Nowy router CRS-X firmy Cisco

    Router Carrier Routing System-X (CRS-X) stanowi uzupełnienie rodziny routerów CRS przeznaczonych do najbardziej wymagających zastosowań. Cisco CRS-X to router szkieletowy, oferujący w pojedynczym slocie przepustowość 400 Gb/s, która może być zwiększona do niemal 1 petabita na sekundę w przypadku wdrożenia CRS-X jako systemu multi-chassis. CRS-X zapewnia 10-krotnie większą przepustowość niż pierwsze routery z serii CRS.

    Routery CRS-1 zostały wprowadzone na rynek w 2004 r. jako systemy nowej generacji, przeznaczone do skalowania przepustowości sieci w celu dostosowania jej do gwałtownie rosnących w ostatnim dziesięcioleciu wymagań związanych m.in. z transmisją wideo, danych oraz ruchu mobilnego w sieci. Nowe routery z serii CRS-X wejdą na rynek jeszcze w tym roku.

    Architektura typu CRS-X multi-chassis w połączeniu z kartami liniowymi 400 Gb/s wspierającymi technologię Cisco AnyPort gwarantuje możliwość rozbudowy istniejącej infrastruktury sieciowej. Dedykowane karty liniowe, wykonane w technologii CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) oraz wykorzystujące zaawansowane rozwiązania fotoniczne Cisco CPAK zapewniają mniejsze zużycie energii, minimalizację kosztów utrzymania oraz większą elastyczność wdrażania.

    Każdy interfejs może zostać skonfigurowany na kilka różnych sposobów, np. jako jeden port ethernetowy o przepustowości 100 Gb/s, dwa porty 40 Gb/s lub dziesięć o przepustowości 10 Gb/s, o krótkim, długim czy rozszerzonym zasięgu, w zależności od wybranego transceivera CPAK. Wymienione cechy przekładają się na znaczne uproszczenie procesów konfiguracji wdrożonych systemów i pomagają dostawcom usług telekomunikacyjnych sprostać różnym wymaganiom (połączenia 10 Gb/s, 40 Gb/s i 100 Gb/s), bez konieczności pracochłonnej i kosztownej wymiany sprzętu.

    W dodatku routery CRS-X zwiększają prostotę oraz skalę konwergencji sieci optycznych i sieci IP. Usługodawcy mogą swobodnie wybierać pomiędzy możliwością wdrażania zintegrowanych rozwiązań a nowymi usługami w ramach technologii Cisco nV. Zarówno korzystanie z sieci IP, jak i z systemów optycznych, zapewnia wykorzystanie technologii Cisco nLight do automatyzacji procesów sterowania. Ponadto dzięki wspólnemu systemowi zarządzania dla rozwiązań Cisco nV i Cisco CRS możliwe jest dostarczenie w pełni skalowalnej platformy o wysokiej przepustowości wynoszącej 100 Gb/s przy znacznym ograniczeniu kosztów operacyjnych.

    Przepustowość systemów z rodziny CRS wzrosła niemal dziesięciokrotnie w ostatniej dekadzie, zapewniając redukcję całkowitych kosztów utrzymania o około 50% w porównaniu z produktami konkurencyjnymi. Obecni użytkownicy CRS mogą migrować do systemu CRS-X, dokonując prostej wymiany kart. Druga opcja to rozbudowanie istniejących systemów multi-chassis o routery CRS-X.

    Routery CRS-X korzystają ze specjalnego systemu operacyjnego IOS-XR, który zapewnia takie funkcje, jak autonaprawianie czy autoochrona, oraz jest w pełni przystosowany do pracy w trybie ciągłym.

    Według danych zawartych w Cisco Visual Networking Index 2012–2017 od czasu wprowadzenia pierwszego systemu CRS-1 w 2004 r. ruch w sieci dynamicznie wzrasta. Zgodnie z najnowszymi prognozami do 2017 r. globalny ruch w sieciach IP wzrośnie trzykrotnie i osiągnie wartość 1,4 zettabajtów (na koniec 2012 r. wartość ta wynosiła 522,8 eksabajtów).

    Wzrost globalnego ruchu oraz jego złożoności wpływa na potrzebę dalszej rozbudowy i konwergencji w rdzeniu infrastruktury sieciowej. Wyzwaniu temu pomogą sprostać routery CRS-X, które oferują wsparcie dla obsługi ruchu sieciowego o wielkiej skali, ciągłość operacji i obsługę zaawansowanych aplikacji w chmurze.