Magna Automotive Poland z systemem RF Express firmy QAD

Firma Magna Automotive, producent foteli samochodowych do aut Volkswagen Caddy i T5, zakończyła projekt wdrożenia aplikacji RF Express firmy QAD. Aplikacja zapewnia obsługę systemu kodów kreskowych wspierających proces zarządzania zasobami magazynowymi. Rozwiązanie usprawnia realizację produkcji w modelu Just In Time (dokładnie na czas) według wymagań określonych przez producenta samochodów.

RF Express stanowi bezprzewodowe rozwiązanie informatyczne pracujące w czasie rzeczywistym w trybie online. Zostało zaprojektowane z myślą o integracji krytycznych funkcji automatycznego gromadzenia danych oraz kodów kreskowych z systemem QAD. Wdrożenie systemu usprawniającego produkcję zmieniło i usprawniło przepływ zasobów w firmie. Obecnie, każda operacja magazynowa jest rejestrowana za pomocą kodów kreskowych.

– Dzięki wprowadzeniu systemu RF Express, każdej części jest przyporządkowany indywidualny kod kreskowy stosowany we wszystkich procesach logistycznych i produkcyjnych. Umożliwia to automatyzację procesu identyfikacji konkretnej sztuki materiału lub wyrobu gotowego – mówi Bartłomiej Stryczek, szef informatyki w Magna Automotive.

Magna Automotive działa w systemie JIT/JIS (Just In Time/Just In Sequence) co oznacza, że proces produkcji jest realizowany w ścisłej koordynacji z zamówieniami Volkswagena. Ostateczne zamówienie definiujące rodzaj i kolejność dostaw foteli są składane na 5 godzin przed terminem dostawy. Magna dostarcza gotowe fotele bezpośrednio na taśmę montażową Volkswagena w dokładnie określonym czasie.

– RF Express jest w pełni zintegrowany z aplikacją QAD klasy ERP. Daje przede wszystkim szansę poprawy produktywności operacji wytwórczych. Zapewnia także większą dokładności danych i umożliwia śledzenie transakcji w czasie rzeczywistym – mówi Jarosław Jaśkiewicz   Product Manager, QAD Polska. – Z pewnością, ogromną korzyścią jest prostota obsługi, dzięki czeku pracownicy nie mają kłopotów ze zrozumieniem i stosowaniem systemu.

System automatycznie rozpoznaje i podstawia odpowiednie informacje, takie jak magazyn i lokacja. W momencie pierwszego przyjęcia do magazynu towar jest znakowany w systemie identyfikującą go referencją i partią. Od tej chwili wystarczy skanowanie dowolnym skanerem w firmie, by wiedzieć jaki jest status danej sztuki, w jakim magazynie logicznym się ona znajduje i jaki będzie następny etap pracy. Dostawy i operacje magazynowe są obliczane automatycznie.

– Funkcje RF Express upraszczają realizację całego procesu przepływu towarów. Dzięki wprowadzeniu systemu, użytkownicy mają precyzyjną informację o stanach magazynowych przedstawioną w czasie rzeczywistym. System umożliwia także błyskawiczne znalezienie zapasu. Znaczącym ułatwienie wynika z szybszego wprowadzania danych poprzez skanowanie kodów kreskowych – mówi Bartłomiej Stryczek.

Towar jest przechowywany w trzech logicznych magazynach produkcyjnych. Dzięki zarządzaniu lokacjami na magazynie, wiadomo z dokładnością do konkretnej sztuki, gdzie znajduje się każdy z materiałów, jakie są zapasy magazynowe i z której partii pochodzą. W momencie przesunięcia materiałów, na przykład z magazynu do produkcji, system przedstawia informacje ile i czego wziąć oraz z jakiej lokacji, a następnie sugeruje gdzie to przemieścić.

Korzyści:

  • Uproszczona obsługa procesów dzięki dedykowanym funkcjom RF Expres
  • Zaimplementowanie lokacji na magazynach
  • Automatyczna obsługa FIFO na magazynie
  • Szybkie wyszukiwanie zapasu
  • Dokładna informacja o stanach
  • Informacja w czasie rzeczywistym
  • Szybsze wprowadzenie danych poprzez skanowanie
  • Brak dodatkowego oznaczenia indeksów kupionych