COVID-19, wydajność, robotyka, bezkontaktowe sterowanie ruchem, nauki ścisłe

Fot. 1. W roku 2020 firma Festo Bionic opracowała autonomiczne stado latających ptaków-robotów wykorzystujących wewnętrzny system globalnego pozycjonowania, który dostosowuje pozycję każdego robota w zależności od potrzeb – twierdzi Karoline von Häfen, szefowa projektów bionicznych w Festo. (Fot. Festo)

Innowacje w automatyce pomagają w walce z pandemią, zapewniają wydajność energetyczną, wpływają na branżę robotyki, rozwijają bezkontaktowe sterowanie ruchem, pomagają w szkoleniach oraz przyczyniają się do rozwoju nauk ścisłych, takich jak technologia, inżynieria i matematyka.

Automatyzacja elektryczna, pneumatyczna i automatyka procesów pomagają w łączności pomiędzy pracownikami działów inżynieryjnych podczas pandemii COVID-19; Przemysł 4.0 i Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) wspierają i umożliwiają optymalizację architektury automatyki; bionika (robotyka naśladująca naturę) inspiruje przyszłych inżynierów w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki oraz oferuje innowacje, które można zintegrować z operacjami; kursy szkoleniowe i moduły automatyki pomagają studentom i nauczycielom; bezstykowe sterowanie ruchem wykorzystuje nadprzewodnictwo. Były to jedne z wielu innowacji demonstrowanych przez Festo podczas kilku wydarzeń online, mających miejsce w lipcu, poprzedzających zaplanowane północnoamerykańskie targi online Festo w dniach 5 i 6 sierpnia, których treść ma być archiwizowana do 5 września. Z powodu pandemii targi w Hanowerze, targi IMTS oraz inne pokazy i konferencje musiały zostać odwołane, więc Festo udostępnia informacje i nowości online.

COVID-19, cyfryzacja

Dr. Frank Melzer, członek zarządu Festo ds. zarządzania produktem i technologią, powiedział, że COVID-19 przyniósł wiele zmian w życiu prywatnym i zawodowym ludzi na całym świecie. Twierdzi on, że Festo posiada solidną infrastrukturę cyfrową i wzmocniło bezpieczeństwo cybernetyczne, instalując 6000 węzłów wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w ciągu jednego dnia. Firma kontynuowała produkcję, zwłaszcza dla branż, których podtrzymanie operacji jest konieczne, stosując się do odpowiednich zaleceń sanitarnych. Szybkie projekty inżynieryjne, w tym maski i respiratory, są dostarczane w ciągu czterech tygodni, a części ogólnodostępne dla innych.

Festo znajduje się wśród firm należących do niemieckiego stowarzyszenia Industrie 4.0 (obejmującego 150 firm i 600 uczestników), pracującego nad przyszłymi rozwiązaniami dla przemysłu. Ważne jest, aby systemy mogły się ze sobą komunikować i stworzyć wydajność dzięki cyfrowej interoperacyjności.

Fot. 2. Marcus Stemler, menedżer produktu Festo zajmujący się cyfrową pneumatyką powiedział, że cyfrowe zawory pneumatyczne mogą zmniejszyć związane z nimi zużycie energii do 60% lub więcej. Oszczędność energii może wynikać na przykład z załadunku opon do prasy utwardzającej, sterowanej przez Festo Motion Terminal, o którym mówi się, że jest pierwszym cyfrowym terminalem zaworów pneumatycznych. (Fot. Festo)

Dr Ansgar Kriwet, członek zarządu Festo ds. sprzedaży, powiedział, że w tym roku tematem przewodnim targów w Hanowerze byłaby transformacja przemysłowa, a kryzys związany z koronawirusem pokazuje potrzebę jej zaistnienia. Zagadnienie to obejmuje rozpowszechnienie pracy zdalnej, wyższą przepustowość danych i bezpieczeństwo cybernetyczne, zachowanie bezpieczeństwa pracy przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności i niezawodności produkcji. Lepsze sterowanie maszynami za pomocą czujników umożliwia większą mobilność.

Dr Hans Jörg Stotz, członek zarządu Festo Didactic SE, twierdzi, że przemysł musi wprowadzić rozwiązania cyfrowe do większej ilości zastosowań dzięki szkoleniom z zagadnień Przemysłu 4.0, obejmującym technologie, modele biznesowe i uczenie się przez całe życie. Zastosowania obejmują cyberfizyczne fabryki, fabryki oparte na modułach i centra edukacyjne, które nie zakłócają działania produkcji.

Karoline von Häfen, szefowa działu projektów bionicznych Festo, zaprezentowała miękką, zrobotyzowaną rękę i nadgarstek o 12 stopniach swobody. Rękawica dla robotycznej ręki ma 113 dotykowych czujników siły. Jak twierdzi Karoline von Häfen, rękawica z czujnikami dotyku może pozwolić człowiekowi poczuć to, co czuje robot. W nadgarstku znajduje się kamera umożliwiająca wizualne rozpoznawanie obiektów, wyposażona w sztuczną inteligencję (SI), która usprawnia proces uczenia się; robotyczna ręka i nadgarstek są zamontowane na robocie, który utrzymuje równowagę i porusza się na przegubie sferycznym. System sieci neuronowych utrzymuje równowagę, podczas gdy robot obraca się dzięki wbudowanemu zasilaniu energią. Ludzie i roboty zmieniają się, aby móc pracować razem w miejscach pracy – powiedziała von Häfen.

Michael Schöttner, szef działu SupraMotion w Festo, zademonstrował skomercjalizowane bezstykowe sterowanie ruchem Festo, wykorzystujące nadprzewodnictwo. System o niskim poborze mocy zapewnia zautomatyzowany, beztarciowy ruch bezprzewodowy, korzystny w wielu zastosowaniach medycznych, biomedycznych i farmaceutycznych. Do wykonywania precyzyjnych ruchów wykorzystuje magnesy stałe i chłodzenie nadprzewodzące.


Mark T. Hoske, redaktor naczelny Control Engineering USA