Oferta IT dla sektora MSP
Nadzieja IT w małych i średnich

Do pobrania:

Dostawcy rozwiązań IT dla sektora MSP w Polsce

„Mała firma potrzebuje tego co duża, tylko szybciej, lepiej, taniej” – to hasło z organizowanej przez Comarch konferencji dla mikro- i małych przedsiębiorstw

Globalne wydatki na informatykę będą w 2008 r. rosły wolniej niż w ubiegłym, gdy powiększyły się o 8% i przekroczyły 3 bln USD. Dwie renomowane firmy badawcze IDC i Gartner są zgodne, że z powodu problemów gospodarki USA wartość światowego rynku IT wzrośnie w tym roku o około 5,5%. Analitycy Gartnera przewidują większy wzrost rynku IT poza Ameryką Północną, Europą Zachodnią i Japonią. Nadal na te trzy rynki przypada dwie trzecie światowego rynku informatycznego.

W najbliższych latach rynek IT rozwinie się na wschodzie i południu. Według IDC wydatki w krajach rozwijających się będą w 2008 r. nawet o 16% wyższe niż w 2007. Dlatego wielkie firmy informatyczne będą rozwijać ofertę i zwiększać inwestycje na rynkach takich krajów, jak Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Szczególne zainteresowanie potentatów globalnej informatyki mają budzić także Meksyk, Polska i Turcja.

W ocenie IDC Polska wciąż znajduje się w gronie najszybciej rozwijających się rynków IT. W ubiegłym roku powiększył się on (licząc w USD) o 22%. Na komputery, programy i usługi wydane zostało w Polsce 8 mld USD. W ciągu najbliższych pięciu lat te wydatki mają rosnąć średnio o 12,8% rocznie. Jeszcze przez 2–3 lata polskie firmy i konsumenci najwięcej wydawać będą na komputery, w następnych – na usługi informatyczne i oprogramowanie. Według polskiego oddziału IDC w 2012 r. firmy i instytucje w Polsce wydadzą na informatykę 14,6 mld USD. 

Zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach szansą dla dużych firm IT ma być sektor małych i średnich przedsiębiorstw, które będą coraz więcej inwestować w nowe rozwiązania wspierające zarządzanie i zapewniające rozwój biznesu w Internecie. IDC przewiduje, że wydatki sektora MSP na ten cel powiększą się w tym roku w skali globalnej o 8–10%. Już w 2007 r. wielu dostawców IT sporo zainwestowało w przygotowanie oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dopiero jednak w tym roku inwestycje zaczną przynosić konkretne efekty.

Rynek MSP

– Mała firma potrzebuje nie tylko wsparcia po stronie logistyki czy księgowości – wyjaśnia Tomasz Michalski, dyrektor konsultingu MSP w firmie Comarch. – Debiutujący przedsiębiorca chciałby na początkowym etapie rozwoju swojej firmy posiadać system w pełni wspierający jego procesy biznesowe – zarówno te zaplanowane, jak i te, które w przyszłości mogą powstać.

Według firmy badawczo-analitycznej DiS w 2006 r. rynek oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw ponownie wzrósł. Jego wartość wynikająca z funkcjonowania ponad 210 producentów oprogramowania zwiększyła się zarówno w sektorze małych, jak i średnich przedsiębiorstw. Wzrosty te dla sektora MSP ogółem oznaczały w 2006 r. dynamikę złotówkową równą 14,6%.

„Jest wiele przyczyn wzrostu rynku oprogramowania dla MSP” – czytamy w raporcie DiS – „choć najważniejsze wydają się obecnie dwie z nich. Pierwsza to umacnianie się koniunktury gospodarczej wynikające z wyrównywania potencjałów Polska–UE. Polska jest największym krajem grupy państw nowej Unii (UE-12). Nawiązywanie kontaktów z partnerami w regionie, a także z krajami należącymi do tzw. starej Unii (UE-15) wymusza potrzebę inwestowania w systemy zapewniające wymianę danych księgowych, informacji logistycznych, ujednolicanie systemów zamówień, produkcji czy marketingu. W celu sprostania nowym zadaniom firmy informatyczne inwestują nie tylko w rozwój funkcji operacyjnych swojego oprogramowania, lecz starają się czynić swoje produkty coraz bardziej dostępnymi niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik, jak również niezależnie od języka, którym się posługuje. Część tych zmian dopuszczają dopiero techniki internetowe. Wielu krajowych producentów tworzy też oprogramowanie pozwalające na posługiwanie się interfejsem wielojęzycznym. Co istotne, wielojęzyczność, do niedawna domena tylko firm zagranicznych, staje się obecnie niemal obowiązkowa dla producentów rodzimych.

Drugą ważną przyczyną rozwoju informatyki w sektorze MSP jest uruchamianie coraz większej ilości środków z dotacji unijnych”.

DiS prognozuje wzmocnienie trendu wzrostowego rynku oprogramowania dla MSP z przeciętnego poziomu ok. 10% rocznie w latach 2001–2005 do poziomu oscylującego w latach 2006–2010 wokół 20%.

W ocenach DiS rynek oprogramowania aplikacyjnego przeznaczonego dla MSP osiągnął w 2006 r. wartość 327,4 mln zł przy dynamice rocznej równej 14,6%. W tym rynek oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw osiągnął dynamikę 17,4%, natomiast rynek oprogramowania dla małych przedsiębiorstw 8,6%. Rynek oprogramowania dla MSP rósł więc w 2006 r. szybciej niż rynek IT (w ocenach DiS wzrost o 8,9%).

