Katalog MSI Polska 2011/2012: Produkty i rozwiązania IT dla poszczególnych branż przemysłowych

Pobierz katalog w pliku PDF

IT jako gwarant rozwoju i sukcesu

Wartość polskiego rynku aplikacji biznesowych wzrosła w 2010 r. o 14,7%, do 226,26 mln USD – to dane z opublikowanego w sierpniu 2011 r. raportu IDC „Poland Enterprise Application Software Market 2011-2015 Forecast and 2010 Vendor Shares”.

– Wzrostowi rynku aplikacji biznesowych sprzyjały rosnące wskaźniki gospodarcze, dzięki czemu firmy odmroziły budżety na inwestycje w informatyczne wsparcie zarządzania – powiedział Tomasz Słoniewski, Research Manager Software, IDC Poland.

Informatyzacja w sektorze produkcji

Sektor produkcji, bogaty i ciągle jeszcze „niedoinformatyzowany”, staje się centrum zainteresowania wielu producentów systemów IT oraz firm badawczo-analitycznych.

Przeprowadzone w 2011 r. przez Xevin-Consulting badanie „Informatyzacja procesów zarządzania w polskich przedsiębiorstwach – Trendy i opinie” miało na celu ujawnienie trendów dotyczących informatyzacji procesów zarządzania i produkcji w sektorze średnich i większych przedsiębiorstw w Polsce. W tym celu przebadano prawie 200 menedżerów reprezentujących działy zarządzania, finansów i IT w 150 przedsiębiorstwach.

Informatyzacja przedsiębiorstwa jest postrzegana jako gwarant rozwoju biznesu i ważny czynnik wzrostu konkurencyjności – to wniosek z badania. Około 62% badanych menedżerów stwierdziło, że widzi potrzebę inwestowania w informatyzację wszystkich obszarów, 38% nie widzi takiej potrzeby w najbliższym czasie.

Oczekiwania przedsiębiorców związane z wdrożeniem systemów informatycznych dotyczą:

  1. zwiększenia zysków przy jednoczesnej optymalizacji kosztów zatrudnienia,
  2. poprawy efektywności zarządzania kapitałem,
  3. zwiększenia sprzedaży,
  4. poprawy wydajności produkcji i logistyki,
  5. poprawy organizacji pracy,
  6. poprawy wydajności związanej z poprawą obiegu informacji,
  7. wsparcia procesów zarządzania poprzez przyspieszenie analizy danych

    z różnych obszarów.

Zgodnie z wynikami badania najlepiej zinformatyzowanym obszarem gospodarki są finanse, a wymagającym największych inwestycji i wskazywanym jako konieczny do informatyzowania w pierwszej kolejności pozostaje sektor produkcji. Prawie 80% badanych przedsiębiorców zadeklarowało, że przeznacza na informatyzację do 10% ogólnych wydatków firmy, tylko 8% deklaruje, że wydatki te sięgają 20% w skali roku.

Według ankietowanych szefów działów IT w większości firm w ciągu najbliższych 24 miesięcy informatyzowane będą obszary: produkcja, magazyn, logistyka i sprzedaż oraz komunikacja z klientami (patrz: wykres).

Z kolei według badania przeprowadzonego w listopadzie 2010 r. przez PMR Research oraz Dom Mediowy Codemedia na zlecenie Microsoft Dynamics wśród prawie 800 firm z sektora produkcji, handlu i usług budowlanych (niespełna połowę badanych firm stanowili producenci) 55% badanych firm z sektora produkcji korzysta z informatycznego systemu wspomagania zarządzania (np. ERP, CRM, BI). Nie posiada takiego systemu 45% firm. System tego typu najczęściej służy firmom produkcyjnym (patrz: wykres) do obsługi procesów finansowo-księgowych (91%), do zarządzania działem sprzedaży (74%), do obsługi procesów kadrowo-płacowych (71%). Ponad połowa badanych z grupy korzystających z informatycznego systemu wspomagania zarządzania wskazywała, że służy on do zarządzania magazynami (69%) i zaopatrzeniem (64%), a także do harmonogramowania i rozliczania produkcji (61%).

Z firm z sektora produkcji, które nie posiadają aktualnie informatycznego systemu wspomagającego zarządzanie, 30% planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożenie takiego systemu, głównie do obsługi procesów finansowo-księgowych, zarządzania zaopatrzeniem, działem sprzedaży i magazynami oraz do harmonogramowania i rozliczania produkcji. 70% firm z sektora przemysłu nie planuje wdrożenia takiego systemu w najbliższym roku.

