Ericsson i Telefónica podpisali porozumienie o współpracy dotyczące ewolucji Cloud RAN opartej na architekturze Open RAN

Firmy Ericsson i Telefónica S.A. zawarły porozumienie o współpracy (MoU), aby przyspieszyć rozwój otwartej sieci opartej na architekturze Cloud RAN opracowanej przez firmę Ericsson.

Telefónica i Ericsson zamierzają również opracować zautomatyzowane metody wdrażania sieci Cloud RAN, zgodne z najlepszymi praktykami w ekosystemach chmurowych. Będzie to polegało między innymi na wykorzystaniu rApps sieciRAN Intelligent Controller (RIC) oraz architektury zarządzania siecią (SMO) w celu wzmocnienia rozwiązań sieci dostępu radiowego (RAN).

Jak mówi Enrique Blanco, dyrektor techniczny w firmie Telefónica — „Jesteśmy podekscytowani połączeniem sił z firmą Ericsson. Ta współpraca przyniesie obopólne korzyści, a nam pozwoli na wykorzystanie najnowszych osiągnięć w zakresie wirtualizacji i technologii chmurowych. Przystosowanie sieci do obsługi opartej na oprogramowaniu oraz przyjmowanie otwartej i rozproszonej architektury sieci zwiększy elastyczność, umożliwi tworzenie nowych rodzajów architektury i modeli sieci oraz pobudzi innowacyjność”.

Ericsson Cloud RAN oferuje operatorom telekomunikacyjnym duże możliwości tworzenia makrosieci, a także wejścia na rynek zastosowań korporacyjnych.

Jak mówi Fredrik Jejdling, wiceprezes wykonawczy i dyrektor ds. sieci w firmie Ericsson — „Współpraca z firmą Telefónica ma na celu przyspieszenie rozwoju i wdrożenie otwartej sieci radiowej opartej na rozwiązaniach w chmurze. Umożliwi to utworzenie otwartego ekosystemu innowacji i odmieni nasze myślenie o wartości sieci, dzięki otwarciu nowych możliwości wynikających ze standardowych interfejsów API. Przyjęte ostatnio przez O-RAN Alliance standardy Open RAN pozwoli nambudować sieci o wysokiej wydajności na dużą skalę”.

Ericsson Cloud RAN opiera się na otwartej, ustandaryzowanej architekturze umożliwiającej łączność na całym świecie i jest w pełni kompatybilna z zainstalowanymi urządzeniami Ericsson Radio System, co ułatwi dostawcom usług ewolucję ich sieci w kierunku wybranej przez nich architektury.