Jak wygląda czołówka dostawców IT dla sektora MSP na świecie? W raporcie „The Forrester Wave: Enterprise Applications Software Licensing and Pricing, Q4 2007” przygotowanym przez firmę badawczą Forrester Research oceniono 12 wiodących dostawców aplikacji wspomagających zarządzanie dla sektora przedsiębiorstw. Dziewięciu dostawców ze światowej czołówki działa w Polsce.

Przykłady oferty

SAP wspólnie z przejętą firmą BO wprowadza na rynek trzy pakiety przeznaczone dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w cenach dostosowanych do możliwości tego rodzaju firm: pakiet SAP Business All-in-One with BusinessObjects Edge Standard, Pakiet Crystal Reports Server, Pakiet BusinessObjects Edge Series.

IBM pod koniec stycznia 2008 r. wprowadził do Polski najnowsze serwery IBM z linii System p (520 i 550) z układami POWER6 dla firm z segmentu MSP. To pierwsze stworzone specjalnie dla małych i średnich firm rozwiązania sprzętowe oparte na wydajnych układach POWER6™, wcześniej przeznaczonych jedynie dla segmentu największych przedsiębiorstw.

– W porównaniu z obecną ofertą rynkową, najnowsze serwery IBM oparte na technologii POWER6 charakteryzują się najwyższą wydajnością w przeliczeniu na pojedynczy procesor, co bezpośrednio przekłada się na znaczne oszczędności, tak ważne w segmencie małych i średnich firm – powiedział Krzysztof Bulaszewski, dyrektor działu Systemów i Technologii, IBM Polska. – Serwery System p 520 i 550 zapewniają dużą efektywność i wysokie bezpieczeństwo inwestycji dzięki gwarantowanemu, co najmniej kilkuletniemu cyklowi użytkowania sprzętu, a dzięki możliwościom obliczeniowym przeznaczone są do jednoczesnego wykonywania wielu skomplikowanych operacji.

System p 520 może być konfigurowany jako serwer 1-, 2- i 4-procesorowy, a System p 550 nawet 6- i 8-procesorowy. Oba modele serwerów dzięki zastosowaniu skalowalności dysponują możliwością dynamicznego dostosowania mocy obliczeniowej do aktualnych wymagań użytkowników, co przekłada się na automatyczne regulowanie poziomu poboru energii w cyklu dobowym.

To przykłady niemal z ostatniej chwili. Pełną ofertę firm, które wypełniły naszą ankietę, zawarliśmy w tabeli oraz w materiale uzupełniającym.

Od ogółu do szczegółu

Raport MSI powstał na podstawie ankiet wysyłanych do dostawców oferty dla sektora MSP w Polsce. Zgodnie z defi nicją obowiązującą na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej przedsiębiorstwa sektora MSP to firmy zatrudniające do 250 pracowników, osiągające obroty do 50 mln euro rocznie.

Nie udało nam się zebrać wielu przykładów oferty, ale zależało nam na pokazaniu różnorodnych rozwiązań. Wśród przedstawianych przez nas dostawców IT znalazły się zarówno firmy duże, które „odchudzają” swe systemy, dopasowując je do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw z dowolnej branży, jak i oferenci od początku skupieni na rynku MSP. Są dostawcy sprzętu i oprogramowania. Ciekawe, że w Polsce stosowane są różne definicje sektora MSP – zarówno europejska, jak i amerykańska. Ale przecież „mała firma potrzebuje tego co duża, tylko szybciej, lepiej, taniej”. 


Dostawcy rozwiązań IT dla sektora MSP w Polsce

Uzupełnienie informacji z tabeli

7milowy

Oferta dla sektora MSP

1. Doradztwo biznesowe – analiza przedwdrożeniowa polegająca na badaniu efektywności firmy, definiowaniu źródeł problemów, pomocy w ustanawianiu celów do osiągnięcia i sposobów ich realizacji.

2. Wdrożenia systemów wspomagających zarządzanie klasy ERP (SAP i Microsoft Dynamics AX) z zastosowaniem autorskiej metodyki SPRINT opartej na wiedzy biznesowej konsultantów i doświadczeniach z wdrożeń w innych firmach różnych branż: przemysłowej, kosmetycznej, spożywczej, mięsnej, meblarskiej, metalowej, tworzyw sztucznych, handlowo–usługowej, budowlanej i innych.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Metodyka wdrożeniowa SPRINT daje gwarancję bezpieczeństwa wdrożenia, jego realizacji w założonym czasie, budżecie i zakresie. Minimalne obciążenie pracami wdrożeniowymi pracowników klienta, nacisk na szkolenia użytkowników oraz bezpłatne wsparcie powdrożeniowe w postaci wspólnego zamknięcia dwóch pierwszych okresów obrachunkowych w systemie i 8–tygodniowego wsparcia.

Przykłady klientów z sektora MSP: Zakłady Drobiarskie Langner (2007): finanse i kontroling, zarządzanie płynnością, planowanie produkcji, sprzedaż i dystrybucję, gospodarkę materiałową, HR. Zastosowano też funkcje zaprojektowane na potrzeby firmy Langner, m.in. panel obsługi zamówień klienta i panel analizy stopnia realizacji zleceń. Korzyści: wyeliminowanie pomyłek przy realizacji zleceń sprzedażowych, ograniczenie liczby reklamacji, usprawnienie przygotowania towaru do wysyłki oraz znaczne skrócenie czasu transportu.

