Global 100 kryteria wyboru

Przemysł informatyczny staje się ważną częścią gospodarki

W tegorocznej edycji Global 100 zastosowano wiele zmian w sposobie prezentacji w stosunku do corocznej listy dostawców rozwiązań informatycznych dla sfery produkcji, jaką MSI USA, obecnie MBT USA, opracowuje od ponad dekady. Podobnie jak lista MSI Software TOP 100 w pierwszym numerze MSI Polska, ranking Global 100 jest po raz pierwszy publikowany w Polsce.

Dostawców rozwiązań w rankingu Global 100 podzielono według kategorii, takich jak: infrastruktura przetwarzania danych, rozwiązania dla przedsiębiorstw i kanałów zaopatrzenia, wspomaganie operacji produkcyjnych, narzędzia dla biznesu oraz usługi. W dalszej części numeru dołączono komentarze analityków badających określone segmenty rynku IT dla przemysłu.

Tegoroczny ranking Global 100 bardziej szczegółowo obrazuje siłę przemysłu informatycznego. Znajdujące się na szczycie listy IMB i HP mogą sobie pozwolić, aby nie sprzedawać aplikacji dla przemysłu, ale oferowane przez nie rozwiązania infrastrukturalne oraz wspomaganie niezależnych dostawców oprogramowania wywierają ogromny wpływ zarówno na przedsiębiorstwa użytkowników, jak i na to, w co zainwestują wytwórcy oprogramowania.

Global 100 – to lista najważniejszych dostawców narzędzi informatycznych dla obszarów produkcji i łańcuchów dostaw. Ranking oparto na całkowitych przychodach dostawców z roku 2004, a także na badaniach dodatkowych. Ale nawet dane empiryczne, zebrane na wspólnej liście, odzwierciedlają w pewnym stopniu subiektywną ocenę wydawcy. W rankingu wykorzystano przychody ogółem bez próby szacowania udziału z oferty dla produkcji, chociaż takie informacje czasem znalazły się w komentarzach. Jedyny wyjątek od reguły uczyniono dla firm konsultingowych, jak EDS, Accenture czy Deloitte – które dominowałyby na czele listy, nie mając zbyt dużego wpływu na obszar produkcji.

Były przypadki, że nie dało się dokładnie określić roku fiskalnego. Zamiast usuwać takie firmy z rankingu, zsumowano ich przychody za cztery kwartały albo przyjęto zakończenie ich roku fiskalnego na koniec roku kalendarzowego.

W kilku przypadkach miejsce w rankingu zostało podwyższone ze względu na przychody przejętych ostatnio firm, choć nie zawsze.

Zmiany kursów walut miały większy wpływ na Global 100 niż w latach poprzednich. Przeliczenia walutowe oparto na średnim kursie USD dla 2004 r. lub odpowiednich okresów.

Opisane przypadki skojarzone z odpowiednim miejscem w rankingu zebrano w tabelce.

Pozycja w rankingu

Komentarz

1

Nie uwzględniono przyłączenia firmy Ascential ze sprzedażą 272 mln USD w 2004 r.

2

Rok fiskalny zakończony 31 października 2004 r.

7

Dla czterech kwartałów zakończonych 30 listopada 2004; bez przychodów firm PeopleSoft i Retek za rok 2004

8, 37

Przeliczone z euro

11

Uwzględniono przyłączoną firmę Veritas z przychodem 2 mld USD w roku 2004

12, 24

Dla roku fiskalnego zakończonego 30 września 2004 r.

17, 25, 28, 41, 68

Dla roku fiskalnego zakończonego 31 stycznia 2005 r.

19

Dla roku fiskalnego zakończonego 3 grudnia 2004 r.; nie uwzględniono przyłączenia firmy Macromedia (w toku)

23, 44, 46, 73

Dla roku fiskalnego zakończonego 30 listopada 2004 r.

26

Uwzględniono 100 mln USD w wyniku przyłączenia firmy Tecnomatix

27

Uwzględniono 100 mln USD w wyniku przyłączenia firmy Abaqus

30, 63

Dla roku fiskalnego zakończonego 28 lutego 2005 r.

