Komputery na pierwszą linię

Przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach, wabiące wymyślnymi kształtami, z wnętrzem stworzonym w zaawansowanej technologii. Niestraszny im kurz, hałas ani… mało wprawni operatorzy

Wydaje się, jakby powoli zmieniał się kierunek rozwoju sprzętu komputerowego. Wyścigi o coraz lepsze osiągi (trochę wymuszane przez producentów gier komputerowych) tracą impet, zwalnia też tempo miniaturyzacja… Producenci sprzętu większą uwagę zwracają na ergonomiczną obudowę, odporność na trudne warunki, możliwość współpracy z Internetem…

Na pytanie: jaki sprzęt IT będzie w najbliższych latach najchętniej kupowany przez sektor przemysłowy? – ankietowane przez redakcję MSI firmy najczęściej odpowiadały: rozwiązania sieciowe oraz sprzęt mobilny.

&nbsp

Pierwszy Dialog Społeczny w Warszawie, 28 czerwca 2006 r.

Siedem Rewolucji – to projekt prowadzony przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies), rozpoczynający się pytaniem: jak będzie wyglądał świat w 2025 r.? Rewolucja 3. dotyczy technologii:

W czerwcu 2005 r. dwa komputery IBM eServer Blue Gene Solution osiągnęły moc obliczeniową odpowiednio 280 teraflopów (280 bilionów obliczeń na sekundę) i 114 teraflopów, co czyni z nich najpotężniejsze superkomputery na świecie. Komputery nie tylko osiągają coraz to wyższe, niewyobrażalne prędkości, ale stają się wszechobecne.

Bezprzewodowe laptopy, urządzenia do korzystania z poczty elektronicznej i komunikacji, odtwarzacze multimediów, wbudowane systemy nawigacyjne – to tylko wybrane przykłady tego, jak technologia pozwala korzystać z mocy obliczeniowej i informacji sieciowej w każdych okolicznościach. Spadające koszty, interfejsy bardziej przyjazne dla użytkowników, mniejsze, lżejsze i tańsze materiały spowodują dalszą integrację komputerów z naszym codziennym życiem. 

Dane statystyczne

Według firm analitycznych światowy rynek komputerów w 2005 r. rósł w tempie dwucyfrowym. Gartner szacuje, że na światowy rynek trafiło w 2005 r. 218,5 mln komputerów, natomiast IDC – 208,6 mln.

Dostawy komputerów w 2005 r. według IDC wzrosły o 16,4%, według Gartnera o 15,3%, przy czym najwięcej komputerów w 2005 r. trafiło w region EMEA – 72,6 mln (o 17,1% więcej niż w 2004 r.). Najwięksi dostawcy komputerów to: Dell (udział rynkowy 16,8% według Gartnera, 18,1% według IDC), Hewlett-Packard, Lenovo (po przejęciu działu PC IBM), Acer oraz Fujitsu/Fujitsu-Siemens.

Według prognoz IDC światowy rynek komputerowy osiągnie w 2006 r. wzrost 10,5%, na rynek trafi 229,5 mln komputerów. – W 2006 r. ilościowy wzrost w segmencie desktopów wyniesie 9,9%, notebooków – 30,34%, zaś serwerów x86 – 16,1% – szacuje Jarosław Smulski, analityk IDC Poland.

W 2005 r. wartość rynku IT według IDC Poland wzrosła o 30%. Sprzęt komputerowy ma wciąż największy wpływ na wielkość i szybkość wzrostu polskiego rynku IT, a jego udział w sprzedaży rozwiązań IT od lat utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym 50%.