Asseco Business Solutions SA

Firma powstała w 2007 r. w wyniku połączenia spółek Incenti, Safo, Softlab i WA-PRO oraz przejęcia oprogramowanie HR marki KOMA.

Oferta dla sektora MSP

1. Systemy klasy ERP marki Safo – oparte na technologii Oracle, doskonalą procesy zarządzania średnim i dużym przedsiębiorstwem. Aplikacje wspomagają procesy biznesowe oraz obiegu informacji, pokrywając większość obszarów działalności firmy, m.in.: Business Intelligence, zarządzanie personelem, logistykę, sprzedaż mobilną i detaliczną w sieciach handlowych, produkcję czy aplikacje internetowe.

2. Systemy klasy ERP marki Softlab – oparta na technologii Microsoft aplikacja umożliwiająca tworzenie indywidualnych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb firmy klienta, wdrażanych w różnych architekturach sieciowych w sieciach rozległych, łączonych ze specjalizowanym oprogramowaniem i urządzeniami.

3. Specjalistyczny system do zarządzania zasobami ludzkimi marki KOMA – obsługa zagadnień kadrowo–płacowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

4. Gotowe programy dla małych firm marki WA-PRO – komplet aplikacji do zarządzania w małych przedsiębiorstwach w każdej branży, wspierający pracę działów: sprzedaży, finansów i księgowości, kadr oraz pracowników mobilnych.

Partnerzy zagraniczni: Asseco Business Solutions należy do Grupy Asseco ERP, która skupia firmy GK Asseco.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Marka Softlab – moduł Produkcja wykorzystując informacje z modułu logistycznego, wspiera planowanie produkcji, zapewnia kontrolę dostępności surowców podczas planowania produkcji i uruchamiania zleceń produkcyjnych. Umożliwia wydajne zarządzanie gniazdami produkcyjnymi i zasobami ludzkimi, wspiera harmonogramowanie produkcji i śledzenie partii produkcyjnych. Współpracuje z urządzeniami produkcyjnymi oraz mobilnymi.

Marka Koma – zaawansowany system wspomagający pracę w obszarze HR.

Marka WA-PRO – sprzedaż i magazyn WF–Mag to gotowy program do obsługi sprzedaży i gospodarki magazynowej w przedsiębiorstwach handlowych, usługowych i produkcyjnych.

Przykłady klientów z sektora MSP: PPHU Serpol Gubała & Gubała s.j. (Safo): logistyka, magazyn, sprzedaż, zaopatrzenie, finanse i księgowość, sprzedaż mobilna, kadry-płace; O-W (Softlab): logistyka, sprzedaż, SCM, produkcja, rozwiązania internetowe; Audio Klan (WA-PRO): finanse i księgowość, kadry i płace, sprzedaż i dystrybucja, analizy.

BPSC

Oferta dla sektora MSP

System Impuls 5 jest zintegrowanym pakietem wspomagającym zarządzanie przedsiębiorstwem klasy MRPII/ERP. Przeznaczony jest dla średnich (MSP) i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych. W pełni zgodny z krajowymi przepisami i dostosowany do wymogów ustawodawstwa unijnego.

Przykłady klientów z sektora MSP:

Dryvit Systems USA (Europe) sp. z o.o. działa w rozproszonej strukturze. Centrala firmy znajduje się w Warszawie, produkcja realizowana jest w miejscowości Krze Duże, zaś sprzedaż odbywa się poprzez sieć oddziałów rozsianych po całym kraju. Wdrożenie objęło praktycznie wszystkie sfery działalności przedsiębiorstwa (opis na str. 10).

Embedos

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Zintegrowany serwer sieciowy ethernus 2 smb to kompletne rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach firm i instytucji posiadających do 50 komputerów. Za pomocą jednego urządzenia (sprzęt + oprogramowanie) można zarządzać siecią komputerową w firmie, połączyć ją z Internetem, uruchomić serwer plików, baz danych, serwer poczty oraz zadbać o bezpieczeństwo danych przechowywanych na dyskach podłączonych do urządzenia.

Hogart

Oferta dla sektora MSP

Infor FMS SunSystems – oprogramowanie elastyczne, można je dopasować do szybko zmieniającego się otoczenia gospodarczego bez drogiego przeprogramowywania czy angażowania zewnętrznych doradców.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Infor FMS SunSystems to oprogramowanie wspomagające zarządzanie wszystkimi obszarami działalności przedsiębiorstwa od klasycznych dla ERP obszarów finansów i controllingu przez gospodarkę magazynową, sprzedaż czy dystrybucję aż po zaawansowane narzędzia BI. Architektura umożliwia wdrożenie bez ingerencji w kod źródłowy oprogramowania, co umożliwia uzyskanie jednolitej funkcjonalności systemu w różnych instalacjach, a wdrożenie nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej.

Przykłady klientów z sektora MSP: Dom Development – uruchomienie 1 stycznia 2008 r. – moduły finansowe i raportowe oraz rezerwacji i sprzedaży mieszkań.