38

Suma rocznych przychodów firm podległych; dla roku fiskalnego zakończonego 31 maja 2004 r.

54

Oparto na wstępnych rezultatach wcześniej opublikowanych

56

Szacunkowe przychody; uwzględniono roczne przychody firmy Scala

57

Dla roku fiskalnego zakończonego 31 marca 2005 r.

66

Suma przychodów: czteromiesięcznych firmy Ross i dziesięciomiesięcznych firmy Pitoval

79

Po przeliczeniu z dolara australijskiego dla roku fiskalnego zakończonego 30 czerwca 2004 r.

95

Uwzględniono oszacowane na 27 mln USD przychody przyłączonej w 2004 r. firmy Optum


Komentarz do listy Global 100

Dane rynkowe, profile działania największych graczy na rynku IT

Ranking przeprowadzony przez redakcję Manufacturing Business Technology – Global 100 – mówi wiele, kto jest kim, dokąd zaszedł z ofertą technik informatycznych, dotyczącą infrastruktury, aplikacji dla biznesu, usług mających wpływ na wzrost wydajności w obszarach produkcji i kanałów zaopatrzenia, przy stawce dwukrotnie wyższej w całej gospodarce.

Znajomość najważniejszych dostawców wskaże, jak i gdzie sektor produkcji wydaje swoje pieniądze. Ale to nie wszystko. Aby przedstawić uważnym czytelnikom dodatkowy kontekst obecnego rankingu Global 100, zamieszczono komentarze analityków dotyczące najważniejszych graczy rynkowych w każdej kategorii. Dołączono zestawienia opracowane na podstawie badań dodatkowych, które wykazują opinie użytkowników i prezentują dane rynkowe w zależności od stopnia wykorzystania narzędzi informatycznych w produkcji. Od redakcji MBT: Pragniemy podziękować AberdeenGroup, AMR Research, ARC Advisory Group, Manufacturing Insights oraz IDC Company za udział w obecnym i innych rankingach.


Czy producenci dysponują takimi narzędziami, jakich potrzebują?

Producenci są obecnie zajęci rozpoznawaniem, jak w pełni wykorzystywać techniki i narzędzia, których są właścicielami, co w połączeniu ze wzrostem kosztów utrzymania obecnej infrastruktury hamuje przyszłe inwestycje w informatykę.

Powstaje pytanie: czy wartość inwestycji w narzędzia informatyczne będzie się powiększać? Analitycy AberdeenGroup, firmy z Bostonu, twierdzą w swoim raporcie porównawczym, że producenci nie mają jeszcze narzędzi niezbędnych do badania tego, co oni nazywają zarządzaniem wydajnością korporacji (CPM – Corporate Performance Management).

Według raportu realizacja zadań z tej dziedziny polega w większym stopniu na wykorzystywaniu procesów ręcznych lub na ręcznej obsłudze arkuszy kalkulacyjnych niż na stosowaniu oprogramowania własnego lub komercyjnego.

Największe możliwości rozwoju oprogramowania dla tej dziedziny mają, według Aberdeen Group, następujące obszary:

  • analiza efektów w celu określenia najlepszych rozwiązań praktycznych
  • elektroniczne połączenie planowanych celów i zadań operacyjnych oraz pomiarowych
  • integracja zamkniętej pętli współpracy z odpowiednimi alertami


Szybki rozwój rozwiązań informatycznych wspomagających oszczędną produkcję

Filozofia oszczędnej produkcji postrzegana jest jako sprzeczna z duchem informatyki, ale stosujący ją podkreślają, że bez połączenia z systemem zarządzania przedsiębiorstwem pełne korzyści z zastosowania jej w obszarze produkcji nie są możliwe.

AberdeenGroup twierdzi, że rozwiązania wspierające oszczędną produkcję są coraz powszechniej używane i rozwijane. Dostawcy rozwiązań informatycznych dla przemysłu wyprzedzili modele biznesu z ery MRP, uzupełniając swoje systemy funkcjami uwzględniającymi potrzeby wynikające ze stosowania filozofii oszczędzania. Pojawiający się wyspecjalizowani dostawcy rozwiązań lean manufacturing dla produkcji i kanałów zaopatrzenia lepiej pojmują, jak oferowane przez nich rozwiązania umożliwiają „odchudzenie” kanałów wartości.

Większość respondentów przepytywanych przez Aberdeen Group na pytanie o pochodzenie używanego rozwiązania odpowiadała jednak: „własne” lub „inne/żadne”, gdy badano, jak wspomagają filozofię lean.


Czołówka dostawców rozwiązań informatycznych dla sektora produkcji

Manufacturing Insights, firma analityczna z Framingham w stanie Massachusetts, należąca do IDC, dokonała analizy przychodów największych dostawców produktów informatycznych i usług. Wzięto pod uwagę przychody uzyskane na rynku amerykańskim w 2003 r. Owego roku dziewiątka największych dostawców odnotowała przychody przekraczające 1 mld USD. Firma analityczna twierdzi, że ten sektor będzie wykazywał wzrost przez następnych pięć lat.

Manufacturing Insights opracowała także raport „Mapa obecności w przemyśle i postrzegania na rynku amerykańskim” dla obu typów produkcji: ciągłej i dyskretnej, opierając się na badaniu grupy niemal 900 producentów z USA i Kanady.

Przychody 10 największych dostawców rozwiązań informatycznych dla sektora produkcji w USA w 2003 r.

Pozycja w rankingu

Dostawca

Przychody (w mln USD)

1

IBM

8005

2

Hewlett-Packard

7202

3

Microsoft

4186

4

Dell

2754

5

EDS

2255

6

Oracle

1850

7

Cisco

1829

8

CSC

1168

9

Accenture

1084

10

Sun Microsystems

961

Razem 10 największych dostawców

31 294

W tabelce nie uwzględniono przychodów z segmentów farmaceutycznego i biotechnologicznego


Obecność w przemyśle i postrzeganie na rynku amerykańskim

  • Oś X – efektywność w przemyśle, miara postrzegania efektywności dostawcy w poszczególnych gałęziach przemysłu. Użytkowników końcowych proszono o ocenę każdego dostawcy w skali 1–5, gdzie 1 – najniższa, a 5 – najwyższa nota. Na wykresie umieszczono średnie oceny dla każdego dostawcy. Różnice w ocenach dostawców powinny być traktowane jako wskaźniki kierunku, a nie interpretowane jako mające znaczenie statystyczne.
  • Oś Y – procent zysku z danej dziedziny w stosunku do całkowitego przychodu. Wskaźnik ilustruje szacunkowy udział przychodów z danej dziedziny w przychodach ogółem.
  • Rozmiary kółek – proporcjonalne do aktualnego zysku z poszczególnych gałęzi przemysłu. Dane pochodzą z roku 2003.

Źródło: IDC


Wykorzystanie taktyki podwajania łańcuchów dostaw

W najnowszym raporcie Aberdeen Group wykazuje że kiedy taktyki podwajania łańcuchów dostaw, takie jak odraczanie, łączenie ryzyka i scalanie w transporcie trwało kilka lat, badani respondenci twierdzili, że niemal dwa razy szybciej opanowali te taktyki w ostatnich trzech latach. Ponadto najlepsze w swojej klasie przedsiębiorstwa w 50–70% częściej wykorzystywakli tę taktykę, a firmy stosujące wielostopniową optymalizację zapasów oraz techniki współpracy z dostawcami osiągnęły największe korzyści.

Źródło: AberdeenGroup


 Internet w firmach o produkcji ciągłej

W pogoni za organizacyjną elastycznością i szybszym wprowadzaniem unowocześnień, twierdzi Aberdeen Group, firmy o produkcji ciągłej, w tym chemicznej, tworzyw sztucznych, żywności i napojów, poszukują usług dostępnych przez sieć. Wytwórcy, którzy z sukcesem włączyli rozwiązania techniczne w swoje codzienne operacje są odpowiednio lepiej przygotowani do akceptacji tych przemian.

W niedawnych badaniach pytano respondentów o zidentyfikowanie technologii w które planują zainwestować. Najwięcej odpowiedzi dotyczyło gotowych narzędzi do planowania i optymalizacji, co odzwierciedla potrzebę zarządzania kompleksowego i bardziej zróżnicowanego.

Plany inwestycyjne na następne 18 miesięcy

Obszar rozwiążań technicznych

% odpowiedzi

Gotowe narzędzia do planowania i optymalizacji

43 %

Technika oprogramowania pośredniczącego lub magistrali informacyjnej

39 %

Elektroniczne pliki zapasowe

38 %

Narzędzia do modelowania procesów

35 %

System MES

35 %

Źródło: AberdeenGroup


Zgodność z przepisami, wydatki, oprogramowanie

W styczniu 2005 r. AMR Research z Bostonu zapytała blisko 250 dyrektorów działów informatyki oraz szefów firm o trendy w inwestycjach informatycznych. Wyniki ankiety:

  • Potrzeba osiągnięcia zgodności z przepisami postrzegana jest jako główna przyczyna podejmowania decyzji o inwestycjach informatycznych w roku następnym
  • Spodziewany wzrost wydatków na informatykę o 7,4%
  • Najważniejsze inwestycje, jakie planują firmy w nadchodzących miesiącach, dotyczą oprogramowania i infrastruktury

Osiągnięcie stanu zgodności z przepisami prawa staje się obecnie najważniejszym powodem inwestowania dla 26% przebadanych przedsiębiorstw, w podobnym badaniu sprzed roku taką opinię wyrażało 10%.

Projekty Business Intelligence, według AMR, uzgodnione z przepisami, stają się bardziej doceniane w związku z rosnącymi karami za konflikty z prawem.

AMR twierdzi, że firmy produkcyjne oraz przedsiębiorstwa średniej wielkości powiększą całkowite nakłady na informatykę do 7,4%. Producenci widzą rosnące zapotrzebowanie na dobra i usługi, podczas gdy firmy średniej wielkości widzą koszt inwestycji technicznych które muszą podejmować.

Wiele przedsiębiorstw planuje inwestowanie w oprogramowanie i infrastrukturę, co, jak twierdzi AMR, umacnia pogląd, że kompanie poszukują możliwości redukcji kosztów i równoważenia wzrostu i innowacyjności.

Źródło: AMR Research

Źródło: AMR Research

Źródło: AMR Research

 

Zobacz tabelę GLOBAL 100 (1 z 2)

Zobacz tabelę GLOBAL 100 (2 z 2)

Zobacz tabelę GLOBAL 100 (Polska)


Działalność prowadzona w Polsce (uzupełnienie informacji z tabeli)

Altab

Sprzedaż i wdrożenia ERP, MRP, HR, projektowanie własnych rozwiązań jako rozszerzeń funkcjonalności istniejących systemów, udostępnianie oprogramowania w modelu ASP

Autodesk

Rozwiązania (korzysta z nich m.in. przemysł elektromaszynowy, samochodowy, okrętowy, dóbr szybkozbywalnych, wydobywczy): dla etapu tworzenia danych – Autodesk Inventor Series, Autodesk Inventor Professional; dla etapu zarządzania danymi – Autodesk Vault, Autodesk Productstream; dla etapu publikacji i współdzielenia danych: DWF, Autodesk Streamline

Avaya

Oprogramowanie Avaya najczęściej kupowane przez firmy z sektora przemysłowego: integrujące aplikacje biznesowe i systemy back office ze środowiskiem telekomunikacyjnym – CTI; raportujące działalność systemów i obsługi klienta – CMS, Operational Analysis, BCMSR; do komunikacji IP – CM; systemy samoobsługowe – IVR

Biuro Projektowania Systemów

Cyfrowych Projektowanie i wdrażanie systemów klasy MRPII/ERP; sztandarowy produkt – Impuls BPSC przeznaczony dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, zawiera aplikacje wspomagające zarządzanie kapitałem, personelem, logistyką, produkcją, relacjami z klientami oraz obiegiem dokumentów

Bonair

Wdrażanie systemów klasy ERP, MRP II; projektowanie i wdrażanie hurtowni danych; systemy raportowania BI oraz rozwiązania CRM, systemy wspierające zarządzanie flotą i dystrybucją w oparciu o techniki mobilne. „Złoty Partner” w zakresie systemów Microsoft Business Solutions: Axapta, Navision, MS CRM

Capgemini Polska

Dostarczanie klientom rozwiązań ERP dostosowanych do ich obecnych i przyszłych potrzeb. Trzy obszary wdrożeń: „tradycyjne” wdrożenia systemów ERP; EEA (Extended Enterprise Applications) – pomost między tradycyjnymi systemami ERP a e-biznesem (e-Shared Services, e-CRM, e-SCM, e-Fulfillment i e-Procurement; integracja ERP z oprogramowaniem m.in. Siebel, Clarify, Vantive, Commerce One, i2); doradztwo o charakterze długookresowym – outsourcing, upgrade, maksymalizacja zwrotu z inwestycji w systemy informatyczne, konsolidacja przedsiębiorstw oraz zmiany w otoczeniu prawnym (np. Euro-Transformacja). Partnerzy: m.in. SAP, Oracle, BaaN. Zaledwie 40%-50% wiodących przedsiębiorstw wdrożyło systemy klasy ERP, a wśród nich tylko 30% wdrożeń objęło wszystkie moduły. Oznacza to, że rynek ten nadal charakteryzuje się ogromnym potencjałem w zakresie nowych projektów, rozszerzania dotychczasowych instalacji oraz przenoszenia doświadczeń i rozwiązań ERP w skali międzynarodowej

Clix Software

Systemy CRM dla sektora MSP (OKAY CRM), systemy do deduplikacji danych, systemy zarządzania wiedzą. Firma rozpoczęła działalność we wrześniu 2004 r. Plan na 1. rok obrachunkowy (do 31.12.2005 r.) to 600 tys. zł

COBA Solutions

Tworzenie i sprzedaż (w trybie tradycyjnej licencji oraz ASP) oprogramowania CRM oraz do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem (mini-ERP); moduły: Business Applications – moduł szkieletowy, CRM, Workgroup Manager, Marketing Manager, Financials, Foundry Edition – dla przedsiębiorstw z branży odlewniczej, Symfonia Edition – integracja z oprogramowaniem Symfonia; outsourcing IT, outtasking czynności programistycznych, budowa dedykowanych rozwiązań, doradztwo informatyczne

ComArch

Własne pakiety oprogramowania: ERP, CRM, PLM, SCM, BI; systemy operacyjne, udostępnianie oprogramowania w trybie ASP; integracja systemów; bezpieczeństwo IT; outsourcing; oprogramowanie na zamówienie; systemy informatyczne pod klucz; BI i hurtownie danych. Dla sektora przemysłowego: CDN Egeria, CDN XL, Aurum CRM, Aurum Loyalty Core

Computer Associates

eTrust – oprogramowanie do zarządzania bezpieczeństwem, Unicenter – oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą IT, BrightStor – oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi, AllFusion – oprogramowanie do modelowania danych

Comp Rzeszów

Systemy informatyczne dla polskich banków i przedsiębiorstw [ze względu na profil pisma przedstawiamy jedynie ofertę dla sektora przemysłowego – przyp. red.]: MAAT – system MRPII/ERP dla przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i transportowych (jedno– i wielozakładowych); CERES – dla firm handlowo-usługowych; FARAON – system wspomagający podejmowanie decyzji (narzędzia OLAP); System Sterowania Produkcją – dla firm farmaceutycznych (zgodny z normami GMP)

Digitland

Produkcja systemów klasy MRP i ERP do zarządzania dużym, średnim i małym przedsiębiorstwem (moduł podstawowy oraz ponad 80 funkcjonalnych; unikalne mechanizmy, np. obrót opakowaniami kaucjonowanymi, do obsługi firm o specyficznych wymaganiach, jak: hurtownie alkoholi, handel hurtowy paliwami, magazyny wysokiego składowania, sieci serwisowe, dystrybutorzy broni, fundusze leasingowe czy salony samochodowe; branża dystrybucji (art. spożywczych, motoryzacyjnych, chemicznych, rolno-spożywczych, sanitarnych, papierniczych, stalowych, zabawek), motoryzacja, informatyka, elektronika, budownictwo

Emax

rozwiązania informatyczne, oparte na własnym oprogramowaniu; systemy: klasy ERP (SAP), dla małych i średnich przedsiębiorstw handlowych (MAXeBiznes), CRM, billingowe, wspomagające obrót energią; optymalizacja zasobów energetycznych; centra masowego przetwarzania danych i odczytu dokumentów; Printoscope – system kontroli i optymalizacji kosztów wydruków

Euroimpex

Oprogramowanie własne – Printoscope do monitorowania i optymalizacji systemów druku dokumentów

Evatronix

Dystrybutor konsorcjum Altium Ltd. (narzędzia EDA wspomagające projektowanie w elektronice); dostawca inżynierskich systemów CAD/CAE/CAM (Autodesk); CRM (Microsoft)

Exact Software Poland

Pakiety ERP automatyzujące procesy biznesowe przedsiębiorstw: księgowość finansowa, kadry i płace, sprzedaż, gospodarka magazynowa, SCM, CRM, PLM, BI, serwis, projekty i produkcja, e-business; dwa zestawy aplikacji wspomagających zarządzanie: Exact Globe 2003 Enterprise – back office (ERP II), Exact e-Synergy – front office (aplikacje e-biznesowe)

HeuThes

Systemy dla przedsiębiorstw (w postaci opłat licencyjnych oraz w trybie ASP): ERP – system ISOF (Internetowy System Obsługi Firmy), CRM – ISOF-CRM, BI – ISOF-Centrum Dowodzenia, SCM – ISOF-Zamówienia, ISOF-Logistyka, ISOF-Dystrybucja, DMS – ISOF-DMS; wersja ISOF open source (serwer WWW Apache, PostgreSQL, Linux)

Humansoft

Zintegrowane systemy zarządzania: Hermes Mała Firma, Hermes Standard, Hermes SQL (ERP), Hermes CE (aplikacja mobilna)

IBM Polska

Pięć grup produktów: techniki DB2 i Informix (do zarządzania informacją); Lotus (systemy pocztowe, aplikacje pracy grupowej, komunikacja); narzędzia Rational (do rozwoju aplikacji i zarządzania projektami informatycznymi); Tivoli (automatyzacja i zarządzanie systemami IT); WebSphere (integracja, portale, serwery aplikacyjne, aplikacje dla urządzeń przenośnych)

IBS

Pakiet oprogramowania klasy ERP – IBS Enterprise (byłe ASW); BI, CRM oraz c-commerce (collaborative commerce); wdrażanie rozwiązań dystrybucyjno-logistycznych, konsulting, uruchamianie systemów operacyjnych oraz baz danych; wdrażanie, zarządzanie i serwisowanie aplikacji biznesowych

IFS Polska (Industrial and Financial Systems Poland)

Rozwiązania sektorowe do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), majątkiem (EAM) oraz do obsługi technicznej, napraw i remontów (MRO), SCM, PLM, stosowanie koncepcji „odchudzania organizacji” (lean enterprise), pomiary wyników; oferta dla branż takich, jak: lotnictwo, obronność, motoryzacja, budownictwo i zarządzanie nieruchomościami, produkcja przemysłowa i procesowa, zakłady użyteczności publicznej, energetyka i telekomunikacja (w Polsce ponad 100 klientów)

IMG Polska

Partner SAP – wdrażanie mySAP Business Suite, doradztwo w zakresie budowy strategii informatyzacji, w tym BI, Change Management oraz Systemy Informowania Kierownictwa; eksport usług informatycznych (50% całkowitych przychodów) głównie do niemieckojęzycznych krajów UE, Szwajcarii i USA, jak również do Japonii, Rosji i Meksyku

Intentia

Dostarczanie aplikacji i świadczenie usług wdrożeniowych firmom zajmującym się produkcją, dystrybucją oraz usługami serwisowymi, czyli dla tzw. rynku „make, move and maintain”; rozwiązania biznesowe: ERP, SRM, SCM, pomiar efektywności działania oraz zarządzania środowiskiem pracy

Komtech

Oprogramowanie narzędziowe: RADD, CASE, Business Integration (Magic eDeveloper, iBOLT Studio, iBOLT Portal); użytkowe: CRM, oprogramowanie dedykowane, integracja aplikacji, oprogramowanie na zamówienie, systemy raportowania (HelpDesk, Call Center, Utrzymanie Ruchu, Remonty, Produkcja, RCPM, Ubezpieczenia, Zarządzanie Sprzedażą, Prowizje, Windykacje, Faktoring)

Logotec Enterprise

Systemy CRM – Logotec CRM9000 Web Editio; DDM – Logotec DDM9000 Web Editio; rozwiązania mobilne. Oferta dla dynamicznych przedsiębiorstw i instytucji zorientowanych na rozwój, działających w warunkach silnej konkurencji, preferujących nowoczesne metody zarządzania

NMG

Systemy informatyczne do: monitorowania, analizy i zarządzania mediami energetycznymi, prognozowania zużycia mediów dla przemysłu, monitorowania wydajności maszyn i linii produkcyjnych, zbierania, wizualizacji i udostępniania danych pomiarowych; oprogramowanie udostępniane w modelu ASP; outsourcing IT

ODL

System ERP dla firm handlowych, usługowych i produkcyjno-handlowych: PolkaSQL – zestaw narzędzi do obsługi produkcji, gospodarki magazynowej i działu sprzedaży; program finansowo-księgowy EwkaSQL

OktaSoft

System ERP iRenesans firmy Ross Systems dla przedsiębiorstw z branż procesowych, w szczególności dla branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, metalowej oraz przetwórstwa surowców naturalnych; system Preactor (zaawansowane harmonogramowanie produkcji FCS)

Oracle

Oprogramowania do zarządzania informacją, kompletny zestaw internetowego oprogramowania dla biznesu, ERP, HRMS, SCM, CRM, systemy baz danych (ponad 60% krajowego rynku), narzędzia i serwery aplikacji (Oracle Internet Platform), gotowe aplikacje (Oracle E-Business Suite), narzędzia do wspomagania planowania strategicznego (BI&W), produkty internetowe (Oracle Internet Procurement, system internetowych giełd klasy B2B – Oracle Exchange)

PC Guard

System klasy ERP – Graffiti: CRM, Graffiti@, hurtownia danych; rozwiązania specjalizowane: Graffiti Meat dla zakładów przetwórstwa mięsnego; Graffiti Remonty dla przedsiębiorstw remontowych, zakładów naprawczych taboru kolejowego, stoczni remontowych; Graffiti Transport; wdrażanie i serwis oprogramowania Symfonia firmy Sage Symfonia (wcześniej Matrix.pl)

Pracownia Informatyki NUMERON

Oprogramowanie współpracujące z licznikiem energii elektrycznej; urządzenia do szybkiej transmisji danych pomiarowych, oprogramowanie ENERGIA (moduły monitorowania i planowania obciążenia mocą)

Premium Technology

Rozwiązania z zakresu: BI, inżynierii oprogramowania, zarządzania portfelem projektów i rozwiązań dla przemysłu. Dystrybutor: IBM (Rational Software), Business Objects (BI) oraz UGS Tecnomatix (symulacja, optymalizacja i zarządzanie procesami logistycznymi i produkcyjnymi) oraz MPM (ang. Manufacturing Process Managment), SolidCAM oraz reseller SolidWorks.

QAD Polska

Systemy ERP (MFG/PRO), SCM, BI – rozwiązania wspierające procesy produkcyjne, dystrybucyjne i finansowe firm produkcyjnych dla branży: motoryzacyjnej, spożywczej, dóbr konsumpcyjnych, elektronicznej i elektrotechnicznej, produktów przemysłowych oraz aparatury medycznej i farmacji; skrócenie czasu implementacji, szybki zwrot z inwestycji, ograniczanie kosztów utrzymania systemów IT

Rekord Systemy Informatyczne

Autorskie oprogramowanie ERP dla producentów zajmujących się: produkcją dyskretną, jednostkową lub mało-średnioseryjną

Selmar

Integracja systemów logistycznych, system WM (InterMag), system dla handlowców mobilnych (Mobile Store); sprzedaż urządzeń i systemów do automatycznej identyfikacji opartej na kodach kreskowych

SKK – Systemy Kodów Kreskowych

Integracja systemów informatycznych (logistyka, CRM, systemy wspierające produkcję), systemy mobilne, rozwiązania sieci bezprzewodowych, wizyjne systemy kontroli jakości, kody kreskowe, wdrożenia i serwis oprogramowania, instalacja i serwis urządzeń, szkolenia IT, oprogramowanie na zamówienie, doradztwo informatyczne

Surfland Systemy Komputerowe

Systemy ERP, SCM, mobilne, integracja systemowa i aplikacyjna

Sagra Technology

System Emigo do zarządzania i wspierania działań pracowników poza siedzibą firmy: Centrum Emigo, Mobilne Emigo i Portal Emigo (model ASP)

SAP

Pakiety oprogramowania: mySAP ERP (m.in. system transakcyjny, hurtownia danych, portal, obsługa urządzeń mobilnych, narzędzia integracyjne); mySAP Business Suite (CRM, PLM, SCM); platforma integracyjna i aplikacyjna SAP NetWeaver (m.in. portal korporacyjny, zarządzanie danymi, narzędzia BI). SAP BI – identyfikacja, integracja i analiza danych biznesowych pochodzących z heterogenicznych źródeł; mySAP All-in-One – systemy prekonfigurowane, specjalizowane branżowo; SAP Business One – dla MŚP

Sente Systemy Informatyczne

Oprogramowanie ERP – Sente eSystem, obsługa takich działów, jak: produkcja, sprzedaż i dystrybucja, finanse i księgowość, kadry; CRM, programy zarządzające zawartością witryny internetowej

Simple

Polski producent systemu klasy ERP – Simple – System V (użytkowany w ponad 4000 firm); odbiorcy: średniej wielkości przedsiębiorstwa, mniejsze zakłady produkcyjne, usługowe i handlowe

Soft-tronik Service

Dystrybutor i integrator systemowy, dostawca rozwiązań mobilnych, sieci LAN i WAN, serwerów plików i baz danych, oprogramowania narzędziowego, systemowego i aplikacyjnego; rozwiązania mobilne i auto-identyfikacja

Spin

Systemy billingowe (ponad 15 mln klientów telekomunikacji i przedsiębiorstw komunalnych w kraju), systemy medyczne (dedykowane i uniwersalne); oferta dla sektora przemysłowego – systemy: SCM (i2Six), zarządzania obiegiem informacji i pracy (WDF i MAXe), zarządzania majątkiem sieciowym, ERP (Maks IV, SPIN-ARS/400), HR (Kadry i Płace, SPIN-ARS/400 HR), planowania, budżetowania i kontrolingu (BiK), BI, hurtownie danych; e-Learning

Teta

Rozwiązania własne i partnerów; produkty dla przedsiębiorstw średniej i dużej wielkości, takich jak: zakłady przemysłowe, firmy handlowe i usługowe; dwa pakiety oprogramowania klasy MRPII/ERP, CRM i BI, rozwiązania dedykowane; W ofercie: Teta 2000, Teta Controlling, Teta CRM, pakiet Teta Biznes Partner, Teta HR Management, HR Analizer, Teta ePersonel, Teta eBilingi, Teta eUrlopy, Teta eDelegacje

TCI Data Specialists Europe

Partner amerykańskiego przedsiębiorstwa RBK Data Specialists (program AMOS); współpraca z firmą Teomaki – norweskim producentem oprogramowania przemysłowego i morskiego; polska wersja aplikacji Teomaki. SM do wspomagania zarządzania gospodarką remontową na statkach floty handlowej oraz w MSP

Varico

Rozwiązania biznesowe dla MSP w Polsce:  e-learning, CRM, CMS – moduły produktu System Łaciński; moduły do zarządzania obiegiem dokumentów, systemem jakości oraz wdrożenia i zarządzania poprzez strategiczną kartę wyników

Winuel

Oprogramowanie własne: rozwiązania dla rynku energii, systemy informatyczne wspomagające działalność firm zajmujących się sprzedażą energii; obrót energią, wspomaganie odbiorców energii; system kontroli ruchu (Janus); systemy ERP (SAP), dla MSP handlowych (MAXeBiznes), CRM

ZETO SA w Poznaniu

Outsourcing IT: udostępnianie mocy obliczeniowej własnego Data Center, środowiska systemowego, narzędziowego oraz aplikacji użytkowych (systemy ERP, np. Impuls BPSC)