Największym sektorem pionowym inwestującym w Polsce w sprzęt, oprogramowanie i usługi IT staje się administracja rządowa, drugi co do wielkości jest segment użytku domowego. Trzecie miejsce w latach 2004 i 2005 zajmowała branża produkcji procesowej (process manufacturing), ale szybki rozwój sektora bankowego i zyski, jakie są w nim generowane, powinny spowodować do końca roku 2006 zamianę pozycji tych dwóch sektorów. Cztery wspomniane branże stanowiły łącznie ponad 46% przychodów sektora IT w 2004 r. i 47% w 2005 r.

Największy udział w przychodach branży IT posiada sprzedaż komputerów osobistych. To właśnie ten segment technologiczny będzie najszybciej rozwijał się do roku 2009. Choć pewna liczba rynków pionowych przenosi swoją uwagę ze sprzętu na oprogramowanie i usługi informatyczne, rośnie popyt na notebooki wykorzystywane w pracy biurowej.

Przyszłość należy do notebooków

Według ekspertów z IDC to notebooki będą przyszłością dla biznesu, a ich sprzedaż napędzać będzie rynek IT. Notebooki zapewniają elastyczność i pozwalają ludziom „zabrać biuro ze sobą” na spotkanie. A jeśli połączyć ich wykorzystanie z bezprzewodowymi technologiami i usługami, które dostępne są lub będą dostępne niebawem, notebooki stają się fundamentem mobilnej siły roboczej, obejmującej – dzięki zintegrowanym systemom – lokalnych przedstawicieli działających w dużym oddaleniu od oddziałów firmy.

W 2004 r. sprzedaż komputerów PC wzrosła ogółem o około 20% w stosunku do 2003 r., a notebooków o 54%. W połowie roku 2005 rynek sprzętu IT notował ponad 30% wzrost sprzedaży komputerów stacjonarnych, a o 100% komputerów przenośnych. W liczbach bezwzględnych – od stycznia do czerwca 2005 r. – na rynek trafiło 182 667 notebooków.

Tendencje charakteryzujące wzrost sprzedaży w dziedzinie komputerów PC odpowiadają temu, co się dzieje na rynku europejskim. Bodźce inwestycyjne są te same. Znaczący wzrost sprzedaży sprzętu komputerowego w Unii Europejskiej planowany jest na przełom 2007/2008 roku, kiedy nastąpi kolejny moment wymiany sprzętu na nowszy pod względem technologicznym.

Wiele rynków IT jest o wiele dojrzalszych od naszego – ciągle nie jest

porównywalne nasycenie technologiami informatycznymi w krajach UE i w Polsce. Proporcje między sprzedażą stacjonarnych komputerów PC a notebooków wynoszą w Polsce 80:20 notebooków wynoszą w Polsce 80:20 i świadczą, że dopiero przestawiamy się na mobilność – kierunek obecny w większości gospodarek lepiej rozwiniętych niż polska.

W ubiegłym roku producenci i dostawcy komputerów PC sprzedali w Polsce ponad 1,3 mln urządzeń. W tej liczbie ćwierć miliona stanowiły komputery przenośne. Rynek sprzętu komputerowego jest obszarem konkurencji, na którym pojawiają się nowe oferty kolejnych uczestników. Od maja 2005 r. produkcją i sprzedażą sprzętu spod marki IBM (m.in. linią ThinkPad) zajmuje się Lenovo Technology, spółka z Chin, która wprowadziła już na rynek produktów konsumenckich urządzenia pod własną marką. Przybywa też rodzimych producentów notebooków. Mamy już polskie marki komputerów przenośnych – część z nich, jak Optimus, ma coraz silniejszą pozycję rynkową.

W I półroczu 2005 r. Acer – lider rynku notebooków w kraju odnotował sześciokrotny wzrost sprzedaży w porównaniu z I połową 2004 r. Poprawiły obroty Fujitsu- Siemens, HP, Toshiba, IBM, Dell, Asus, Gericom. Na rynku aktywni są także tak silni gracze, jak MaxData czy LGE. Techmex, który na jesieni 2005 r. rozpoczął promocję własnej marki notebooków wyprodukowanych w Chinach, ogłosił plan osiągnięcia 27-procentowego udziału w sprzedaży komputerów przenośnych w 2006 r. Optimus zamierza podwoić sprzedaż notebooków w stosunku do wyników 2005 roku. Fujitsu-Siemens planował w 2005 roku sprzedaż na poziomie 55 tys. notebooków, a w 2006 r. chce sprzedać więcej notebooków niż desktopów.

