Epicor: Trendy na rynku ERP w 2013

Epicor Software Corporation wskazuje kluczowe trendy, które zdominują polski rynek systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) w 2013 roku. Firma wierzy, że w tym roku chmura obliczeniowa (cloud computing), w tym model usługowy SaaS (Software as a Service), aplikacje mobilne oraz rozwiązania do przetwarzania danych znajdą swoje miejsce w planach wydatków firm na IT.

– W 2013 r. nie spodziewamy się powstania całkowicie nowych trendów, ale bardziej dynamicznego i dojrzałego rozwoju już istniejących na rynku – powiedział Hermann Stehlik, wiceprezes na Europę Środkową w Epicor. – Jednym z nich jest technologia cloud, która gromadzi coraz większą grupę zwolenników w polskim środowisku biznesowym.

Z ogłoszonego ostatnio raportu Epicor wynika, że 14% polskich przedsiębiorstw rozważa wdrożenie systemu ERP w modelu chmurowym. Chociaż firmy wciąż szczególnie cenią sobie rozwiązania dedykowane (50%), to „chmura” staje się coraz bardziej popularna.

– W roku 2012 wiele firm zapoznało się z samą technologią i korzyściami, jakie mogą osiągnąć, przechodząc na model zarządzania danymi w chmurze. Przewidujemy, że rok 2013 będzie rokiem realnych decyzji inwestycyjnych – stwierdził Hermann Stehlik.

Kolejnym czynnikiem, który zmieni w najbliższym czasie formułę wydatków firm na IT, jest wzrost danych firmowych. W tym obszarze Epicor prognozuje rosnące zapotrzebowanie na systemy do przetwarzania, przechowywania danych oraz ich ochrony.

– Narastająca liczba wrażliwych danych idzie w parze z potrzebą ich zabezpieczenia. Tym bardziej, jeśli są one intensywnie wykorzystywane do tworzenia prognoz rynkowych i stanowią istotny element strategii biznesowych – powiedział Stehlik. – Analizując zmieniające się wymagania klientów, wzbogaciliśmy naszą ofertę o system do przywracania danych System Backup & Recovery. To efekt kompleksowego podejścia, które ma wprowadzać realne usprawnienia w funkcjonowaniu firm naszych klientów.

Według prognoz Gartnera „bankowość, komunikacja, media i usługi (CMS) oraz produkcja to rynki o największym wzroście możliwości rozwoju do 2016 r.”. Ponadto „branże produkcyjna oraz zasobów naturalnych osiągną najwyższe wyniki wśród rynków wertykalnych z wydatkami na poziomie 478 mld USD w 2013 r., co stanowi wzrost o 2,3% względem 2012 r. (467 mld USD).

Jak pokazują wyniki badania Epicor, polskie firmy produkcyjne w zakresie ERP zwracają szczególną uwagę na możliwość obsługi płatności elektronicznych, w tym e-podpisu (31%), dostosowanie do zagranicznego środowiska biznesowego (zarządzanie różnymi walutami, regulacjami – 30%) oraz działania systemu na urządzeniach mobilnych (26%).