Michel Combes nowym prezesem firmy Alcatel-Lucent

Zarząd spółki Alcatel-Lucent powołał Michela Combesa na stanowisko nowego prezesa spółki od 1 kwietnia 2013 r. Wejdzie on również w skład zarządu, pod warunkiem uzyskania akceptacji akcjonariuszy na Walnym Zgromadzeniu 7 maja 2013 r.

– Z wielką radością witamy Michela Combesa w naszym gronie – powiedział Philippe Camus, przewodniczący zarządu. – Jako prezes będzie on odpowiedzialny za zapewnienie rentowności. Jego dogłębna znajomość branży oraz zdobyte na całym świecie doświadczenie w zakresie transformacji biznesowej i finansowej będą mieć zasadnicze znaczenie dla realizacji ambitnej strategii transformacji spółki, spełniania wymagań klientów i utrzymania wysokiego poziomu innowacyjności.

Michel Combes ma 51 lat i ponad dwudziestoletnie, międzynarodowe doświadczenie w branży telekomunikacyjnej. Karierę zawodową rozpoczął w 1986 r. w dziale sieci zewnętrznych France Telecom, a następnie przeniósł się do działu przemysłu i handlu międzynarodowego. W latach 1991–1995 był doradcą ds. technicznych francuskiego ministra transportu, a w latach 1995–1999 piastował funkcję prezesa i dyrektora generalnego GlobeCast. Był również wiceprezesem Nouvelles Frontières Group od grudnia 1999 r. do końca 2001 r., kiedy objął stanowisko dyrektora generalnego Assystem-Brime, firmy specjalizującej się w inżynierii przemysłowej.

Do Grupy France Telecom wrócił w styczniu 2003 r., obejmując funkcję dyrektora finansowego i wiceprezesa. Do stycznia 2006 r. pracował na stanowisku wiceprezesa odpowiedzialnego za strategię NExT mającą na celu tworzenie wartości i zapewnienie równowagi finansowej oraz był członkiem komitetu ds. strategii Grupy France Telecom. W latach 2006–2008 pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego Grupy TDF.

Od października 2008 r. piastował funkcję dyrektora generalnego Vodafone na Europę, a w czerwcu 2009 r., dołączył do zarządu spółki.

– Alcatel-Lucent to niekwestionowany lider technologiczny w branży telekomunikacyjnej, dysponujący wysoce wykwalifikowanym personelem i ogromnym potencjałem badawczo-rozwojowym – powiedział Michel Combes. – Spółka stoi obecnie przed dużymi wyzwaniami. Dobrze znam Alcatela-Lucenta i z niecierpliwością czekam na przejęcie obowiązków po Benie. Współpracując z kluczowymi klientami na całym świecie, będę dążyć do zapewnienia zrównoważonej rentowności dla klientów, pracowników i akcjonariuszy spółki.

Zarząd Alcatela-Lucenta zaakceptował również kandydaturę Jeana C. Monty’ego na stanowisko wiceprzewodniczącego zarządu. Jean C. Monty ma 64 lata i jest obywatelem Kanady. Karierę zawodową rozpoczął w 1974 r. w Bell Canada. Następnie piastował wiele funkcji w grupie Bell Canada Enterprises. W październiku 1992 r. dołączył do Nortel Networks Corporation, obejmując stanowisko prezesa i dyrektora ds. operacyjnych, a następnie, w marcu 1993 r. – prezesa i dyrektora generalnego. 24 kwietnia 2002 r. Jean C. Monty odszedł na emeryturę po 28 latach pracy.