Od pojawienia się komputerów przenośnych na rynku nie zmienia się powód, który motywuje użytkowników wybierających notebook jako narzędzie pracy. Jednak dopiero od pewnego czasu korzyści wynikające z użycia tego narzędzia – czyli mobilność, autonomia pracy oraz wydajność – nabrały w Polsce rzeczywistego znaczenia. Rośnie liczba pracowników zatrudnionych na mobilnych tanowiskach pracy. Kadra zarządzająca, handlowcy, rzeczoznawcy, specjaliści rynku nieruchomości, wolne zawody, służby sieciowe i remontowe – poszerzają

się grupy zawodowe, które stają się odbiorcami rozwiązań mobilnych.

Od strony rynkowej zjawisko to owocuje zwiększonym zapotrzebowaniem na nowe komputery przenośne. W 2004 roku rzeczywista wielkość, która odpowiadała temu zapotrzebowaniu wyniosła 250 tys. urządzeń. Potencjał tego rynku jest jednak znacznie większy – w 2005 roku eksperci szacowali wzrost sprzedaży notebooków do poziomu 350 tys. sztuk.

Co dla sektora przemysłowego?

Niestety, nie ma danych statystycznych dotyczących rynku komputerów przemysłowych. Czy rynek jest za młody, czy trudno o precyzyjne dane?

W naszym miniraporcie zestawiliśmy obok siebie oferty firm, które specjalizują się w dostawach sprzętu przemysłowego, oraz producentów sprzętu IT ogólnego zastosowania.

Sektor produkcyjny jest ciągle chłonnym rynkiem i prędzej czy później wszyscy producenci sprzętu IT zwrócą na niego uwagę.

Czas życia sprzętu IT

Według badania przeprowadzonego w 2005 r. przez firmę badawczą PMR (opublikowanego w raporcie „Infrastruktura teleinformatyczna w polskich dużych i średnich firmach 2005–2006”, wydanym we wrześniu 2005 r.) polskie średnie i duże firmy wymieniają posiadane komputery przeciętnie raz na cztery lata. Oznacza to nieznaczne wydłużenie cyklu wymian w porównaniu z sytuacją na rynku kilka lat temu.

Częstotliwość wymian komputerów jest bardzo podobna w firmach średnich (50–249 osób) i dużych (250 i więcej osób) oraz w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 657 polskich firm zatrudniających 50 i więcej osób z branż produkcyjnej, użyteczności publicznej, handlu, finansów oraz usług.

Mobilność oznacza szybsze reagowanie na potrzeby klientów i wzrost konkurencyjności

Obserwując rynek PC w Polsce i na świecie, zauważamy bardzo podobną tendencję. Coraz więcej firm, zarówno dużych, jak i tych z sektora MSP, wyposaża swoich pracowników w notebooki. Sytuacja ta dotyczy już nie tylko kierownictwa firmy, ale również pracowników operacyjnych: handlowców, inżynierów czy technologów. Firmy świadomie inwestują w sprzęt przenośny, bo zdają sobie sprawę, że mobilność oznacza szybsze reagowanie na potrzeby klientów i wzrost konkurencyjności.

