Konferencja Globemy: „Innowacyjne Rozwiązania Geoprzestrzenne”

Premiera rozwiązań biznesowych Google Earth i Google Maps na polskim rynku, przykłady „z pierwszej ręki” wdrożeń Smart Grid w USA, światowe premiery najnowszych wersji oprogramowania Smallworld Network Inventory, a także wiele referatów to najważniejsze punkty zakończonej niedawno 14. Międzynarodowej Konferencji ”Innowacyjne Rozwiązania Geoprzestrzenne”, zorganizowanej pod hasłem: „Smart Geospatial Solutions”.

30-31 maja 2012 r. w Starych Jabłonkach pod Olsztynem odbyła się coroczna konferencja firmy Globema, tym razem zorganizowana pod hasłem: „Smart Geospatial Solutions”. Redakcja MSI Polska sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem.

Konferencja zgromadziła łącznie ponad 200 uczestników z 5 krajów, z branży telekomunikacyjnej i energetycznej oraz przedsiębiorstw sieciowych i geodezyjnych. Tak liczny udział wynikał w głównej mierze z bogatej zawartości merytorycznej (w sumie wygłoszono 30 referatów oraz przeprowadzono 6 warsztatów produktowych), zaangażowania partnerów oraz szerokiego zainteresowania rozwiązaniami oferowanymi przez Globemę.

Firma Globema specjalizuje się w branżowych systemach zarządzania zasobami przestrzennymi przedsiębiorstw sieciowych, budowanych na platformie GE Smallworld, a także systemach wsparcia realizacji zadań terenowych oraz technologii lokalizacji obiektów w czasie rzeczywistym. Rozwiązania Globemy obejmują prowadzenie inwentaryzacji sieci, projektowanie jej rozwoju, wsparcie eksploatacji, obsługę awarii oraz zarządzanie służbami mobilnymi. Firma ma własną jednostkę badawczo-rozwojową CRO (Centrum Rozwoju Oprogramowania) w siedzibie głównej w Warszawie, a także oddziały w Rumunii, Czechach i USA.

Tegoroczna konferencja rozpoczęła się od warsztatów pokazowych i prezentacji „na żywo” trzech nowych (lub niedawno wprowadzonych) produktów w ofercie Globemy: FFA – systemu do zarządzania pracami i pracownikami w terenie, FME – systemu do transformacji i zarządzania danymi przestrzennymi oraz ELGrid – systemu klasy Smart Grid do zarządzania energetyką rozproszoną.

Dwa pierwsze rozwiązania zyskały już uznanie wśród polskich przedsiębiorstw i są obecnie w fazach użytkowania lub implementacji. ELGrid jest obecnie w fazie testowej w ramach projektu prowadzonego wspólnie z Tauron o/Tarnów oraz PGE o/Rzeszów. System od kilku miesięcy wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród firm energetycznych, co potwierdziło się również podczas konferencji.

Seria warsztatów produktowych odbyła się także na zakończenie konferencji. Uczestnicy mogli wybrać jedną z trzech sesji: Wsparcie projektowania i utrzymania sieci FTTx, EC.GIS, czyli zarządzanie sieciami ciepłowniczymi oraz Google Maps4Business i Google Maps Engine. Podczas warsztatów EC.GIS odbył się pokaz najnowszej wersji produktu (420.5).

Sesje tematyczne obfitowały w case studies i konkretne przykłady wykorzystania rozwiązań geoprzestrzennych dla branż sieciowych i telekomunikacji. Ponad połowę referatów na konferencji wygłosili użytkownicy oprogramowania Globemy – zarówno z Polski, jak i zagranicy (m.in. Netia, Emitel, Exatel, Dalkia, MPEC Kraków, TeliaSonera Denmark).

Szczególne zainteresowanie wzbudziła premiera na polskim rynku produktów Google Earth dla biznesu, zwłaszcza po raz pierwszy pokazany w Polsce najnowszy produkt Google Map Maker, a także prezentacja dr. Bartosza Wojszczyka z GE Energy na temat zastosowania rozwiązań Smart Grid w USA. Duże wrażenie na uczestnikach konferencji wywarły także konkretne przykłady oszczędności operacyjnych, jakie niesie użytkowanie systemu Field Force Automation (FFA).

Na konferencji ogłoszone zostało partnerstwo Globemy z Google w zakresie tworzenia, dostawy i integracji rozwiązań geoprzestrzennych dla biznesu. Współpraca ze światowym liderem innowacji z pewnością przyczyni się do rozwoju polskiej firmy.

W konferencji aktywnie uczestniczyli także pozostali partnerzy: Motorola, Astor Consulting, Aplikom, Procesy Inwestycyjne i GE Energy, którzy prezentowali swoje produkty i rozwiązania podczas sesji tematycznych i na towarzyszącej konferencji wystawie. Pod okiem ekspertów Globemy wszyscy zainteresowani mieli okazję poznać i obejrzeć w działaniu większość aplikacji i rozwiązań firmy.

Wśród atrakcji towarzyszących prym wiódł turniej megapiłkarzyków, w którym wzięło udział łącznie ponad 50 osób.

Opinie uczestników konferencji są bardzo pozytywne. Wydarzenie obfitowało w treści odpowiadające na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed telekomunikacją i branżami sieciowymi, było też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń.

Więcej informacji: www.globema.com/conference2012/pl