Infosystem 2008

Na pytania MSI Polska odpowiada Krzysztof Ślatała, dyrektor projektu Infosystem

Od 2005 r. Infosystem towarzyszy targom nowoczesnych technologii dla przemysłu ITM Polska. Czy w stosunku do ubiegłego roku zmieniła się jego formuła?

– Formuła jest już dopracowana. Infosystem to forum poświęcone informatyce „branżowej”, czyli rozwiązaniom specjalizowanym, tworzonym na potrzeby odbiorcy. Dlatego właśnie odbywa się nie raz, ale kilka razy w roku. Narzędzi informatycznych wspomagających prace w branży budowlanej czy zarządzanie nieruchomościami najlepiej szukać w styczniu – na Infosystemie przy targach Budma, informatyki dla energetyki – w maju przy targach Expopower. Informatyka dla przemysłu i administracji to od lat główne wydarzenie Infosystemu, odbywa się w czerwcu przy targach ITM Polska.

Jakich nowości można oczekiwać na czerwcowym Infosystemie?

– W informatyce coraz więcej aplikacji dostępnych jest w modelu ASP. Przez trzy dni można będzie zapoznać się z gotowymi rozwiązaniami skrzynek podawczych oraz kurierów elektronicznych – to produkty pozwalające na gwarantowane dostarczanie dokumentów elektronicznych między podmiotami bez żadnych inwestycji prowadzonych wewnątrz firmy. Warto je zobaczyć i przetestować ich możliwości.

To dziś gorący temat, nieuchronnie zbliża się bowiem lipcowy termin wyznaczony przez ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, od którego ZUS ma obowiązek przyjmować od płatników składek dokumenty w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. Od 21 lipca posługiwanie się kwalifikowanym podpisem elektronicznym będzie obowiązywało firmy zatrudniające ponad pięć osób.

Ilu wystawców z branży IT zgłosiło swój udział w Infosystemie?

– Wszystkie wydarzenia specjalizowane Infosystemu w skali roku gromadzą ich ponad 100. Na targach ITM obecnych będzie około 30. Mówimy tu jednak tylko o wystawcach.

Wiele firm korzysta z innych możliwości udziału w tych targach, np. prezentacji swoich rozwiązań na towarzyszącej Infosystemowi konferencji w dniu e-przemysłu bądź e-administracji i obecności na jednodniowym stoisku, czy zamieszczenia opisu konkretnych produktów w wydawanym przez nas branżowym katalogu IT.

Staramy się być jak najbliżej głównego nurtu wydarzeń targowych, którym towarzyszymy z rozwiązaniami IT. Dlatego zawsze zarówno sala konferencyjna, jak i stoiska znajdują się w pawilonach, w których odbywają się dane targi.

W ramach dwóch dni konferencji dla przemysłu zaplanowano trzy tematy. Jak dużego zainteresowania każdym z nich spodziewacie się państwo?

– Najwięcej słuchaczy gromadzą zawsze wydarzenia dla administracji – ponad sto osób, zdarza się, że prawie dwieście. Tematy dla przemysłu, jak tegoroczne planowanie produkcji, są już natomiast zagadnieniem bardziej zamkniętym, niemniej dla polskich firm bardzo ważnym. Dla wielu z nich właściwe planowanie produkcji, czyli bezbłędne i efektywne czasowo, stanowi wciąż problem do rozwiązania. Na tych prelekcjach spodziewamy się kilkudziesięciu ważnych słuchaczy. Hitem ubiegłorocznego Infosystemu były otwarte standardy, podobnie będzie zapewne i w tym roku.

Czytelnikom MSI polecam temat usług w modelu ASP, dotyczących dystrybucji elektronicznych dokumentów. Ten model może zrewolucjonizować komunikację między firmami. Wiele małych podmiotów gospodarczych już teraz wysyła np. faktury w PDF, gdyż wydrukowana faktura nie wymaga podpisów. Drukowana jest niestety po stronie odbiorcy, co jest niezgodne z prawem. Ten problem rozwiąże zastosowanie podpisu kwalifikowanego (na który wszyscy czekają) oraz kurierów elektronicznych.