Sylwester Zdziobłowski

dyrektor zarządzający

Lenovo Technology Polska

Laptop jest urządzeniem mobilnym, w zasadzie przeznaczonym do pracy w każdym miejscu: w pracy, domu, pociągu czy samolocie. Dzięki długiemu czasowi pracy baterii pracownik nie jest uzależniony od stałego zasilania, może więc swobodnie poruszać się po terenie firmy czy fabryki. Dodatkowo dzięki dostępowi do sieci bezprzewodowej jest w stanie w dowolnej chwili zareagować na pilną wiadomość od szefa czy klienta lub na gorąco nanosić zmiany w systemach i bazach danych. Dawno już minęły czasy, kiedy komputery przenośne kojarzono z małą wydajnością. Obecnie laptopy nie tylko oferują takie same możliwości jak komputery stacjonarne, ale nieraz przewyższają je wydajnością. Procesory do urządzeń mobilnych, o coraz większej wydajności i mniejszym poborze mocy, szybkie dyski i pamięci – to już standard w laptopach Lenovo.

Mobilność oznacza również jednak niebezpieczeństwo utraty notebooka, a tym samym przechowywanych w nim często bezcennych danych. Dlatego coraz większą rolę odgrywają niezawodne zabezpieczenia. Przykładem mogą być laptopy z czytnikiem linii papilarnych, które ma w ofercie Lenovo. Czytnik w połączeniu z układem zwanym security chip i oprogramowaniem stanowi dla hakerów barierę nie do pokonania. O popularności tego typu rozwiązań świadczy m.in. fakt, że do tej pory firma Lenovo sprzedała ponad milion notebooków z wbudowanymi czytnikami linii papilarnych.

Bardzo pozytywną tendencją, jaką zauważamy na rynku PC, jest to, że większość polskich przedsiębiorstw podczas wyboru produktu zwraca szczególną uwagę przede wszystkim na innowacyjne technologie i przydatne funkcje. Cena nie jest już parametrem kluczowym. Niebagatelne znaczenie ma również koszt TCO (Total Cost of Ownership). Wybierając komputer, należy bowiem brać pod uwagę nie tylko cenę początkową, ale również ewentualne koszty związane z dalszym użytkowaniem (serwis, aktualizacja oprogramowania, jakość podzespołów, rozbudowa). Taki wybór jest być może mniej atrakcyjny w chwili zakupu, ale sprawdza się w przypadku strategicznego planowania infrastruktury IT w firmie.

 

Myślę, że kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży notebooków będzie utrzymywał się w kolejnych latach. Przyczyną takiej zmiany – poza funkcjonalnością i wygodą – jest też ciągły spadek cen. Dzięki temu różnica pomiędzy ceną notebooka a dobrej klasy komputerem stacjonarnym z ekranem LCD jest już minimalna i firmom dużo łatwiej podjąć decyzję o zakupie.


 Dostawcy sprzętu komputerowego na polskim rynku (uzupełnienie informacji z tabeli)


 Beckhoff Automation

Oferta firmy w zakresie sprzętu IT: wszystkie dostarczane urządzenia są produkowane przez firmę Beckhoff Automation GmbH z siedzibą w Verl, Niemcy.


CSI Computer Systems for Industry

Oferta firmy w zakresie sprzętu IT: komputery przemysłowe we wszystkich wiodących standardach i wykonaniach z oferty firm Advantech, Axiomtek i Schroff.


Euroimpex

Oferta firmy w zakresie IT: oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT oraz dystrybucją dokumentów, oprogramowanie do monitorowania wydruków i rozliczania kosztów – Documaster.


Hewlett-Packard Polska

Pełna oferta firmy: urządzenia drukujące, skanujące, fotografia cyfrowa, materiały eksploatacyjne, urządzenia sieciowe, komputery PC, kieszonkowe, monitory; macierze dyskowe, napędy i biblioteki taśmowe, serwery w architekturze x86 (procesory Intel i AMD), opcje i podzespoły do serwerów; macierze dyskowe, napędy i biblioteki taśmowe, oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi, serwery w architekturze EPIC (procesory Itanium) i RISC (procesory PA-RISC i Alpha) przystosowane do realizacji zadań o znaczeniu krytycznym dla firm i instytucji, systemy operacyjne (HP-UX; Tru64-Unix, Open VMS), oprogramowanie zarządzające i narzędziowe, outsourcing IT, usługi wysokiej dostępności dla systemów IT, konsulting IT. Oferta firmy w zakresie sprzętu przemysłowego IT: serwery, oprogramowanie