Humansoft

Oferta dla sektora MSP

System humansoft HermesSQL (klasy ERP do obsługi średnich przedsiębiorstw), humansoft Corax (oparty na MS SQL Server – dla średnich i małych firm), humansoft HermesStandard (dla średnich i małych firm), Humansoft HermesMałaFirma (mały, prosty system do obsługi niewielkich podmiotów gospodarczych), aplikacja mobilna humansoft HermesCE – dla przedstawicieli handlowych, współpracująca z systemami: humansoft HermesSQL i humansoft Corax.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

humansoft Corax to rozwiązanie do zarządzania biznesem oparte na MS SQL Server. Ważną cechą programu jest możliwość wsparcia każdej komórki firmy przez dedykowane rozwiązania funkcjonalne: handlowo–magazynowe, księgowe (mała i duża księgowość), dla działu kadr i płac, do obsługi środków trwałych, obsługi procesów produkcji i serwisu, do zarządzania i motywowania handlowców, zarządzania kontaktami z klientami (CRM)

Przykłady klientów z sektora MSP:

PHUP Okbobud Przytyk (2007): oprogramowanie do prowadzenia pełnej księgowości, kadry i płace oraz środki trwałe; marketing – wdrożono oprogramowanie do zarządzania promocjami, CRM, budowania lojalności klientów, zarządzania serwisem i usługami, zarządzania siecią przedstawicieli handlowych, magazyn – oprogramowanie do Logistyki (zamówienia, zakupy, sprzedaż).

IDS Scheer Polska

Oferta dla sektora MSP:

  • rozwiązania dostosowane do biznesowych potrzeb klientów,
  • optymalizacja inwestycji klientów w ramach strategicznych inicjatyw biznesowo- technologicznych,
  • pełne wykorzystanie potencjału klienta przez jego pracowników.

Partnerzy w Polsce: SAP Polska – współpraca w obszarze finansów, controlingu oraz logistyki. Wdrożenia SAP SEM oraz branżowych rozwiązań dla sektorów: spożywczego (ARIS SmartPath for Food), wydawniczego (ARIS SmartPath for Media) i użyteczności publicznej (ARIS SmartPath for Aquarius).

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

ARIS SmartPath – szybkie wdrożenie (aż do 30% mniej czasu i 40% mniej kosztów). Przedsiębiorstwa mogą stosować jedno oferowane przez IDS Scheer rozwiązanie w zakresie zorientowanego na procesy podejścia do optymalizacji ERP, CRM, SCM i innych tematów – począwszy od analizy potrzeb aż po wdrożenia. Rozwiązania branżowe: Automotive, Beverages, Capital Goods, Chemicals, Cosmetics, Durable Consumer Goods, Fashion & Textile, Foods, Home Building, Logistics Service Providers, Media, Pharmaceuticals.

Przykłady klientów z sektora MSP: Magna Automotive Poland sp. z o.o., z siedzibą w Dąbrowie Górniczej – wdrożenie systemu SAP w oparciu o rozwiązanie prekonfigurowane ARIS SmartPath for Automotive autorstwa firmy IDS Scheer. Gotowe branżowe modele referencyjne ze wstępnie skonfi gurowanymi procesami, w tym właściwymi dla przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego. Precyzyjne mierzenie i doskonalenie procesów biznesowych.

IFS Industrial and Financial Systems Poland

Oferta dla sektora MSP

Coraz więcej mniejszych przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie nowoczesnego systemu ERP. Poszukują narzędzi, które pozwolą im obniżyć koszty oraz zwiększyć elastyczność działania. Rozwiązania klasy ERP mają im pomóc dostosować się do zmieniających się potrzeb odbiorców i wyprzedzić konkurentów. Mniejsze przedsiębiorstwa, aktywnie wkraczające na rynki zachodnie, muszą dostosować standardy w dziedzinie zarządzania do wymogów rynku.

Jeszcze kilka lat temu firmy z sektora MSP poszukiwały narzędzi usprawniających zarządzanie głównie w sferze finansów, dystrybucji, produkcji czy HR. Wiele zaczyna dziś proces wdrożenia od modułu produkcyjnego czy zarządzania projektami, gdyż są to dla nich obszary krytyczne i na tym polu oczekują największych korzyści a zatem i najszybszego zwrotu z inwestycji.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

IFS Applications to nowoczesny, zintegrowany system informatyczny, skalowalny i oparty na architekturze komponentowej. Można go sprawnie i skutecznie wdrożyć zarówno w przedsiębiorstwie bardzo dużym, jak i w mniejszym. Z rozwiązania można też korzystać w rozbiciu na komponenty i wdrażać krok po kroku. Oferta IFS adresowana jest do średnich firm w Polsce, Europie Zachodniej, Ameryce i Australii i wszędzie jest taka sama.

InforGlobal Solutions Warszawa sp. z o.o.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Infor ERP COM – system klasy ERP – moduły dla produkcji: przygotowanie produkcji, wyznaczanie kosztów produkcji, ustalanie terminarza produkcji, planowanie, prognozowanie zdolności produkcyjnych, sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr, SCM – zarządzanie łańcuchem dostaw (Infor SupplyWEB), just in time, obsługa magazynu, zarządzanie zmianami produktów, wariantowość produkcji, zarządzanie produkcją obcą.

