Oracle wykupiła firmę Collaxa

Oracle Corp. nabyła firmę Collaxa, czteroletnią, początkującą firmę, znajdującą się w Redwood Shores, w Kaliforni. Dlaczego? Produkt firmy Collaxa – to technika BPEL Serwer, która wspiera specyfikację języka Business Process Execution Language (BPEL). Opracowany wspólnie przez dostawców takich jak SAP, IBM, Siebel i BEA Systems BPEL umożliwia firmom zamianę procesów firmy w „usługi”, które następnie mogą być wykorzystywane przez inne aplikacje.

Po zmianie nazwy produktu na BPEL Process Manager Oracle mocno go promuje – np. na konferencji JavaOne, która odbyła się w lipcu 2004 r. w San Francisco. Jednakże posunięcie to wywołuje wątpliwości. Sugeruje, że Oracle przechodzi na architekturę nastawioną na usługi (service-oriented architecture – SOA) szybciej i w większym zakresie, niż się tego wcześniej spodziewano.

Rob Cheng, dyrektor produktu w dziale Oracle Application Server and Tools twierdzi jednak, że Oracle miał wątpliwości co do SOA, ale uznał, że architektura nie może pracować na produktach jednego dostawcy.

Prawdziwa zdolność do pracy w obrębie różnych systemów i rozwiązań wymaga, by usługi obejmowały produkty każdego dostawcy – i to właśnie chcieliśmy osiągnąć – powiedział Rob Cheng.

Autor: ARCHITEKTURA NASTAWIONA NA USŁUGI