Komputronik

Pełna oferta firmy: akumulatory i baterie, anteny Wi-Fi, aparaty cyfrowe, druk – atramenty, drukarki, dyktafony, dyski twarde, ekrany do projektorów, faks-modemy, gamepady, głośniki, gry, joysticki, kadłubki (barebone), kamery cyfrowe DV i internetowe, karty: graficzne, muzyczne, sieciowe, wideo; kierownice, klawiatury, konsole, kontrolery, kopiarki, monitory, myszy, napędy, nośniki danych, notebooki, obudowy, odtwarzacze DVD (stacjonarne), odtwarzacze MP3,

oprogramowanie, palmtopy, pamięci DRAM, pamięci Flash (karty), pamięci Flash typu pendrive, papiery i folie, plotery, płyty główne, procesory, projektory, routery, serwery, skanery, słuchawki (z mikrofonem), tablety graficzne, torby, trackballe, tunery TV FM, urządzenia dostępowe Bluetooth, wentylatory i radiatory, zasilacze do obudów, zasilacze UPS.


Lenovo Technology Polska

Oferta firmy w zakresie sprzętu IT: w kwietniu 2006 r. oferta polskiego oddziału firmy została rozszerzona o globalne produkty sygnowane logo Lenovo – notebooki i komputery stacjonarne z rodziny Lenovo 3000. Oferta firmy w zakresie sprzętu przemysłowego IT: nowa wzmocniona wewnętrznie obudowa – ThinkPad „Roll-cage” – redukuje nawet do 30% naciski wywierane na wewnętrzne komponenty notebooka podczas upadku. Podstawowe elementy składowe, w tym dysk twardy, są zamontowane w jednoczęściowej klatce, która zapewnia lepszą ochronę niż obudowa tradycyjna. W połączeniu z technologią ThinkVantage – Active Protection System firmy Lenovo – stanowi to skuteczne rozwiązanie do ochrony przed kosztownymi uszkodzeniami twardego dysku.


NEC Display Solutions Europe GmbH, przedstawicielstwo w Polsce

Oferta firmy w zakresie sprzętu przemysłowego IT: monitory NEC serii Public Display (PD): LCD3210, LCD4010 i LCD4610 ze względu

na wbudowany czujnik temperatury, zdalne sterowanie, np. przez port RS-232, możliwość montażu szyb ochronnych lub wersji touch screen doskonale nadają się do zastosowań przemysłowych zarówno na hali produkcyjnej, jak i do monitoringu procesów produkcyjnych. Podobne zastosowanie ma seria „90” (monitory LCD1990SXi, LCD1990FX, LCD2090Uxi, LCD2190Uxi), szczególnie gdy wymagana jest duża rozdzielczość. Monitory można łączyć w ściany i zdalnie nimi sterować.


Optidata

Oferta firmy w zakresie IT: kompleksowe rozwiązania systemów automatycznej identyfikacji; baza danych MS SQL Server i systemy operacyjne Microsoft, relacyjne bazy danych Oracle.