Lawson Software Polska

Jak firma definiuje sektor MSP? W Unii Europejskiej przyjmuje się, że sektor MSP to firmy poniżej 250 pracowników (do 250 – firmy średnie, do 50 – małe, do 10 – tzw. mikrofirmy). W Kanadzie za MSP uznaje się firmy o zatrudniające mniej niż 500 pracowników i notujące mniej niż 50 mln USD rocznego przychodu. W USA brak jest spójnej definicji MSP. Lawson stosuje definicję UE.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Lawson QuickStep przyspiesza proces wdrożenia przez wcześniejsze skonfi- gurowanie od 70 do 90% kluczowych procesów biznesowych. Spełnia wymagania specyficzne dla danej branży (spożywczej, modowej, dystrybucyjnej, dla szpitali i branży zasobochłonnej). Nowe rozwiązanie zawiera w pełni funkcjonalne wersje aplikacji, a nie ich „odchudzone” wersje. Rdzeń QuickStep stanowi najnowsza wersja pakietu Lawson M3 Enterprise Management Suite.

Przykłady klientów z sektora MSP: Wilbo SA (2005): rozwiązanie Lawson M3 Food & Beverage w obszarach: produkcji, zakupów, sprzedaży, logistyki, zaopatrzenia, finansów. Spółka zaimplementowała również narzędzie MOM, służące do zarządzania wydrukami w systemie Lawson M3 i Lawson Workplace – środowisko portalowe dla użytkowników systemu.

OPTeam

Oferta dla sektora MSP

Sprzęt komputerowy i oprogramowanie sieciowe; systemy bezpieczeństwa i ochrony danych (firewall, systemy antywirusowe, backup); sieci lokalne i rozległe (LAN, WAN); sprzęt fiskalny; kserokopiarki i urządzenia biuro–techniczne; oprogramowanie klasy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem (produkcyjnym, handlowym, usługowym); oprogramowanie do zarządzania sprzedażą dla branży paliwowej, handlowej, gastronomicznej; usługi szkoleniowe; usługi serwisowe (gwarancyjne i pogwarancyjne)

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Firewall potocznie zwany zaporą ogniową to podstawowy system ochrony zasobów informatycznych przed atakami z zewnątrz. Występuje w postaci urządzeń sprzętowych z odpowiednim oprogramowaniem bądź w postaci software’owej. Firma oferuje rozwiązania oparte na urządzeniach CheckPoint. Realizuje system ochrony sieci firmowej, system bezpiecznych połączeń VPN między oddziałami klienta, system ochrony IDS/IPS, bramy antywirusowej, bezpieczną strefę DMZ.

Przykłady klientów: Centurion-R (2007): wdrożenie CheckPoint w centrali oraz Edg do lokalizacji odległej. Wdrożenie połączenia bezprzewodowego do połączenia obu lokalizacji. Konfiguracja VPN na urządzeniach CheckPoint.

PS Polska

Jak firma definiuje sektor MSP? Głównym wyznacznikiem jest liczba stanowisk komputerowych i budowa infrastruktury informatycznej. Firmy MSP to takie, które posiadają od 10 do 100 stanowisk komputerowych.

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Panda GateDefender Integra realizuje wszystkie funkcje ochrony, zapewniając bezpieczne połączenie sieci firmowej z Internetem. Poza filtrowaniem ruchu sieciowego i usuwaniem wirusów, szkodliwych programów, spamu i niepożądanej zawartości, chroni przed nieautoryzowanymi połączeniami, włamaniami do sieci oraz umożliwia bezpieczną komunikację z oddalonymi komputerami lub oddziałami firmy. Urządzenie skanuje najczęściej wykorzystywane protokoły internetowe: HTTP, FTP, SMTP, POP3, IMAP4, NNTP.

QAD Polska

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

QAD Enterprise Applications 2007 – przydatny w przedsiębiorstwach produkcyjnych średniej wielkości, gdzie kluczową kwestią jest synchronizacja sprzedaży z planowaniem produkcji oraz cyklem zakupowym komponentów i materiałów. Zaletą jest możliwość wdrożenia dodatkowej, wybranej funkcji podczas rozwoju firmy w kolejnych podprojektach. Dla mniejszej firmy o produkcyjnym profilu działalności – rozwiązania branżowo pre-konfigurowane.

Pierwsza propozycja QAD o charakterze deployment-independent. Rozwiązanie w 8 kluczowych obszarach oferuje ponad 50 modułów, z czego większa część wykracza poza klasyczne oferowane na rynku ERP funkcje. QAD 2007 zapewnia: wgląd we wszystkie operacje biznesowe, szybkie i efektywne działanie na globalnym i lokalnym poziomie.

Przykłady klientów z sektora MSP: sektory: motoryzacja, elektronika i elektrotechnika, przemysł spożywczy, produkty konsumpcyjne, produkty przemysłowe, sprzęt medyczny i farmacja

Przykład wdrożenia: Melex – QAD MFG/PRO eB2. Celem projektu było utworzenie środowiska, w którym każda informacja o zamówieniu klienta, jego realizacji w produkcji i elementach, które mogłyby ją zakłócić, tworzą spójną bazę do podejmowania dalszych decyzji biznesowych.

