Integrated Solutions: BaaS – backup z chmury

<

b>Integrated Solutions (integrator ICT należący do Orange Polska) wprowadza usługę BaaS (Backup as a Service), która służy do wykonywania w modelu cloud backupu informacji przechowywanych na lokalnych laptopach i stacjach roboczych. Ochroną mogą być także objęte zasoby serwerów fizycznych i wirtualnych, baz danych oraz systemów NAS. Usługa została zbudowana w oparciu o rozwiązanie EMC Avamar i jest realizowana w Centrum Danych Orange Polska w Łodzi. BaaS to pierwsza w takim kształcie usługa na polskim rynku.

– Wzbogacamy naszą ofertę chmurową o kolejne rozwiązania. Zapowiedzieliśmy wprowadzenie usługi BaaS pod koniec ubiegłego roku i dotrzymujemy słowa. Bezpieczeństwo danych to newralgiczny obszar mający wpływ na działanie biznesu. Wykorzystanie usługi BaaS znacząco poprawia komfort użytkowników, którzy pracując na urządzeniach przenośnych, przechowują i przenoszą na nich wrażliwe dla firmy dane. W przypadku problemu, w każdej chwili mogą sięgnąć do kopii zapasowej, która w sposób niezakłócający ich pracę tworzona jest na naszej platformie – mówi Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Co roku ginie lub jest kradzionych kilkanaście tysięcy komputerów przenośnych, a wśród nich laptopy służbowe. Inne to prywatne urządzenia użytkowników, którzy, wykorzystując je w modelu BYOD (Bring Your Own Device), zgromadzili na komputerach ważne dane firmowe. Pracownikom zdarza się także zagubić USB z ważnymi informacjami albo przez pomyłkę skasować ważny plik. Do tego dochodzą różnego rodzaju awarie, które powodują utratę danych.

W tych wszystkich przypadkach BaaS gwarantuje pełny backup danych do 30 dni wstecz, wykonywany niezauważalnie dla użytkownika w określonym przez administratora czasie. Administrator wyposażony jest w narzędzia do zdalnego zarządzania usługą. W dodatku firma może objąć backupem te elementy, na których najbardziej jej zależy, ponosząc opłatę jedynie za wykorzystane funkcje. Usługa realizowana jest w modelu chmurowym, czyli w bezpiecznym Data Center Orange Polska w Łodzi – jednym z najnowocześniejszych centrów danych w Polsce. Informacje są deduplikowane, co sprawia, że ilość przesyłanych danych jest minimalna i nie obciąża łącza. Dane mogą być przesyłane przez Internet lub IPVPN.

– Kopie zapasowe wykonywane są przez oprogramowanie EMC Avamar zainstalowane na stacji klienta oraz w systemie centralnym. Dzięki innowacyjnej i zaawansowanej technologii połączonej z wysokimi walorami użytkowymi jest to obecnie wiodące rozwiązanie techniczne w tym obszarze. Najważniejsze jest jednak to, że zapewnia ono niespotykany na rynku poziom bezpieczeństwa przechowywania danych, co dla klientów ma fundamentalne znaczenie. Współpraca z Integrated Solutions ma dla EMC znaczenie strategiczne i jest częścią globalnego programu wspierania dostawców usług z chmury – mówi Adam Wojtkowski, dyrektor generalny EMC w Polsce.