Oferta firmy w zakresie sprzętu przemysłowego IT: Mectec – automatyczne urządzenia znakujące do różnego rodzaju opakowań jednostkowych, palet, moduły drukujące; urządzenia zawierają zuni- fikowane moduły sterujące, hydrauliczne i drukujące, usprawniające serwis. Metrologic Industrial – zaawansowane wielokierunkowe skanery przemysłowe do szybkich odczytów, pole odczytu 1,8×1,8 m, do 7000 odczytów na sekundę; realizacja odczytów kodów na opakowaniach lub paletach o zmiennym położeniu zaaplikowanych etykiet. Moxa – sprzęt sieciowy dostosowany do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Sick – skanery przemysłowe do montażu na liniach technologicznych, skanery wizyjne, skanery z ruchomym lustrem. Opticon – japońskie skanery ręczne, bezprzewodowe skanery z komunikacją Bluetooth, urządzenia typu Pocket PC, kolektory danych; głowice skanujące dobrej jakości; bezpieczeństwo użytkowania – laser klasy 1.

Plany na 2006/2007 r.: rozbudowa własnego systemu klasy WMS OPTIpromag w zakresie dodatkowych interfejsów do kolejnych 20 najpopularniejszych systemów klasy ERP.


Selmar CLG

Plany na 2006/2007 r.: wprowadzenie do oferty oprogramowania do zarządzania magazynami i łańcuchem dostaw.


Softex Data

Firma jest integratorem IT, który na bazie wyselekcjowanego sprzętu

tworzy m.in. ekonomiczne systemy wydrukowe, wyspecjalizowane systemy związane z zarządzaniem dokumentami: m.in. obieg, archiwizacja dokumentów, kontrola wydruków.

Oferta firmy w zakresie sprzętu IT: systemy bezpieczeństwa danych Atempo (USA), systemy obiegu dokumentów WorkflowGen – Advantys (Francja), systemy kopertujące KalmarMailPro (Szwecja), oprogramowanie formatujące do wydruków masowych GMC Digital Printring (Szwajcaria), oprogramowanie do projektowania i druku etykiet

Teklynx (USA).

Nowe produkty w 2006/2007 r.: inwestowanie w zaawansowane technologie zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Softex Data stara się celować z ofertą w nisze rynkowe. RFID (Systemy Radiowej Identyfikacji) dla logistyki, spedycji; nowoczesne technologie oraz rozwiązania w ramach cyfrowego monitoringu wizyjnego. Oferta firmy skierowana jest do odbiorców z różnych branż.


Xerox Polska

Xerox Corporation powstała w 1961 r. Wcześniej działała pod nazwą Haloid Company. Historia firmy sięga roku 1939, kiedy Chester Carlson wykonał pierwszą kserokopię.

Nowe produkty w 2006/2007 r.: oprogramowanie do zarządzania drukiem i dokumentami.


Zebra Technologies Polska

Firma powstała w 1969 r. w USA, w Polsce od 1993 r. oferowała produkty przez kanał partnerski. Rok 2005 – otwarcie oddziału na Polskę i region Central Eastern Europe.


 

 

Sprzęt profesjonalny będzie pracował niezawodnie nawet po 5 latach

Jakie są prognozy dotyczące rynku sprzętu komputerowego w najbliższych latach? Jaki sprzęt będzie dominował?

– Pytanie wymaga umiejętności wróżenia, bo bardzo wiele zależy od koniunktury gospodarczej. A tę może skutecznie ograniczać polityka, czyli świat niedostępny ludziom myślącym racjonalnie.

 

 

Wojciech Warski

dyrektor generalny

Softex Data

 

Ale bardziej serio. Zmieniają się w widoczny sposób potrzeby: sprzęt staje się pochodną wdrażanych systemów oprogramowania, a nie samodzielnym bytem. Nowe systemy optymalizacji produkcji czy zarządzania magazynami generują zapotrzebowanie na duże ilości sprzętu do wprowadzania i odczytu danych – różnego rodzaju czytniki, rejestratory, komputery przenośne. Tu koncentrować się będą nakłady, bo w grę wchodzą zawsze znaczące liczby. Doświadczenia pierwszych dekad przekładają się też na nowe myślenie o bezpieczeństwie przepływu informacji i o jakości sprzętu. Tu jednak trudno być optymistą; nadal kryterium ceny (czyli pieniędzy wydawanych dziś) będzie z pewnością dominować nad kryterium jakości (czyli pieniędzy oszczędzanych w przyszłości). Z tego powodu komputeryzacja w polskim wydaniu przynosi statystycznie mniejsze usprawnienia i oszczędności niż w firmach zachodnich.

