Partnerstwo Eplan z Siemens PLM: interfejs między platformami Eplan i Teamcenter

Od połowy kwietnia 2013 r. Eplan jest oficjalnym partnerem firmy Siemens PLM. Celem współpracy jest stworzenie interfejsu między systemami Eplan i Teamcenter, co pomoże uzupełnić lukę w procesie PLM, gdyż dane konfiguracyjne dla platformy Eplan będą teraz przetwarzane w Teamcenter, a firmy z różnych branż skorzystają ze spójnego procesu tworzenia produktu.

Firma Eplan Software & Service opracowuje rozwiązania inżynieryjne, które przyspieszają proces tworzenia produktów. Interdyscyplinarne systemy eksperckie zapewniają maksymalną produktywność i integrację danych. Firma opracowuje dostosowane do potrzeb klientów koncepcje PDM (Product Data Management) i PLM (Product Lifecycle Management) oraz zapewnia kompleksowe doradztwa, szkolenia i indywidualizacji rozwiązań.

Eplan jest częścią Rittal International, a tym samym Friedhelm LohGroup zatrudniającej ponad 11 500 pracowników na całym świecie. Obecność firmy w 50 krajach zapewnia wsparcie dla 30 000 klientów i 90 000 instalacji na świecie. „Skuteczna inżynieria” to korporacyjne motto podkreślające wagę optymalnego doboru skutecznych procesów inżynieryjnych wspierających firmy w dążeniu do sukcesu.

Maximilian Brandl, prezes zarządu Eplan jest zadowolony z zainicjowanej kooperacji: – Rozpoczęcie programu partnerskiego między Eplan i Siemens Industry Software niesie korzyści dla obu firm. Integracja platformy Eplan w Teamcenter otwiera przed nami nowe drzwi na stale rosnącym rynku rozwiązań PLM. Także nasi wspólni klienci wiele zyskują na spójności oprogramowania.

Urban August, wiceprezes i dyrektor zarządzający Siemens Industry Software GmbH & Co. KG, również widzi wiele korzyści dla swoich klientów: – Integracja Eplan z Teamcenter ułatwia klientom kooperację i zapewnia użycie systemu Teamcenter jako spójnej platformy wszystkim inżynierom zaangażowanym w cykl życia produktu.

Ze względu na kompleksowe i spójne dane podstawowe zapewniono optymalne wsparcie dla obszarów konserwacji i napraw, co przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu i ograniczeniu kosztów produkcji. Kolejnym ważnym czynnikiem jest transparentność całego procesu. Zapewnia to bezpośredni dostęp do pełnego cyfrowego modelu produktu, nawet jeśli proces rozwoju jest prowadzony w różnych krajach, i gwarantuje stałą, niezawodną wymianę danych w całej fazie tworzenia produktu.