Nowoczesne technologie w komunikacji bezprzewodowej od Teltoniki

Komunikacja bezprzewodowa do tej pory kojarzyła się głównie z użytkownikami domowymi lub firmami. Jednak zarówno postępująca automatyzacja jak i całkiem zrozumiałe żądania przedsiębiorców, żeby to infrastruktura sieciowa mogła zostać dopasowana do warunków, a nie na odwrót, sprawiły, że trochę się to zmienia.

Routery do zadań specjalnych

Jedną z firm, która stała się znana właśnie przez to, że tworzy urządzenia sieciowe między innymi we wzmocnionych lub wodoodpornych obudowach, jest Teltonika. Wbrew temu, co można by pomyśleć, nie jest to aż tak skrajnie niszowa branża. Przede wszystkim automatyzacja pozwoliła na to, żeby w wielu miejscach – magazynach, chłodniach czy halach produkcyjnych, utrzymywać warunki, które byłyby nader niekomfortowe dla pracowników. To może być niska lub wysoka temperatura, wysoka wilgotność albo nawet zwiększone zapylenie. Wszystkie te czynniki sprawiłyby, że klasyczne routery czy nawet wzmacniacze 3G/4G po prostu miałyby zmniejszoną żywotność. Wzmocniona konstrukcja oczywiście oznacza też wyższe koszty zakupu urządzeń, ale z perspektywy czasu jest to opłacalna inwestycja.

Jeszcze większa niezależność

Niektóre z anten zewnętrznych, które produkuje Teltonika – podejrzeć je można na stronie https://www.senetic.pl/teltonika/ – wyróżniają się pełną odpornością na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. To istotne, ponieważ w wielu firmach czy jednostkach administracyjnych i badawczych właśnie na zewnątrz komunikacja do tej pory kulała. Tradycyjny sprzęt sieciowy wymaga dodatkowych zabezpieczeń, rozciąganie sieci przewodowej nie zawsze ma sens, bo instalacja ma być jedynie tymczasowa. Anteny, wzmacniacze czy routery, które w takich warunkach można zastosować, są – bez względu na cenę – doskonałym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają zwyczajnie uprościć pracę.

Trwalszy sprzęt w biurze? To może mieć sens

Teltonika w swoich materiałach chwali się współpracą z firmami z branży obronności, lotniczej i innych zdecydowanie „ciężkich”, jeśli chodzi o warunki. Prawda jest jednak taka, że routery o wzmocnionej konstrukcji coraz częściej są też wybierane przez firmy o „lżejszym” profilu. Dlaczego? Dlatego, że można – zamiast specjalnie szukać miejsca na sprzęt, ustawić go w praktycznie dowolnym miejscu, skoro przypadkowe potrącenia go nie uszkadzają. Dziś bowiem spora część routerów i anten trafia na śmietnik nie dlatego, że się starzeje, ale dlatego, że ulegają mechanicznemu uszkodzeniu.

Zasięg tam, gdzie go potrzeba

Jednymi z urządzeń o kluczowym znaczeniu w trudnych warunkach są wzmacniacze sygnału i dobre anteny. To one umożliwiają koordynacje pracy systemów obserwacyjnych i alarmowych, one też są wykorzystywane do tworzenia sieci komunikacyjnych choćby na targach plenerowych. To jasne, że sprzęt, który sprawdza się w domowych warunkach, będzie tu niewystarczający. Nie trzeba chyba szukać kolejnych powodów, dla których dobre jakościowo urządzenia sieciowe umieszczone we wzmacnianych obudowach są dziś poszukiwane naprawdę często, nawet przez firmy działające w „czystych” branżach.


Teltonika