 

Jakie kryteria powinien spełniać sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne dla sektora przemysłowego?

– Same jednostki centralne powinny być po prostu dobre i niezawodne – jako że od ich sprawności zależy utrzymanie ciągłości procesów produkcyjnych, a każda awaria jest kosztowna. Trudno stawiać im jednak szczególne wymagania, bo ich warunki pracy są na ogół „normalne”, we właściwie przygotowanych serwerowniach, nieróżniących się od tych np. w bankach.

Zupełnie inaczej wygląda problem urządzeń wykonawczych, terminali i drukarek. Te stoją „na produkcji”, narażone nie tylko na pył i zmiany temperatury, ale również na brutalne traktowanie i ignorancję operatorów. Muszą więc być heavy duty, pyłoszczelne i odporne na błędy użytkowników. Niestety, niewielu menedżerów zwraca uwagę na takie cechy. Większość wykazuje tendencje do inwestowania w sprzęt najtańszy, czyli klasy popularnej. Różnica polega na tym, że sprzęt profesjonalny będzie pracował niezawodnie nawet po 5 latach, a popularny trzeba będzie co chwila naprawiać i wymienić np. już po 3 latach. Efekt ekonomiczny pokaże dopiero rachunek TCO (total cost of ownership) i rachunek strat z przestojów, ale to kryterium wyboru nie jest jeszcze doceniane. Cóż, nie wszyscy rozumieją, że biednych nie stać na tani sprzęt…

Czy sektor produkcji będzie ciągle chłonnym rynkiem na sprzęt komputerowy?

– Nawet bardzo, ale innego rodzaju niż dotychczas. Same wymagania logistyczne wymuszają precyzję oznaczeń towarów i inwestowanie w dobrej jakości systemy druku etykiet. Niektórzy zetkną się wkrótce z wymogiem oznaczania swojej produkcji tagami RFID po to, by móc ją eksportować. Do hal przemysłowych coraz powszechniej wkraczają systemy ERP i WMS, a te bez infrastruktury terminalowej nie mają racji bytu.

Zmienia się przy tym logika biznesowa – wiele operacji magazynowych nie wymaga już pracy online z komputerem centralnym, ale moc obliczeniowa przenoszona jest na inteligentne urządzenia przenośne, wyposażone w czytniki. Korzyści z takiego modelu pracy są ogromne, ale wymagają inwestowania właśnie w nowe urządzenia, nazywane dotychczas myląco peryferyjnymi. 

 

 

Urządzenia dla sektora przemysłowego z dużym wyświetlaczem o dobrym kontraście oraz dobrą baterią

Jakie kryteria powinien spełniać sprzęt komputerowy dla sektora przemysłowego?

– Sprzęt komputerowy dla sektora przemysłowego to przede wszystkim tzw. komputery mobilne (terminale przenośne lub komputery wózkowe, które mocowane są na obudowie wózków i mogą być wykorzystywane przez ich operatorów zarówno bez opuszczania pojazdu, jak i poza nim). Terminale przenośne lub wózkowe używane w warunkach przemysłowych powinny charakteryzować się przede wszystkim odpornością na upadki, uszkodzenia mechaniczne, zakurzenie i zawilgocenie. Te urządzenia powinny również działać w szerokim zakresie temperatury.

 

Tomasz Dzideczek

inżynier systemowy,

Symbol Technologies

Komputery dla sektora przemysłowego najczęściej są wyposażone w urządzenie skanujące, które może pracować na małą (kilkadziesiąt centymetrów) i dużą odległość (kilkanaście metrów). Skaner wbudowany w komputery mobilne stosowane w warunkach przemysłowych powinien być łatwo uruchamiany, np. przez spust w urządzeniu typu pistolet (gun).

