Mobilne urządzenia w miejscach pracy

Według badań firmy Lexmark ponad połowa pracowników (55%) regularnie korzysta w pracy z prywatnych urządzeń mobilnych.

Lexmark przeprowadził badanie wśród 710 pracowników biur z takich krajów, jak Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania i Węgry.

W badaniu Lexmarka pracownicy pytani byli, jakich urządzeń mobilnych używają w miejscach pracy. Z ich odpowiedzi wynika, że najczęściej używane są iPhony (36%) i smartfony (24%), tuż za nimi plasują się iPady (23%) i Blackberry (19%).

Ponad dwie piąte ankietowanych (41%) odpowiedziało, że możliwość drukowania materiałów firmowych z ich urządzeń mobilnych jest ważna lub bardzo ważna. Mimo to w badaniu stwierdzono, że tylko nieliczni pracownicy w pełni wykorzystują możliwość druku z urządzeń mobilnych (77% badanych mówi, że robi to rzadko albo nigdy).

Może to być spowodowane faktem, że firmy nie są dobrze przygotowane do wspierania i integracji mobilnych urządzeń pracowników. 47% ankietowanych zauważa, że ich firma nie prowadzi żadnej polityki dotyczącej używania prywatnych urządzeń mobilnych.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że przynoszenie własnych urządzeń do pracy jest coraz popularniejsze – mówi Józef Lis, Product Manager z Lexmark Polska. – To jasne, że druk z urządzeń mobilnych jest skierowany głównie na rynek konsumencki, a obecnie dostępne aplikacje nie nadają się do środowiska biurowego. Dlatego oferujemy rozwiązania umożliwiające bezpośrednie drukowanie dopasowane do polityki danej firmy.