechniki Śląskiej w Katowicach oraz portali MSI Polska i erp-view.

Kto dzisiaj jest w stanie przewidzieć rozwój wypadków na światowej arenie gospodarczej? Docierają do nas sprzeczne informacje. Agencje ratingowe obniżają swoje oceny kolejnych krajów Eurolandu. Eksperci przestrzegają przed spowolnieniem gospodarczym w Polsce. Jednocześnie mówi się o bardzo dobrej kondycji rodzimych przedsiębiorstw i dynamice wzrostu produkcji powyżej oczekiwań.

Jaką strategię, jaki plan w takiej sytuacji powinni przyjąć menedżerowie firm produkcyjnych? Choć nie wiadomo, jaka będzie koniunktura, wiadomo, co zapewni przewagę konkurencyjną: umiejętność redukcji kosztów produkcji. Ponieważ dobry plan to początek, firma EQ System zaprasza na seminarium poświęcone najlepszym narzędziom wspomagającym sukces produkcyjny.

Podczas seminarium przedstawione zostaną zarówno wiodące metody organizacyjne, jak i rozwiązania IT gwarantujące redukcję kosztów produkcji. Przedstawiciele wiodącej na świecie organizacji doradczej Kaizen Institute zaprezentują przykłady usprawnień organizacyjnych. Podczas prelekcji „Kaizen Toolbox” uczestnicy seminarium zapoznają się m.in. z metodami wprowadzania usprawnień w dziedzinach TFM (Total Flow Management), TPM (Total Productive Management) czy TSM (Total Service Management).

W dalszej części zaprezentowane będą możliwości wiodącego na świecie (1500 wdrożeń) oprogramowania optymalizującego planowanie i harmonogram produkcji Asprova APS oraz oprogramowania wspomagającego zarządzanie procesami produkcyjnymi Hydra MES.

Do przedsiębiorstw wykorzystujących oprogramowanie Asprova APS należą m.in. Toyota, Mitsubishi, Mazda, Honda, Nissan, Panasonic, Sony, Sanyo, Casio, Bridgestone, Bosch, Strauss. Dzięki udziałowi polskiego partnera w lokalizacji Asprova APS oprogramowanie dostępne jest na polskim rynku w cenach odpowiadających budżetom rodzimych przedsiębiorstw, czego potwierdzeniem są już realizowane wdrożenia w branży spożywczej, maszynowej, metalowej i papierniczej.

Asprova APS ma interfejsy do większości światowych systemów ERP, w tym SAP, BAAN, Microsoft Dynamics AX i Navision, JD Edwards oraz współpracuje z wieloma lokalnymi, także polskimi systemami zintegrowanymi.

System MES Hydra produkcji firmy MPDV został wdrożony w fabrykach należących m.in. do Gorenje, Bosch, L’Oreal, Adidas, Pirelli, Dunlop, ThyssenKrupp, Unilever, Siemens. Hydra należy do najpopularniejszych systemów MES w Niemczech. Potwierdzeniem dobrego stosunku jakości do ceny są wdrożenia zrealizowane w polskich firmach. Oprogramowanie jest dostępne w polskiej wersji językowej.

Z kolei w ramach praktycznych przykładów zastosowania filozofii Kaizen w zakładach produkcyjnych przedstawione zostaną narzędzia optymalizacji procesów i kosztów w obszarze produkcji i administracji. Będzie to wymiana doświadczeń, przykłady wdrożeń i efektów.

Zakres tematyczny prelekcji „Budowanie świadomości jak działania KAIZEN optymalizują organizację” obejmuje takie tematy, jak:

  • założenia filozofii Kaizen Management System jako bazy narzędziowej dla działań optymalizacyjnych
  • podstawowe narzędzia wspierające transformację organizacji (eliminacja strat, standaryzacja, wizualizacja, 5S)
  • narzędzia zarządzania przepływem materiałów i informacji (TFM – Total Flow Management)
  • narzędzia zarządzania parkiem maszynowym (TPM – Total Productive Maintanance)
  • narzędzia optymalizacji procesów biurowych (TSM – Total Service Management)
  • narzędzia zarządzania zmianą (TCM – Total Change Management)

Podczas seminarium przedstawiona zostanie również geneza i rozwój systemów informatycznych wspierających zarządzanie produkcją oraz przybliżone pojęcia: HMI, SCADA, MES, APS, ERP.

Tematy kolejnych prelekcji:

Asprova APS: tajna broń Japończyków

Miejsce APS w cyklu Deminga. APS zamiast MRP? Jak przeliczyć 100 000 operacji w czasie krótszym niż 20 s? Optymalizacja harmonogramu produkcji z uwzględnieniem wąskich gardeł, takich jak: zbiorniki, karuzele, piece, rękawy. Jak zoptymalizować czas przezbrojeń zależnie od macierzy następstw temperatur, rozmiarów, kolorów itp. A ponadto harmonogramowanie jednostkowe w zleceniach wielkoseryjnych, wewnętrzne ograniczenia logistyczne w procesie harmonogramowania, ograniczenia związane z zasobami powiązanymi etc.

 

Blitzkrieg na rynku MES: Hydra źródłem przewagi konkurencyjnej firm produkcyjnych

Zastosowanie MES w praktyce na przykładzie wdrożeń Hydra – eliminacja z procesów produkcji „czarnych dziur” wynikających z: błędów popełnionych podczas wdrożenia systemu ERP, błędów w komunikacji z kooperantami, nieuwzględnionych w procesie planowania ograniczeń zasobów produkcyjnych, nieplanowanych przerw, nieuwzględnienia wpływu personelu na proces produkcji, niedostosowania kontroli jakości. Jak uniknąć nauki na własnych błędach? Na co w pierwszej kolejności zwracać uwagę, czyli jak mierzyć i interpretować wskaźniki efektywności, w tym OEE?

Seminarium jest nieodpłatne pod warunkiem dokonania elektronicznej rejestracji na portalu www.akademiaprofesjonalistow.pl. Liczba miejsc ograniczona.