Nowatorskie rozwiązania w nowym tablecie

Według firmy IDC sprzedaż tabletów PC osiągnie w 2006 r. milion sztuk, a do 2010 r. wzrośnie do ponad 4 milionów sztuk rocznie. Tablety doceniają pracownicy z coraz większej liczby branż.

Firma Lenovo zaprezentowała nowy tablet ThinkPad X60. Użytkownicy mają do wyboru dwa nowe ekrany i wiele innych, innowacyjnych funkcji, np. dynamiczne obracanie obrazu. Wyświetlacz w tablecie ThinkPad X60 oferuje dwie połączone ze sobą funkcje MultiView/MultiTouch, dzięki którym użytkownicy mogą pracować z komputerem w każdym otoczeniu – w biurze bądź w terenie. Tablet ThinkPad X60 pojawi się w sprzedaży na początku stycznia 2007 r.

Nowy ekran MultiView o przekątnej 12” pokryty jest specjalną warstwą przeciwodblaskową, co zapewnia czytelność obrazu w każdych warunkach. Nowa funkcja MultiTouch umożliwia sterowanie kursorem za pomocą piórka lub palcem. Kąt widzenia wynosi 170º. Użytkownicy mogą wybrać nowy ekran SXGA+ o wysokiej rozdzielczości, wyróżniający się ostrym obrazem i bardziej soczystymi barwami.

Tablety ThinkPad X60 są wyposażone w opatentowaną przez Lenovo funkcję Active Rotate, która zapewnia natychmiastowe ustawienie się ekranu we właściwym w stosunku do użytkownika kierunku, niezależnie od tego, jak zostanie obrócony.

W konstrukcji tabletu ThinkPad X60 nacisk położono również na udoskonalenie tradycyjnych mechanizmów tabletu, takich jak przyrządy nawigacyjne i piórko. Pokrętło nawigacyjne zostało tak przeprojektowane, że poruszanie się w czterech kierunkach jest łatwiejsze. Gdy orientacja ekranu się zmienia, dzięki funkcji Active Rotate zmieniają się również kierunki przypisane klawiszom i góra zawsze oznacza górę. Piórko ma teraz bardziej naturalny kształt i jest trwalsze. Automatycznie wychodzi z trybu uśpienia, gdy tylko użytkownik wysunie je z uchwytu. Ulepszony, cyfrowy mikrofon został przeniesiony na przód obudowy. Umożliwia precyzyjne rozpoznawanie głosu.

– Tablet Lenovo ThinkPad X60 łączy zalety notebooków i urządzeń obsługiwanych piórkiem – powiedział Jan Sobieszczański, dyrektor handlowy Lenovo Technology Polska.

Tablet ThinkPad X60 ma także wyższą wydajność od poprzedników dzięki zwiększonej pojemności pamięci i dysku twardego oraz wydłużeniu czasu pracy na bateriach. Wybrane modele tabletów ThinkPad X60 wyposażono w obsługę technologii bezprzewodowej nowej generacji – 802.11n – oraz wbudowane karty WWAN. Będą współpracować z nowym systemem operacyjnym. Wiele modeli z tej rodziny oznaczonych jest jako Windows Vista Capable, a niektóre jako Vista Premium Ready.

Wiosną 2007 r. z produktów Lenovo (w tym z ThinkPadów) zniknie logo IBM – ogłosił w listopadzie Marek Borówka, dyrektor generalny Lenovo Technology Polska – mimo że zgodnie z umową firma Lenovo miała prawo do używania go przez 5 lat. Sprzedaż komputerów z linii Lenovo 3000 idzie tak dobrze, że producent postanowił zrezygnować z używania logo IBM, choć na życzenie klienta może je umieścić na produkcie.