Chmura i mobilność – trendy w obszarze zarządzania kadrami

Według najnowszych prognoz Forrester Research w 2013 r. największym zainteresowaniem korporacji i instytucji rządowych w ujęciu globalnym cieszyć się będzie oprogramowanie powiązane z chmurą, aplikacje mobilne oraz oprogramowanie służące do analizowania dużych zbiorów danych (tzw. Big Data). Rosnące zainteresowanie rozwiązaniami z obszaru cloud computing i mobilności widać także na rynku polskim, szczególnie w obszarze rozwiązań IT do zarządzania kadrami.

Chmura i rozwiązania mobilne to tematy dominujące w tegorocznych trendach w oprogramowaniu dla biznesu, także w obszarze HR. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez PMR, kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku cloud computing w Polsce jest poszukiwanie oszczędności przez firmy (34%), wzrost rynku mobilnego Internetu (26%) czy względy bezpieczeństwa (23%).

– Firmy na całym świecie coraz odważniej zwracają się ku rozwiązaniom w modelu Software as a Service do zarządzania kadrami. Również polskie przedsiębiorstwa częściej przekonują się do tego modelu przetwarzania danych w obszarze rozwiązań HR. Niższe koszty, szybkie wdrożenie, zmniejszenie obciążeń związanych z administracją IT czy wreszcie elastyczność oraz skalowalność to wymierne korzyści, jakie niesie ze sobą przeniesienie funkcji HCM do chmury – mówi Teresa Olszewska, prezes zarządu Gavdi Polska SA, firmy oferującej m.in. rozwiązania SuccessFactors, producenta rozwiązań chmurowych w obszarze HR.

Dostępne na polskim rynku rozwiązania HCM (Human Capital Management) w modelu SaaS umożliwiają skuteczne zarządzanie takimi obszarami, jak strategiczne planowanie zasobów, rekrutacja, zarządzanie wynagrodzeniami, szkolenia z e-learningiem, zarządzanie przez cele, oceny i zarządzanie efektywnością, zarządzanie sukcesją oraz analityka.

Drugim dominującym trendem w obszarze wsparcia procesów zarządzania kadrami są aplikacje mobilne.

– Pracownicy korzystający w życiu prywatnym ze smarftonów, tabletów i mobilnego Internetu oczekują takiej samej elastyczności również w miejscu pracy. Z tego względu na znaczeniu zyskuje także trend Bring Your Own Device – pracownicy coraz częściej korzystają z prywatnych urządzeń do celów zawodowych. Dlatego biznesowe aplikacje mobilne na dobre zadomowiły się w polskich firmach, także w obszarze zarządzania kadrami – dodaje Teresa Olszewska.

Jednym z rozwiązań kadrowych, które coraz częściej pojawiają się w firmach w wersji mobilnej, są narzędzia do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Dzięki nim część zadań personalnych jest delegowana bezpośrednio na zainteresowane osoby. Narzędzia samoobsługowe w wersji na smartfony czy tablety umożliwiają pracownikowi wykonanie wszystkich formalności związanych np. ze składaniem wniosków urlopowych samodzielnie, w sposób elektroniczny. Menedżer może je z kolei zatwierdzić z każdego miejsca – będąc w delegacji lub na spotkaniu poza biurem.

– Możliwość wykonywania tych wszystkich zadań w dowolnym miejscu z poziomu wybranego urządzenia mobilnego nie tylko daje pracownikom większą elastyczność, ale przede wszystkim pozwala im do minimum skrócić czas poświęcany do tej pory na czynności niegenerujące bezpośrednich korzyści biznesowych – mówi Teresa Olszewska.