Oprogramowanie Autodesk w produkcji unikatowych konstrukcji

Morgan Motor Company wykorzystuje oprogramowanie Autodesk do wizualizacji, aby skrócić czas wprowadzania nowych modeli na rynek. Oprogramowanie Autodesk umożliwiło firmie przejście od szkiców do produkcji nowego modelu 3-Wheeler w zaledwie pięć miesięcy.

Brytyjski producent samochodów sportowych, znany z konstrukcji będących połączeniem nowoczesnej technologii z klasyczną stylistyką, wykorzystuje oprogramowanie Autodesk Alias, Autodesk Showcase i Autodesk 3ds Max, wchodzące w skład pakietu AutoCAD Design Suite Ultimate, aby: – zwiększyć szybkość, dokładność i wydajność tradycyjnego procesu projektowego i produkcyjnego – mówi starszy konstruktor Jon Wells.

Zanim firma zdecydowała się na wprowadzenie rozwiązań Autodesk, musiała na podstawie dwuwymiarowych szkiców tworzyć fizyczne prototypy karoserii. Był to proces czasochłonny, wymagający wysokich umiejętności oraz uniemożliwiający wprowadzenie zmian. Obecnie konstruktorzy Morgan dzięki Autodesk Alias mogą szybko przekształcić koncepcje w trójwymiarowe cyfrowe prototypy, a następnie w samochody koncepcyjne. Projekty zwizualizowane za pomocą Autodesk Showcase i Autodesk 3ds Max można analizować i udoskonalać.

Model Autodesk Alias jest dzielony na przekroje poprzeczne i powstaje precyzyjna drewniana konstrukcja 3D. Wykwalifikowani blacharze samochodowi dokładnie odwzorowują powierzchnie karoserii, a następnie malują i osadzają na jednej z istniejących platform. – Powstaje samochód koncepcyjny, gotowy do pokazania na całym świecie – dodaje Jon Wells.

Oprogramowanie Autodesk zapewnia także dotrzymanie napiętych terminów związanych z publikacją informacji w mediach jeszcze przed ukończeniem modelu koncepcyjnego. W Autodesk Showcase i Autodesk 3ds Max generowane są realistyczne materiały graficzne, które przekazywane są mediom, aby zwiększyć zainteresowanie przed prezentacją modelu rzeczywistego.

Gdy samochód jest gotowy do wejścia w fazę produkcji, jego powierzchnie są modelowane w Autodesk Alias do standardu Klasy A, a następnie przekazywane do działu inżynieryjnego Morgan i wykorzystywane do stworzenia precyzyjnego oprzyrządowania, które używane jest do wyprodukowania blachy.

– Samochody Morgan są kojarzone ze stylem retro i wysoką jakością wykonania, ale musimy także zadbać o wykorzystanie najnowszych technologii, aby pozostać konkurencyjnymi i nadążać za trendami – podsumowuje Jon Wells.