Rector

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

System wspomagający ewidencję sieci dystrybucyjnej dostarcza wiarygodną i rzetelną informację o strukturze sieci. Umożliwia podglądu struktury w postaci drzewiastej, jak również utrzymywanie tej struktury aktualnej. Posiadanie takich danych o strukturze sieci wpływa na poprawę efektywności, redukcję kosztów związaną z remontami, jak również wspomaga procesy zarządcze związane z utrzymaniem sieci.

Sage Symfonia

Jak firma definiuje sektor MSP? Zgodnie z definicją UE (dyrektywa 2003/261/ EC) to przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 osób, o przychodzie rocznym poniżej 50 mln euro. W wypadku polskich firm należy rozszerzyć definicję na firmy zatrudniające do 500 osób.

Oferta dla sektora MSP

SYMFONIA Forte – rozwiązanie klasy ERP do zarządzania złożoną organizacją (do 1000 użytkowników), SYMFONIA Premium – system o modułowej budowie, przeznaczony dla małych i średnich firm (do 250 użytkowników), SYMFONIA Start – łatwy w obsłudze system w wersji jednostanowiskowej, przeznaczony dla małych firm lub osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (1–3 użytkowników).

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

SYMFONIA Forte – polskie rozwiązanie klasy ERP wspiera zarządzanie strategicznymi obszarami i procesami zachodzącymi w organizacji i przyczynia się do wzrostu efektywności i optymalizacji kosztów funkcjonowania. Szybki dostęp do wiarygodnej i spójnej informacji zarządczej pozwala elastycznie reagować na zmiany rynkowe, wpływa na zwiększenie przewagi konkurencyjnej oraz obniża ogólne ryzyko działalności.

Przykłady klientów z sektora MSP: Akces Bis – producent precyzyjnych wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych i stopów metali lekkich, przeznaczonych w dla przemysłu: AGD, motoryzacyjnego, elektrotechnicznego oraz meblowego; KB Folie Polska – drukarnia fleksograficzna, specjalizująca się m.in., w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych – łatwa integracja na poziomie magazynowym z aplikacją 4 Customer, oprogramowanie wdrożono na 8 stanowiskach, wykorzystano też aplikację Crystal Reports.

Symantec Poland

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Backup Exec to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych zapewniające kompleksową i niewymagającą dużych nakładów ochronę środowiska Microsoft Windows Server, Linux i NetWare. Oparta na sieci WWW konsola administracyjna i graficzny interfejs użytkownika z prostymi w użyciu kreatorami ułatwiają instalację i poprawiają sprawność zarządzania. Agenty i opcje zapewniające dużą wydajność pozwalają szybko i elastycznie chronić dane komputerów stacjonarnych, przenośnych i serwerów. Zaawansowana automatyczna ochrona aplikacji, takich jak Microsoft Exchange Server, Microsoft SQL Server i Lotus Notes, upraszcza rutynową administrację sieci.

ZETO SA w Poznaniu

Charakterystyka wybranego produktu dla sektora MSP

Impul 5 firmy BPSC – w pełni zintegrowane rozwiązanie, duża elastyczność i pełne dostosowanie do przepisów polskiego prawa i warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Wskaźnik cena/jakość korzystny dla klienta. Ponad 340 klientów.

Przykłady klientów z sektora MSP: SELFA GE SA w Szczecinie – producent elementów grzejnych oraz specjalistycznych grzałek dla przemysłu (2008). Umowa obejmuje analizę przedwdrożeniową, sprzedaż licencji systemu Impuls BPSC, baz danych oraz całość prac wdrożeniowych. Wdrożenie obejmuje: Finanse-Księgowość-Koszty, Środki Trwałe, Gospodarka Materiałowa i Dystrybucja, Kadry-Płace, Produkcja, CRM. Początkowo z aplikacji będzie korzystać jednocześnie 30 użytkowników; Korff Isolmatic (2007): Finanse- Księgowość-Koszty, Środki Trwałe, Gospodarka Materiałowa i Dystrybucja, Kadry-Płace, Produkcja, Obieg Dokumentów.


  

Przedsiębiorstwa z sektora MSP mają często ciekawe i niekonwencjonalne pomysły na biznes

 

Mała firma potrzebuje tego, co duża, tylko szybciej, lepiej, taniej – to hasło z naszej ostatniej konferencji dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Co za nim się kryje? Otóż mała firma potrzebuje nie tylko wsparcia po stronie logistyki czy księgowości. Debiutujący przedsiębiorca chciałby na początkowym etapie rozwoju swojej firmy posiadać system w pełni wspierający jego procesy biznesowe zarówno te zaplanowane, jak i te, które w przyszłości mogą powstać. I właśnie dlatego w naszym systemie do zarządzania przedsiębiorstwem CDN OPT!MA mamy elementy takie, jak e-Sklep, Obieg Dokumentów, CRM, Serwis, Pulpit Menadżera czy UWD – Uwierzytelnioną Wymianę Danych.

 

Prześledźmy pewien przykład. Po pierwsze – uinternetowienie. Z jednej strony to zintegrowany e-Sklep, możliwość pracy w modelu ASP (CDN OnLine), zaczytywanie wskaźników i elementów konfiguracyjnych z Internetu, z drugiej strony – to połączenie z elektronicznymi systemami bankowymi. Dzięki takim rozwiązaniom firma niemal za jednym „kliknięciem” może uruchomić swój sklep w Internecie, obsłużyć go i rozliczyć zobowiązania i należności. To jednak dopiero część procesu.