Trzydzieści dziewięć procent firm z tej grupy nie dostrzega obszarów działalności firmy, które wymagałyby wdrożenia takiego systemu. Jedna trzecia firm uważa, że przydatny byłby system wspomagania harmonogramowania i rozliczania produkcji. Z kolei 21% przedsiębiorstw dostrzega potrzebę wdrożenia systemu zarządzania sprzedażą i tyle samo systemu zarządzania magazynami, a 19% – systemu wspomagającego procesy finansowo-księgowe.

Branża innowacyjna

Branża wytwórcza postrzegana jest jako innowacyjna. Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę badawczą IDC („Future Use of Communication Technologies in EMEA”, sierpień 2010 r.) na zlecenie Motoroli sondażu, branża wytwórcza stosuje wiele innowacyjnych technik komunikacyjnych. Sondażem objęto 267 przedsiębiorstw z krajów regionu EMEA: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Niemal połowa (45%) wykorzystuje cloud computing lub SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa), a 43% – komunikację zunifikowaną. Sektor ten wykorzystuje też w największym stopniu wideokonferencje wysokiej jakości, takie jak telepresence – ponad połowa respondentów (52%) wskazała taką odpowiedź.

Sektor wytwórczy odnotowuje również wysoki stopień wykorzystania zdalnego dostępu (92%), niemal każdy respondent (97%) używa aplikacji do udostępniania danych, a 47% – techniki sprzedaży terenowej. Większość przedsiębiorstw w regionie EMEA wykorzystuje sieci WLAN (84%), komputery mobilne (81%) oraz technologię VoIP (69%). Ponad połowa ankietowanych firm (52%) korzysta z bezprzewodowego dostępu do Internetu na zewnątrz budynków.

Potrzeby branży

Jakie jest nasycenie polskiego rynku systemami ERP? Według GUS (raport „Społeczeństwo Informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2006–2010” opublikowany w listopadzie 2010 r.) w grupie firm dużych z oprogramowania ERP korzystało w Polsce w 2010 r. 57,9% przedsiębiorstw, (53,8% w 2009 r.), ale w firmach małych ten odsetek wynosił 6,6% (5,4% w 2009 r.), a w średnich 22% (20,1% w 2009 r.). Statystycznie w latach 2009-2010 z oprogramowania ERP korzystało niewiele ponad 10% firm (9,3% w 2009 r. i 11,3% w 2010 r.).

W podziale branżowym według GUS systemy ERP stosowało w 2010 r. w Polsce 12,7% przedsiębiorstw z branży przetwórstwa przemysłowego (19,5% w 2009 r.) i 28,9% reprezentujących branżę „energia elektryczna, gaz, ciepło” (26% w 2009 r.).

W badaniu „Customer Engagement Survey” (patrz: wykres) przeprowadzonym na zlecenie firmy QAD Polska w polskich firmach produkcyjnych wśród kluczowych kwestii w 2011 r. respondenci wskazywali lepszą kontrolę nad kosztami (76,5%) oraz poprawę rentowności produkcji (84%). Wśród głównych korzyści związanych z użytkowaniem systemu informatycznego klasy ERP wymieniono kontrolę finansową (43%) i optymalizację działania magazynów (39%).

W badaniu brało udział 46 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych i działających w Polsce oddziałów firm międzynarodowych, reprezentujących branże: spożywcza i napojów, produktów konsumenckich, motoryzacyjna, maszyn i części dla przemysłu, sprzętu medycznego i farmacji oraz elektroniki i aparatury precyzyjnej.

W okresie globalnego spowolnienia gospodarczego polskie przedsiębiorstwa produkcyjne nauczyły się monitorować koszty i szukać możliwości ich ograniczenia. Obserwowany jest trend wyszczuplania (lean) i optymalizacji najważniejszych procesów. Ważne jest sprawne zarządzanie gospodarką magazynową zarówno na etapie surowców, jak i wyrobów gotowych, zaawansowane planowanie produkcji i terminów dostaw.

Duże znaczenie zyskują rozwiązania do zarządzania magazynem wysokiego składowania, które optymalizują i automatyzują pracę magazynierów. Coraz bardziej niezbędne stają się systemy wspomagające zarządzanie łańcuchem dostaw, w których wykorzystuje się rozwiązania zunifikowanej komunikacji, stanowiące konkurencję dla dotychczas powszechnie stosowanego protokołu EDI. Rozwiązania te zapewniają możliwość utrzymywania mniejszych zapasów i redukcję kosztów transportu.

Wiele firm z branży produkcyjnej docenia rozwiązania klasy Business Intelligence, które zapewniają błyskawiczny dostęp do przejrzystych informacji niemal na bieżąco oraz oferują zaawansowane analizy i raporty, na podstawie których podejmowane są szybkie i trafne decyzje zarządcze.

Analizując na podstawie wyników badań strategię działania firm z branży produkcyjnej, można wyodrębnić dwa modele budowania pozycji konkurencyjnej – przez zwiększanie wolumenu produkcji i kontrolę kosztów albo poprawę jakości, różnorodności i elastyczności produkcji. Przy silnej konkurencji firmy muszą szybko reagować na zmiany popytu, np. błyskawicznie przygotować nowy produkt i wprowadzić na rynek.

– Jeżeli chodzi o wdrożenia systemów ERP, coraz większego znaczenia nabiera efektywność, a nie koszty – uważa Sille Gavnholt Jygert, konsultant i kierownik programów w firmie analitycznej Frost & Sullivan – teraz chodzi bardziej o wykonywanie właściwych działań we właściwy sposób. Często oznacza to potrzebę większej elastyczności we wdrożeniu i wykorzystaniu systemu ERP. Uważamy, że istnieją trzy główne obszary, w których użytkownicy mogą odnieść korzyści ze zwiększenia elastyczności systemów ERP:

  • większa koncentracja na procesach i zmianach, które system ERP ma wspierać,
  • nowe modele usług wdrożeniowych i wsparcia: coraz częściej dostawcy będą musieli zapewniać wsparcie dla konkretnych problemów biznesowych, a nie dla określonych technologii, aby móc działać w coraz szybciej zmieniającym się środowisku,
  • obsługa klientów: pojawią się nowe modele pozwalające realizować proces biznesowy i silniej angażować użytkowników, pomagając im przez to efektywniej wykorzystywać system w rozwiązywaniu problemów biznesowych.

Realna oferta

Jak wygląda rynek IT dla sektora przemysłowego? Przygotowując katalog o produktach i rozwiązaniach IT dla konkretnych branż, sugerowaliśmy się danymi, jakie branże reprezentują nasi czytelnicy. W ten sposób wybraliśmy 12 branż. Przedstawiamy dla nich ofertę ogólną, którą łatwo zaimplementować w każdej branży, oraz rozwiązania specjalistyczne, uwzględniające ich specyfikę. Prezentujemy rozwiązania kompleksowe, o szerokim zakresie funkcji, np. ERP, MRP II, BI, CRM, oraz o ściśle zdefiniowanych zadaniach, np. MES (Manufacturing Execution Systems), CMMS (Computerised Maintenance Management Systems).

W naszym zestawieniu najliczniej reprezentowana jest kategoria „systemy klasy ERP”. Rozwiązania te obejmują wszystkie procesy produkcji i dystrybucji, integrują różne obszary działania przedsiębiorstwa, usprawniają przepływ krytycznych dla jego funkcjonowania informacji i zapewniają błyskawiczne reagowanie na zmiany popytu. Zintegrowany system ERP umożliwia symulację różnorodnych działań, analizę ich przebiegu oraz skutków, co pozwala na lepsze planowanie i zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie.

Każda branża produkcyjna ma trochę inne wymagania. Na przykład w branży farmaceutycznej najważniejsza jest kontrola jakości produktu, czyli potrzebne są systemy do monitorowania parametrów środowiska produkcyjnego, wizualizacji produkcji, zarządzania produkcją wsadową (recepturową) itd. W branży motoryzacyjnej przydatne są systemy PLM (zarządzanie cyklem życia produktu) zawierające oprogramowanie do projektowania produktów (CAD), a także rozwiązania lean zapewniające skracanie drogi od producenta do klienta. W branży energetycznej niezbędne są systemy billingowe oraz GIS…

Każda branża ma swoją specyfikę i potrzebuje dostosowanych do niej rozwiązań. Mamy nadzieję, że w przygotowanym przez nas zestawieniu systemów IT dla poszczególnych branż przemysłowych czytelnicy znajdą dla siebie coś odpowiedniego.

– W udanym dla SAP roku 2010 zaobserwowaliśmy ewolucję w sposobie podejmowania decyzji o wdrożeniach systemów biznesowych. Nasi klienci stali się bardziej zorientowani na wzrost, a także przywiązywali niezwykłą wagę do spełnienia ściśle zdefiniowanych kryteriów ekonomicznych i osiągania konkretnych usprawnień procesów biznesowych – powiedział Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. – Polski rynek ERP i aplikacji biznesowych funkcjonuje tak, jak ma to miejsce na rozwiniętych rynkach europejskich: o wyborze rozwiązań IT decyduje rzetelna analiza biznesowa i wybór sprawdzonych w danej branży najlepszych praktyk.

Jakie kolejne rozwiązania przyniesie przyszłość? Jakie wymusi rynek? Przekonamy się niebawem. Sektor przemysłowy jest ciągle chłonnym rynkiem. Szuka rozwiązań, sam inspiruje pomysły na nowe…

Słowniczek nazw kategorii produktów występujących w katalogu

APS (Advanced Planning Scheduling, Advanced Planning System) – klasa zaawansowanych systemów informatycznych, stanowiących rozwinięcie MRP II i ERP, umożliwiających wykonywanie złożonych operacji planistycznych i symulacyjnych

BI (Business Intelligence) – zbiór koncepcji, metod i procesów służących do optymalizacji decyzji biznesowych. Zbieranie i zarządzanie danymi oraz analizowanie i dystrybuowanie informacji

CAD (Computer Aided Design) – komputerowe wspomaganie projektowania

CAE (Computer Aided Engineering) – komputerowe wspomaganie konstruowania

CMMS (Computerised Maintenance Management Systems) – specjalizowane systemy IT przeznaczone do wsparcia szeroko rozumianego utrzymania ruchu w firmach produkcyjnych

CRM (Customer Relationship Management) – zarządzanie kontaktami z klientem. Obejmuje marketing, sprzedaż i serwis, jednoczy działania partnerów biznesowych w łańcuchu dostaw

DMS (Document Management System) – system zarządzania dokumentami

EAM (Enterprise Asset Management) – zaawansowane zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa

ECM (Enterprise Content Management) – zarządzanie zasobami informacyjnymi przedsiębiorstwa, w tym: treścią portali internetowych, zasobami cyfrowymi, archiwami/rekordami, współpraca grupowa (workgroup collaboration) i DMS

EMI (Enterprise Manufacturing Intelligence) lub MI (Manufacturing Intelligence) – gromadzenie i analizowanie danych z przebiegu procesu produkcyjnego

ERP (Enterprise Resource Planning) – planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Zintegrowany system informatyczny, który zapewnia optymalne wykorzystanie zasobów oraz uporządkowanie procesów wewnętrznych

GIS (Geographic Information System) – system informacji przestrzennej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych

HCM (Human Capital Management) – zarządzanie kapitałem ludzkim

HRM (Human Resource Management) – zarządzanie personelem

MES (Manufacturing Execution System) – system do śledzenia oraz nadzorowania produkcji i przepływu materiałów, gromadzenia informacji o przebiegu produkcji oraz udostępniania ich w celach analitycznych lub dokumentacyjnych

MRP II (Manufacturing Resource Planning) – standard zarządzania produkcją, rozbudowany o elementy związane z procesem sprzedaży i wspierające podejmowanie decyzji na szczeblach strategicznego zarządzania wytwórstwem

PDM (Product Data Management) – zarządzanie danymi (dokumentacją) produktu

PLM (Product Lifecycle Management) – zarządzanie cyklem życia produktu, od pomysłu po wycofanie z rynku. Tworzenie planów produktu, projektowanie, wytwarzanie… aż po utylizację

PM (Performance Management) – zarządzanie wydajnością pracy

SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) – oprogramowanie do zbierania danych dotyczących sterowanego procesu, przesyłające je do centralnego komputera, w którym są wykorzystywane do zarządzania i sterowania

SCM (Supply Chain Management) – zarządzanie łańcuchem dostaw, m.in.: obsługa magazynów, zarządzanie przepływem towarów; planowanie popytu i podaży, zarządzanie wymianą informacji między partnerami

SOA (Service Oriented Architecture) – architektura zorientowana na usługi

WMS (Warehouse Management System) – system do zarządzania magazynem, nadzoruje procesy magazynowe od chwili przyjęcia towaru, przez cały okres jego przebywania w magazynie, aż do momentu wydania

Workflow – „przepływ pracy”, organizacja zadań, w tym obiegu informacji w firmie

Autor: Elżbieta Jaworska