CeBIT 2012: „Managing Trust“ – bezpieczeństwo w centrum uwagi

Targi CeBIT 2012 (6-10 marca), organizowane pod hasłem „Managing Trust – Zarządzanie zaufaniem”, najważniejsza ogólnoświatowa impreza wystawiennicza branży ICT, staną się międzynarodową platformą dyskusji o kwestii zabezpieczeń we współczesnym zdigitalizowanym świecie.

– Bezpieczeństwo jest kluczową kwestią zarówno w aspekcie politycznym, jak i gospodarczym oraz użytkowym – jego zapewnienie jest we wspólnym interesie polityków, firm i konsumentów – powiedział 26 września 2011 r. w Hanowerze Ernst Raue, członek zarządu Deutsche Messe AG odpowiedzialny za targi CeBIT. – Pod hasłem „Managing Trust” zaprezentujemy wieloetapowy proces budowy zaufania i jego rolę w stymulowaniu postępu i pobudzaniu wzrostu gospodarczego. Im większym zaufaniem cieszą się poszczególne rozwiązania stosowane w branży ICT, tym chętniej są używane i – co za tym idzie – tym szybciej rośnie rynek. Zaufanie nie jest już tylko wartością dodaną, lecz fundamentem działalności biznesowej, który trzeba umacniać i rozwijać.

„Managing Trust – Zarządzanie zaufaniem“ to także logiczna kontynuacja kluczowego hasła targów CeBIT z roku 2011: „Work & Life with the Cloud – Architektura sieciowa typu cloud do użytku firmowego i prywatnego”. Popularność rozwiązań opartych na chmurze wciąż rośnie, ale głównym hamulcem do bardziej dynamicznego rozwoju jest brak zaufania firm i konsumentów do idei cloud.

– Celem targów CeBIT 2012 jest zmniejszenie rozdźwięku między zaufaniem, które powinno towarzyszyć korzystaniu z nowych technologii, a ich realnym poziomem bezpieczeństwa – podkreślił Ernst Raue. – Tylko w ten sposób możemy sprawić, że innowacje zostaną zaakceptowane przez odbiorców i bez problemów wejdą na rynek. Zagwarantowanie wysokiego poziomu zaufania i skutecznego zabezpieczenia rozwiązań oraz procesów musi stać się najważniejszym punktem w planach strategicznych dostawców sprzętu i usług oraz kluczowym hasłem na liście priorytetów ich użytkowników.

Obecnie nie wystarcza zainstalowanie firewalla czy programu antywirusowego w komputerze. Koniecznością staje się kompleksowe podejście do zabezpieczeń – stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa i zadbanie o to, co nazywamy zarządzaniem zaufaniem (Trust Management).

Tematyka CeBIT 2012 obejmie zarówno zabezpieczenia fizyczne, jak i bezpieczeństwo procesów i rozwiązań, a także zaufanie użytkowników do poszczególnych systemów oraz kwestie polityczno-gospodarcze, takie jak ochrona danych i dóbr osobistych. W centrum uwagi znajdą się też problemy związane ze zwalczaniem przestępczości internetowej.

O tym, jak wzrosła świadomość związana z zapewnieniem lepszego poziomu bezpieczeństwa w sieci świadczy raport firmy Symantec. Według przedstawionych tam danych internetowi przestępcy spowodowali w 2011 r. na świecie straty finansowe w wysokości 114 mld USD. Po doliczeniu czasu i nakładów poniesionych w związku z tymi atakami przez poszkodowane firmy i użytkowników wartość strat wzrasta do 388 mld USD. Skala przestępstw rośnie m.in. w związku z coraz większą popularnością urządzeń mobilnych, takich jak smartphone’y czy tablety. Dostęp do wrażliwych danych handlowych staje się bowiem coraz łatwiejszy również dla przestępców, którzy mogą zaatakować wszędzie i o każdej porze.

Hasło „Managing Trust” widoczne będzie we wszystkich halach, stanie się też mottem wielu wydarzeń specjalnych. Przykłady zabezpieczeń oraz scenariuszy działania w odniesieniu do bezpieczeństwa fizycznego oraz ICT zaprezentowane zostaną w specjalnym obszarze tematycznym „CeBIT Security World”.

Targi CeBIT (Centrum für Büroautomation, Informationstechnologie und Telekommunikation) jako odrębna impreza odbywają się od 1986 r. To najważniejsza ogólnoświatowa platforma spotkań przedstawicieli branży teleinformatycznej i gospodarki cyfrowej. Organizowane są co roku na wiosnę w Hanowerze przez Deutsche Messe AG.