 

Moduły logistyczne wspierają zaopatrzenie i fakturowanie i to ma w zasadzie każdy system tego typu, dalej jednak mamy UWD, czyli platformę do komunikacji np. z biurami rachunkowymi. Domknięciem procesu jest oczywiście, oprócz rozliczenia gotówki na koncie, zaksięgowanie całej operacji i złożenie odpowiednich deklaracji. Tu znów wspieramy pełną automatyzację, dzięki której firma może drogą elektroniczną przesłać dokumenty do biura rachunkowego (UWD), a wynikowe dane z deklaracji obejrzeć np. w Pulpicie Menadżera (aplikacja internetowa). Dodajmy do tego możliwe do obsłużenia e-Faktury, e-Deklaracje czy platformę wymiany dokumentów ECOD i widzimy, że Im większe przedsiębiorstwo, tym większa indywidualizacja w zasadzie nowoczesne przedsiębiorstwo może obyć się bez dokumentacji papierowej. Przedstawiony przykład pokazuje, jak mocno nawet mała firma może zintegrować się z Internetem i jak bardzo może zautomatyzować swoje procesy biznesowe.

 

Oprócz procesów biznesowych ważna jest informacja. Jej zdobywanie, a przede wszystkim umiejętne wykorzystanie – to klucz do sukcesu. Dlatego właśnie mamy rozwiązania typu CRM, Obieg Dokumentów czy Analizy (mini BI). Wszystkie te moduły wspierają zarządzanie informacją oraz raportowanie. Do tego dołożyliśmy specjalny system raportowania GenRap zapewniający konfigurowanie wydruków w prosty i użyteczny sposób. Pamiętajmy, że rozwiązania dla mikro- i małych firm muszą być gotowe do użytku niemal od razu po zainstalowaniu.

 

Na marginesie dodam, że oczywiście wsparcie jest ważne nie tylko dla film typowo handlowych, ale i usługowych, dlatego w naszym systemie znalazł miejsce moduł Serwis. Patrząc szerzej na mikro- i małe firmy, trzeba sobie jasno powiedzieć, że te przedsiębiorstwa – na razie wprawdzie jeszcze niewielkie – w przyszłości mogą stać się wielkimi koncernami, a teraz mają często ciekawe i niekonwencjonalne pomysły na biznes. To firmy, które już na tym etapie potrzebują bardzo mocnego wsparcia w systemach typu CDN OPT!MA.

 

Tomasz Michalski dyrektor konsultingu MSP, Comarch

 

Im większe przedsiębiorstwo, tym większa indywidualizacja

 

Jak wygląda rynek MSP w Polsce, jak może się zmienić w najbliższym czasie?

 

– Czołówka oferentów rozwiązań IT dla sektora MSP w Polsce konsoliduje się i zapewne będzie się konsolidowała nadal. Rynek MSP nie jest jednolity. To mieszanka wielu różnych nisz i sektorów. Jedne rozwiną się szybko, inne będą rosły bardzo powoli. Wyjątkowo trudny wydaje się rynek mikroprzedsiębiorstw, zwany czasem rynkiem SOHO (Small Office/Home Office).

 

Jak można procentowo ocenić poziom informatyzacji sektora MSP?

 

– To bardzo zależy od niszy, którą analizujemy. Na przykład największe przedsiębiorstwa grupy MSP są najlepiej zinformatyzowane, a jednocześnie najczęściej inwestują w zmiany.

 

Jakie rozwiązania IT są najbardziej potrzebne przedsiębiorstwom MSP?

 

– Są eksperci, którzy twierdzą, że informatyka nie jest potrzebna w MSP, ale skoro pojawiły się fundusze UE, to się je wykorzystuje na zakup zbyt drogich rozwiązań. Ja bym tego tak nie ujął.

 

Uważam, że w sektorze MSP najczęściej wystarczyłby dobry standard. Można ten problem prześledzić na przykładzie oferty e-commerce, która jest chyba za bogata, ale przypadków takich jest znacznie więcej.

 

Jakie rozwiązania IT najczęściej wdrażają przedsiębiorstwa przekraczające granice: małe–średnie, średnie–duże?

 

– Oczywiście gdy spółka zaczyna zatrudniać więcej niż 49 osób, czy odpowiednio więcej niż 250 osób, nie zmienia z tego powodu używanych dotąd rozwiązań IT. Robi to albo dużo wcześniej, albo dużo później. Wdrażane rozwiązania najczęściej uwzględniają zapotrzebowanie na większą wydajność, rosnącą liczbę użytkowników czy odmiejscowienie operacji.

 

W przypadkach migracji średnie–duże najbardziej potrzebne wydaje się uwzględnianie specyfiki branżowej użytkowników. Im większe przedsiębiorstwo, tym większa indywidualizacja.

 

Andrzej Dyżewski DiS, Company Owner and IT Analyst, www.dis.waw.pl

 

 

 


Jakie rozwiązania IT będą najbardziej potrzebne w sektorze MSP w Polsce w ciągu kilku najbliższych lat?

Odpowiedzi udzielone redakcji MSI przez przedstawicieli ankietowanych firm 

7milowy

W najbliższych latach nadal będzie rosło zainteresowanie systemami ERP. Planujemy więc dalszą ekspansję na tym rynku, starając się maksymalnie zaspokajać potrzeby klientów. – W 2008 r. zamierzamy podjąć się realizacji projektów również w tych branżach, w których do tej pory nie mieliśmy referencji. Poza tym chcemy rozszerzać naszą ofertę analizy przedwdrożeniowej, skupiając się nie tylko na implementacji, ale też na doradztwie biznesowym – mówi Krzysztof Justynowicz, prezes zarządu 7milowego.

