Internet Rzeczy przejmie rolę komunikacji M2M

Według raportu Mobile Experts analizującego proces migracji od systemów bezpośredniej komunikacji maszyna-maszyna do technologii Internetu Rzeczy, liczba urządzeń IoT w 2021 osiągnie poziom 450 milionów.

Firma Mobile Experts opublikowała raport, który analizuje procesy migracji od technologii M2M do technologii IoT. Innymi słowy, migrację od komunikacji wykorzystującej łączność 2G, 3G i LTE do komunikacji NB-IoT i 5G IoT.

„Zmiana ta to coś więcej niż tylko zmiana nazewnictwa,” mówi Joe Madden, założyciel i główny analityk Mobile Experts. „Nowe standardy są o wiele bardziej zoptymalizowane pod kątem wykorzystania urządzeń zasilanych bateryjnie. Co więcej, postęp dokonuje się także w dziedzinie elementów półprzewodnikowych, dzięki coraz bardziej specjalizowanym modułom półprzewodnikowym.”

Raport wskazuje, że zmiana technologii na IoT to także zmiana na rynku. Wąski rynek produktów M2M zostaje zastąpiony przez rynek produktów komunikacyjnych dla całych przedsiębiorstw, który jest w stanie zaoferować nowe, wyspecjalizowane produkty. Jest to zupełnie inna sytuacja do tej, gdy łączność maszyna-maszyna korzystała po prostu z technologii rodem z telefonii komórkowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą inwestować w wyspecjalizowaną infrastrukturę, na przykład w półprzewodniki dedykowane komunikacji NB-IoT, co przekłada się na lepszą integrację modem/transceiver.

„Postępujące zmiany reprezentują także przełom w podejściu do połączonych ze sobą urządzeń. Zaczynamy tworzyć nowe standardy, które sprostają coraz to nowym aplikacjom. Raport analizuje także migrację od komunikacji maszyna-maszyna do C-IoT i wynika z niego, że liczba urządzeń w nowym standardzie wzrośnie od 120 milionów w roku 2016 do 450 milionów w roku 2021,” mówi Madden.

Raport wskazuje również, że dochody ze sprzedaży nowego typu układów i modułów półprzewodnikowych nie będą rosły tak szybko jak liczba urządzeń. Przejście od drogich modemów LTE do tańszych urządzeń LTE-M i NB-IoT oznacza, że koszt łączności będzie coraz niższy, tym samym dochody nie będą rosły równie szybko jak liczba sprzedawanych urządzeń. Oczywiście, w dłuższej perspektywie czasowej spodziewany jest wzrost dochodów, jednak początkowo, zmiany te mogą oznaczać spore wyzwania biznesowe.

Źródło: Mobile Experts/CFE Media