Ważne, aby urządzenia przeznaczone dla sektora przemysłowego miały duży, czytelny wyświetlacz o dobrym kontraście oraz baterię, która umożliwia długą pracę bez ładowania (cała zmiana) i może być szybko wymieniona na nową. Komputery mobilne klasy przemysłowej powinny mieć szybki, wydajny procesor, dużą pamięć oraz pracować w systemie operacyjnym Windows (CE 5.0 lub WM2005). Powinny umożliwiać komunikację bezprzewodową w standardzie 802.11 a/b/g oraz Bluetooth.


Jaki sprzęt IT będzie w najbliższych latach najchętniej kupowany przez sektor przemysłowy?

Odpowiedzi udzielone redakcji MSI Polska przez ankietowane firmy:

 

Beckhoff Automation: panele operatorskie, komputery przemysłowe o bogatej konfiguracji sprzętowej oraz sterowniki PLC w technologii Embedded PC

Comes: notebooki i PDA z GPS

CSI Computer Systems for Industry: przemysłowe komputery panelowe oraz bezwentylatorowe komputery kompaktowe

Hewlett-Packard Polska: pamięci masowe, umożliwiające zabezpieczanie danych na wypadek awarii całej lokalizacji; serwery w architekturze x86 (standardowe rozwiązanie gwałtownie zwiększające udział w rynku kosztem systemów specjalizowanych); serwery w architekturze EPIC i RISC do obsługi krytycznych procesów biznesowych, wykorzystujących aplikacje ERP, biling, CRM, BI i inne wspomagające zarządzanie (w tym również automatyką przemysłową); technologie Blade oraz Integrity

Komputronik: urządzenia mobilne, serwery i sprzęt szerokopasmowy

Lenovo Technology Polska: polski rynek będzie rósł bardzo szybko, a polscy klienci dojrzeli, aby podczas wyboru produktu zwracać uwagę nie tylko na cenę nabycia, ale przede wszystkim na innowacyjne technologie i unikalne funkcje, co przekłada się na całkowity koszt efektywnego użytkowania sprzętu komputerowego. Coraz większe jest zainteresowanie sprzętem mobilnym – to notebooki są obecnie kołem napędowym rynku PC. Trend ten będzie się utrzymywał również w kolejnych latach, m.in. ze względu na ciągły spadek cen – różnica między ceną notebooka a dobrej klasy komputera stacjonarnego z ekranem LCD jest już minimalna

Optidata: rozwiązania sieciowe oraz sprzęt mobilny

OPTIMUS: komputery stacjonarne, notebooki odporne na kurz, wstrząsy, serwery, terminale NcLient, telefonia VoIP i GSM

Selmar CLG: profesjonalny sprzęt, mobilny i stacjonarny, dostosowany do pracy w warunkach przemysłowych; technologie mobilne oparte na komputerowych sieciach radiowych

SKK – Systemy Kodów Kreskowych: terminale, drukarki etykiet

Softex Data: w najbliższych latach sektor przemysłowy będzie się skupiał nie tylko na zakupach sprzętu, ale będzie przede wszystkim zwracał uwagę na oferowane rozwiązania. Na przykład komputery stacjonarne będą powoli zastępowane przez przenośne, wyposażone w oprogramowanie do ochrony danych

Symbol Technologies: terminalne mobilne, sieci Wi-Fi nowej generacji

Xerox Polska: największy potencjał widzimy w grupie pełnokolorowych systemów druku na żądanie. Coraz więcej osób dostrzega korzyści z drukowania dokumentów w kolorze – są bardziej czytelne i zrozumiałe, zawarte w nich komunikaty szybciej trafiają do odbiorcy

Zebra Technologies Polska: urządzenia mobilne, sieci radiowe


 

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska