IBM: 1,2 mld USD na usługi w chmurze

IBM przeznaczy 1,2 mld USD, aby znacząco zwiększyć swoją obecność na globalnym rynku usług opartych na chmurze. Ta inwestycja dotyczy sieci centrów danych tak zaprojektowanych, aby dać klientom większą elastyczność i kontrolę nad sposobem zarządzania danymi.

W 2014 r. IBM planuje dostarczać usługi w chmurze z 40 centrów danych rozlokowanych w 15 państwach świata na pięciu kontynentach, włączając w to Północną Amerykę, Południową Amerykę, Europę, Azję i Australię. Firma zamierza otworzyć 15 nowych centrów na całym świecie, które dołączą do 13 globalnych centrów danych wyspecjalizowanych w dostarczaniu rozwiązań SoftLayer oraz 12 IBM. Najnowsze centra danych powstaną m.in. w Chinach, Waszyngtonie, Hong Kongu, Londynie, Japonii, Indiach, Kanadzie, Meksyku oraz w Dallas, czyli we wszystkich najważniejszych geograficznie i finansowo miejscach na świecie. Ponadto w 2015 r. firma planuje inwestycje na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Według obliczeń IBM wartość globalnego rynku usług w chmurze wzrośnie do 200 mld USD do 2020 r., głównie dzięki wykorzystywaniu chmury przez przedsiębiorstwa oraz administrację publiczną do takich celów, jak sprzedaż, rozwój produktu, zarządzanie łańcuchami dostaw oraz zmiany praktyk biznesowych.

– W zeszłym roku firma IBM zdecydowała się na dużą inwestycję, zwiększając swoje portfolio przez przejęcie firmy SoftLayer za 2 mld USD – powiedział Erich Clementi, senior vice president, IBM Global Technology Services.

Nowa inwestycja w chmurę, którą przeprowadza IBM, pozwoli klientom rozlokowywać i kontrolować swoje dane na całym świecie. IBM SoftLayer daje klientom możliwość wyboru środowiska i lokalizacji chmury, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom biznesowym oraz zapewniają przejrzystość w takich kwestiach, jak miejsca przetrzymywania danych, kontrola nad bezpieczeństwem danych i ich ulokowaniem.