Embedos

Najbardziej potrzebne będą rozwiązania umożliwiające uruchomienie wirtualnych systemów, które mogą pracować na już działającym serwerze. To dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej – wirtualny serwer pracuje na fizycznym urządzeniu, ale przez użytkowników sieci widziany jest jako oddzielne urządzenie.

Humansoft

Według naszej oceny coraz popularniejsze na rynku MSP stają się programy oparte na serwerach bazodanowych. Klienci bowiem zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo danych, stabilność i wydajność systemu. Zauważyliśmy także wśród naszych klientów zapotrzebowanie na indywidualne rozwiązania, tworzone na konkretne potrzeby firmy, które muszą ściśle współpracować ze standardowymi funkcjami systemu zarządzania.

IFS Industrial and Financial Systems Poland

Oczekiwania klientów IFS stale rosną, ale też rośnie ich wiedza na temat systemów ERP i nowoczesnych metod zarządzania. Podejmując decyzję o wymianie systemu, firmy te wybierają produkty czołowych światowych dostawców systemów zarządzania. Nie boją się też sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania (nawet rzadko dotąd stosowane w Polsce), które sprawdziły się w firmach różnej wielkości w wielu krajach.

Wśród nowych klientów IFS znajdują się zarówno firmy, które wcześniej korzystały z systemów zarządzania krajowych producentów, jak i takie, które wymieniły system ERP zachodniego producenta właśnie na IFS Applications – rozwiązanie nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne, które sprawnie funkcjonuje przez lata.

Lawson Software Polska

W sektorze MSP potrzebne będą systemy ERP (głównie prekonfigurowane), rozwiązania do zarządzania łańcuchami dostaw, systemy Business Intelligence.

OPTeam

W najbliższych latach zaobserwujemy zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony danych, tj. dotyczące backupu i archiwizacji, bezpiecznego Internetu (firewall, systemy IDS/IPS, systemy antywirusowe, ochrona przed spamem), niezawodnego zasilania w energię. Będzie zapotrzebowanie na nowoczesne systemy do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) i zarządzania relacjami z klientem (CRM). Będzie konsolidacja zasobów informatycznych (serwerownie).

PS Polska

Przewidujemy, że w najbliższych latach sektor MSP skupi się na rozwiązaniach mobilnych, kreując model pracy „zdalnej”. Jest to w dużej mierze podyktowane potrzebą ułatwienia pracownikom dostępu do zasobów przedsiębiorstwa (informacji, danych), a tym samym ograniczeniem kosztów pracy.

QAD Polska

Motorem rozwoju polskiej gospodarki będzie branża motoryzacyjna, elektroniczna i urządzeń przemysłowych. Firmy z tych sektorów najszybciej adaptują nowoczesne rozwiązania informatyczne i organizacyjne. Producenci są zmuszani do poszukiwania obszarów redukcji kosztów, przy jednoczesnym wzroście wymagań ze strony rynku – poprawie jakości, skróceniu cyklu produkcyjnego czy dalszych innowacji.

Rector

W najbliższych latach sektor MSP będzie zainteresowany:

  • systemami zarządzającymi danymi odczytowo-pomiarowymi,
  • systemami zarządzającymi informacją w firmie,
  • systemami klasy ERP,
  • systemami klasy CRM,
  • systemami klasy Business Intelligence,
  • systemami zarządzającymi projektami.

Sage Symfonia

Obszary, które będą wspomagane rozwiązaniami IT:

  • budżetowanie,
  • kontroling,
  • analizy finansowe,
  • systemy CRM.

Symantec Poland

Rok 2007 potwierdza wizję firmy Symantec, zgodnie z którą bezpieczeństwo i dostępność informacji powinny być traktowane łącznie wobec zmieniających się zagrożeń. Przestępstwa w sieci dokonywane są dziś dla pieniędzy, nie dla sławy, a Polska znajduje się na czołowym miejscu, jeśli chodzi o pochodzenie i odbiór spamu. Jednocześnie sukces małych i dużych firm coraz bardziej zależy od dostępności ich ważnych biznesowych informacji.

Nic więc dziwnego, że dużym sukcesem na rynku MSP cieszą się dwa flagowe produkty firmy Symantec – Backup Exec oraz Symantec Endpoint Protection. Backup Exec profesjonalnie zabezpiecza dane, dobrze wpisując się w potrzeby małych firm. Symantec Endpoint Protection to nowość w dziedzinie zabezpieczenia stacji końcowych – oferuje wiele nowych funkcji, nie zmniejszając wydajności komputera.

ZETO SA w Poznaniu

Na pewno firmy z sektora MSP będą w najbliższych latach uzupełniać funkcje swoich systemów ERP o takie moduły, jak: Obieg dokumentów, Magazyn Wysokiego Składu czy Portale Korporacyjne. Coraz częściej pojawiają się też pytania o funkcje związane z „miękkim” HR, co wskazuje na coraz większą uwagę zwracaną na rozwój coraz trudniej dostępnych pracowników.


 

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska