Forum Autodesk 2012 – Wyznaczaj Kierunki

29 października odbyło się ogólnopolskie Forum Autodesk 2012 – Wyznaczaj Kierunki. W tym roku w wyjątkowej scenerii warszawskiego Centrum Nauki Kopernik spotkało się blisko 400 użytkowników rozwiązań Autodesk – architektów, projektantów, konstruktorów, inżynierów, grafików, twórców animacji, a także studentów. W gronie uczestników nie zabrakło ekspertów z branży, zagranicznych gości oraz przedstawicieli mediów. Gościem specjalnym był Roman Paszke, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, który przybliżył tajniki wyznaczania kierunków w dążeniu do celu i osiąganiu go.

Tematem przewodnim forum było „Wyznaczanie Kierunków”. Impreza zbiegła się również z 30 rocznicą istnienia firmy Autodesk. Jej historię przybliżył otwierający forum Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.

– W ciągu ostatnich 30 lat Autodesk wspierał klientów w tworzeniu lepszych projektów i urzeczywistnianiu ich innowacyjnych koncepcji. Nasze rozwiązania wyznaczały trendy i stały się siłą napędową do powstawania projektów niemal w każdym obszarze przemysłu. Już teraz przygotowujemy się na kolejne lata, wykorzystując najnowsze technologie, takie jak chmura oraz aplikacje mobilne – podsumował Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.

Tegoroczne spotkanie podzielone było na 40 sesji tematycznych dla różnych branż. Odbyły się specjalne pokazy na „żywo” oraz wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. wyspy eksperckie – możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami z firm partnerskich Autodesk. W obrębie Autodesk Community Cafe można było spróbować swoich umiejętności w projektowaniu na czas, a w Sali innowacji studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali swój innowacyjny projekt bolidu wyścigowego.

Prezentacje przygotowane przez klientów, partnerów oraz specjalistów z Autodesk cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

Architektura, budownictwo, infrastruktura

W obrębie sesji poświęconych branży architektoniczno-budowlanej oraz infrastrukturalnej tematyką wiodącą było wykorzystanie modelowania informacji o budynku (BIM) na różnych etapach powstawania budynku oraz w projektach infrastrukturalnych. Doświadczenia w tym obszarze zaprezentował m.in. Roland Jarosz, lider projektu ze Skanska Property Poland sp. z o.o. w prezentacji o zastosowaniu BIM na platformie Autodesk Revit w procesie projektowania i budowy jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w Poznaniu – Malta House.

Modelowanie informacji o budynku obejmuje obecnie znacznie szerszy zakres projektów, w tym również inwestycje infrastrukturalne. Takie wykorzystanie BIM i jego wartość biznesową przybliżył uczestnikom Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk. W oparciu o badania SmartMarket Report, McGraw Hill Construction, 2012, które wskazują na wyraźny wzrost zastosowania BIM wśród amerykańskich firm w sektorze infrastruktury w ostatnich dwóch latach, rozważano, czy nowe podejście – innowacyjne i bardziej efektywne – będzie odpowiedzią również na wyzwania polskiej branży rozwoju infrastruktury.

Przemysł, mechanika

Główne tematy dla przemysłu i mechaniki dotyczyły wykorzystania rozwiązań Autodesk do cyfrowego prototypowania oraz zarządzania cyklem życia produktu (PLM) w efektywnym tworzeniu innowacyjnych i lepszych projektów. Szczególną uwagę specjaliści oraz partnerzy Autodesk poświęcili szerszemu wykorzystaniu symulacji i analiz w procesie powstawania produktów oraz rosnącej popularności rozwiązań do zarządzania dokumentacją.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły także zagadnienia związane z cloud computing. Na początku tego roku Autodesk udostępnił Autodesk PLM 360 – rozwiązanie nowej generacji, wspierające procesy biznesowe w powiązaniu z procesem projektowania i serwisowania, oparte na przetwarzaniu w chmurze. Radosław Cieślak, Industry Territory Sales, Autodesk oraz Krzysztof Kazoń, Technical Sales Engineer PDM/PLM, Autodesk przybliżyli możliwości tej aplikacji w zakresie pełnej definicji procesu zarządzania cyklem życia produktu (PLM), czyli od koncepcji przez fazę projektowania i udoskonalania, po fazę eksploatacji i utylizacji.

Media & Entertainment

W obrębie sesji dedykowanych branży Media & Entertainment dominowały tematy związane z najnowszymi rozwiązaniami Autodesk wpierającymi urzeczywistnianie kreatywnych pomysłów przez twórców z branży filmowej, telewizyjnej, reklamowej oraz gier komputerowych. Sesję plenarną, która dotyczyła perspektywy rozwoju i możliwości rynkowych w branży mediów cyfrowych oraz gier mobilnych oraz typu casual, poprowadził Michael C. Langmayer, M&E Territory Sales Executive CEE.

W pozostałych prezentacjach przybliżono wiodące narzędzia Autodesk do tworzenia grafiki, animacji i symulacji, a także gier komputerowych. Jedną z sesji przedstawiającą wybrane projekty zrealizowane z wykorzystaniem rozwiązań Autodesk dla mediów i rozrywki poprowadzili specjaliści z firm 3de oraz Badi Badi.