IDC: w III kwartale 2009 w Polsce sprzedano ponad 800 tys. komputerów

  W III kwartale 2009 r. w Polsce sprzedano ponad 800 tys. komputerów – podała firma analityczna IDC Polska. To o 18 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem 2008 roku.

  W III kwartale br. sprzedaż notebooków spadła o 13 proc., a komputerów stacjonarnych o 26 proc. w stosunku do III kwartału 2008.

  “Pozytywny wpływ na sprzedaż miało umocnienie się złotego w stosunku do dolara, dzięki czemu średnie ceny sprzętu spadły o 21 proc.” – powiedział analityk z firmy IDC Polska, odpowiedzialny za badania rynku PC Damian Godos.

  Mini notebooki (czyli wg terminologii IDC komputery przenośne wyposażone w energooszczędne procesory, o przekątnej ekranu nie większej niż 10 cali) stanowiły ponad 7 proc. wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych – ponad 37 tysięcy sztuk w III kwartale.

  “Po silnych spadkach w II kwartale 2009, gdy sprzedaż notebooków spadła o 18 proc. a desktopów aż o 45 proc. rok do roku, III kwartał przynosi nadzieję, że najgorsze rynek ma już za sobą. W IV kwartale przewidujemy wciąż spadki w porównaniu do ostatniego kwartału 2008, ale będą one mniejsze niż w poprzednich kwartałach 2009 r.” – dodał Godos.

  IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego. Zatrudnia ponad tysiąc analityków rynku w ponad 110 krajach.