Dlaczego metadane są tak ważne?

Termin metadane brzmi jak coś, co powinno interesować tylko ludzi, którzy spędzają większą część życia w korporacyjnych centrach danych. Jednak firmy zaczynają budować infrastrukury IT wokół architektur nastawionych na usługi (service-oriented architectures – SOA), a coraz więcej osób, łącznie z korporacyjnymi VIP-ami powinno wiedzieć, co oznacza termin metadane.

W dużym skrócie – metadane to informacje dotyczące danych znajdujących się w bazie danych lub aplikacji. Informują, w jakim systemie zostały sporządzone dane, kiedy były ostatnio zmieniane oraz przez kogo. W SOA metadane zawierają funkcje indywidualnych programów oraz zasady dotyczące komunikowania się z programami.

– Ta bardziej rozbudowana definicja terminu metadane jest właśnie tym, czego muszą być świadomi członkowie zarządów korporacji – twierdzi Jason Bloomberg, analityk pracujący dla znajdującej się w Waltham (MA) firmy zajmującej się badaniem rynku IT – ZapThink, autor publikacji “Metadane: podstawa SOA”.

Bloomberg wyjaśnia, że członkowie zarządów korporacji muszą rozumieć znaczenie informacji o posiadanych przez firmę aplikacjach, aby wiedzieli, które aplikacje można ze sobą łączyć w celu obsługi nowych procesów firmy.

Elementy programu są zamieniane na usługi, usługi będą mieć metadane, które trzeba zrozumieć, by usługi można było wykorzystać ponownie – co jest podstawowym elementem architektury nastawionej na usługi.

 Metadane są motorem napędowym architektury nastawionej na usługi

Dlaczego metadane?

Rodzaje potrzebnych metadanych

Źródła metadanych

  • Metadane identyfikują, które programy czy usługi zawierają funkcje potrzebne do obsługi procesów firmy, jakie chce się utworzyć
  • Jak zostały utworzone aplikacje czy usługi
  • Co robią aplikacje czy programy
  • Zasady opisujące, w jaki sposób pozwala się innym programom czy usługom na komunikowanie się z aplikacjami i usługami
  • Metadane można umieścić na tablicy wskaźników, w systemie zarządzania zasobami firmy lub w systemie zarządzania usługami internetowymi