Niezapomniana lekcja

Współpracująca z Politechniką Krakowską firma ASTOR jest fundatorem robotów przemysłowych, które mają służyć studentom do celów dydaktycznych. Niezwykły pokaz umiejętności robotów ubarwił otwarcie 28 lutego Nowego Laboratorium Robotyki na Politechnice Krakowskiej. Wstęgę przecięli: rektor PK prof. Józef Gawlik, dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. Krzysztof Szuwalski oraz prezes firmy ASTOR Stefan Życzkowski.

Dwa półtoratonowe, mierzące ponad 3 metry roboty wystąpiły w niecodziennej roli – kelnerów, którzy z gracją, precyzyjnie nalewali gościom szampana, nie roniąc ani kropli trunku.

Dzięki nowej pracowni około 5 tysięcy studentów będzie miało okazję poznać Niezapomniana lekcja zalety i możliwości robotów, które są maszynami wielofunkcyjnymi, z funkcją programowania, mogą być wykorzystywane m.in. do spawania, przenoszenia, pakowania i obróbki materiałów oraz montażu i obsługi maszyn.

Politechnika Krakowska jest pierwszą z 14 uczelni, które w efekcie wieloletniej współpracy z firmą ASTOR zostaną wyposażone w roboty przemysłowe Fanuc Robotics. Podobne pracownie powstaną w najbliższym czasie na Politechnice Śląskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Opolskiej, Częstochowskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Koszalińskiej, Szczecińskiej, Radomskiej oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy.

Fot. ASTOR