Globalne wydatki na IT znowu wzrosną

O 3,2 proc. mają wzrosnąć globalne wydatki na IT – wynika z raportu Gartnera. Oznacza to, że przekroczą granicę 3,8 biliona dolarów. Najwięcej, bo o 8,3 proc. mają wzrosnąć wydatki na oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Źródło: Pexels

To co według Gartnera mogło spowolnić wydatki na sektor IT, czyli wahania walut i potencjalne wojny handlowe, nie miały jednak tak dużego odbicia. Pomimo dalszej niepewności w stosunku do Brexitu, wydaje się, że branża pozostanie niezależna. Dzieje się tak głównie dlatego, że coraz więcej firm korzysta z chmur, zamiast inwestować we własne serwery. Wpływ ma również rozwój usług lokowanych w chmurach takich jak platformy streamingowe itp. Można się spodziewać, że w miarę postępowania transformacji cyfrowej, będzie również zauważalne rozszerzenie się usług „pay for use”.

Logicznym jest również dalszy wzrost wydatków na centra przechowywania danych. Firmy zorientowały się, jaki potencjał drzemie w Big Data i chcą wyciągnąć z tej dziedziny jak najwięcej. Widać jednak zwolnienie w tym sektorze, który we wcześniejszych latach rozwijał się szybciej, bo o około 6 proc. Prawdopodobnie jest to spowodowane stopniowym odwracaniem się od tradycyjnych serwerowni, na korzyść chmur. Wydatki na centra przechowywania danych wiążą się bezpośrednio ze wzrostem wydatków na oprogramowania dla firm. Konieczne jest zastosowanie takiego, które będzie w stanie przekuć dane w realny zysk, dlatego również coraz więcej wydaje się na rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie zautomatyzować procesy.

Gartner zwraca również uwagę na wzrost światowych wydatków na urządzenia – komputery, tablety i telefony komórkowe. Wydatki w tym celu mają wzrosnąć o 2,4 proc. osiągając poziom 706 mld dolarów. Co ważne, na znaczeniu zyskają oprogramowania działające w trybie SaaS (Software as a service). Będą napędzać wzrosty we wszystkich segmentach, zwłaszcza w zarządzaniu relacji z klientami (CRM). Ciekawym trendem są również oprogramowania dotyczące prywatności i ochrony cybernetycznej. Według szacunków, około 80 proc. dyrektorów ds. informatyzacji planuje wdrożenie w swoich firmach właśnie takich rozwiązań.


Źródło: TogetherData