Nowości z frontu wspomagania łańcucha zaopatrzenia

OBIECUJĄCE ZNAKI

Znajdująca się w Stamford, w stanie Connecticut, firma Gartner Group donosi, że rynek aplikacji zarządzania łańcuchem zaopatrzenia (supply chain management – SCM) odbił się od dna i zaczyna wypływać na powierzchnię. Prognozy te są oparte na raportach finansowych oferentów tych systemów za rok 2003. Po znacznym, 20-procentowym spadku, jaki nastąpił w roku 2002 (w porównaniu ze wzrostem prawie 90% odnotowanym w roku 2000), w roku 2003 spadek wynosił już zaledwie 3%. Prognozowany przez firmę Gartner wzrost 6% w roku 2004 to dobre wieści zarówno dla oferentów, jak i dla użytkowników.

Ogłoszenia publikowane przez wiodących dostawców systemów planowania i realizacji łańcucha zaopatrzenia zwiastują pomyślne wyniki w roku 2004.

  • i2 ogłasza wartą 100 milionów USD inwestycję realizowaną przez Q Investments (27 kwietnia 2004 r.), „która zwiększy zasoby gotówkowe firmy i2 Technologies do około 390 milionów USD”.
  • SAP łączy bogate doświadczenie przemysłowe z ofertą dla dostawców usług logistycznych (12 maja 2004 r.), „ma to na celu umożliwić dostawcom usług logistycznych skuteczną współpracę z klientami i partnerami”.
  • Firma ARC Advisory Group potwierdza, że Manhattan Associates jest Numerem 1 na liście dostawców systemów WMS (18 maja 2004 r.), „firma pozostaje na szczycie amerykańskiej listy dostawców, znajdując się na pierwszej pozycji trzeci rok z rzędu”.
  • Optum dokonuje już trzeciego w tym roku zakupu, nabywając dostawcę systemów SCE, firmę WorldChain, która specjalizuje się w zarządzaniu transakcjami sieciowymi, wizualizacją w czasie rzeczywistym oraz obsługą wyjątków (17 maja 2004 r.). W pierwszym kwartale Optum wykupiła dostawcę SCE, firmę V3 Systems, przejmując wszystkie jej akcje.
  • Dostawca systemów do zarządzania transportem, firma Kewill Solutions North America, rozszerza tegoroczną współpracę z DHL w celu dostarczenia rozwiązań do zarządzania spedycją usług świadczonych przez DHL zarówno w kraju, jak i za granicą (26 maja 2004 r.). Kewill dostarczy dodatkowe moduły zapewniające zgodność w celu zintegrowania z systemem rozwiązań dla spedycji lotniczej.