W ramach edycji 2012 stoiska i wykłady zgrupowane zostaną w cztery duże obszary tematyczne skierowane do różnych grup odbiorców:

  • CeBIT pro – rozwiązania dla biznesu, zarówno dla małych firm, jak i dla średnich przedsiębiorstw oraz międzynarodowych koncernów
  • CeBIT gov – produkty i usługi dla sektora publicznego (od szczebla lokalnego przez regionalny i krajowy po unijny) oraz dla służby zdrowia
  • CeBIT life – pokazanie w działaniu produktów dla użytkowników końcowych i przybliżenie nowych modeli biznesowych uwzględniających zmianę roli współczesnych konsumentów
  • CeBIT lab – laboratorium branży ICT oraz platforma prezentacji przełomowych innowacji i trendów jutra, na której spotykają się przedstawiciele uniwersytetów i instytutów badawczych

Targi CeBIT wyróżnia międzynarodowa ranga. W edycji 2011 udział wzięło ponad 4 200 firm z 70 krajów świata, 339 000 zwiedzających ze 110 państw oraz 5 000 dziennikarzy z różnych zakątków globu.

Na kraj partnerski targów CeBIT 2012 wybrana została Brazylia. Jako gościa honorowego imprezy zaproszono prezydent Brazylii Dilmę Rousseff. Krajami partnerskimi poprzednich edycji imprezy były: Turcja (2011), Hiszpania (2010), Kalifornia (2009), Francja (2008) i Rosja (2007).

5 marca 2012 r. Eric Schmidt, prezes rady nadzorczej Google, wraz z kanclerz Angelą Merkel i premierem Dolnej Saksonii Davidem Mc Allisterem oraz prof. Dieterem Kempfem, stojącym na czele organizacji BITKOM, dokonają w Hanowerze uroczystego otwarcia targów CeBIT.

CeBIT Global Conferences 2012

Podczas CeBIT Global Conferences 2012 wystąpią światowe sławy związane z nowymi technologiami i wizjonerzy cyfrowego świata. Będą omawiane najważniejsze zagadnienia i aktualne tematy związane z informatyką, telekomunikacją, mediami elektronicznymi i elektroniką użytkową. Kluczowe hasła w 2012 r. to sieci inteligentne, nowe zastosowania architektury cloud, wpływ Internetu na styl życia oraz Social Business – biznes wykorzystujący nowe platformy komunikacyjne i sieci społecznościowe.

W ramach CeBIT Global Conferences 2012 zorganizowane zostaną cztery dni tematyczne. Mottem pierwszego dnia kongresu (6 marca) będzie hasło „All Things Smart – Inteligentne rozwiązania do różnych zastosowań”. W centrum uwagi znajdą się takie zagadnienia, jak zrównoważona gospodarka energetyczna, inteligentne systemy zarządzania ruchem, mobilność, system kształcenia i ochrona zdrowia. Poszczególne sesje poprowadzą Michael Rhodin z koncernu IBM oraz przedstawiciel firmy Microsoft B. Kevin Turner. W zamykającym pierwszy dzień panelu dyskusyjnym poświeconym inteligentnym rozwiązaniom w samochodach, energetyce i miastach „Smart Car – Smart Grid – Smart Cities” głos zabierze m.in. Larsh Johnson reprezentujący eMeter, amerykańskiego lidera w zakresie oprogramowania do zarządzania inteligentnymi sieciami energetycznymi.

Myślą przewodnią drugiego dnia (7 marca) będzie hasło „Flying the Cloud – Szybując w chmurze“. Wśród poruszanych tematów znajdzie się magazynowanie danych w architekturze cloud, procesy w chmurze danych, ochrona prywatności, mobilność i konwergencja. Jednymi z głównych mówców będą dr Werner Vogels, dyrektor techniczny słynnej amerykańskiej platformy handlowo-wysyłkowej Amazon oraz jej współzałożyciel Jeff Bezos. Kolejne wystąpienie wygłosi Hamid Akhavan z zarządu Siemens Enterprise Communications (spółki joint venture amerykańskiego inwestora The Gores Group oraz Siemens AG). Dzień zakończy panel dyskusyjny o tematyce powiązanej z mottem CeBIT 2012  – „Managing Big Data and Trust“ – poświęcony zarządzaniu bezpieczeństwem danych i zaufaniem.

Czwartek 8 marca zdominuje cyfrowy styl życia. Mówcy i paneliści omówią tematy związane z hasłem „Upgrade your Lifestyle: Entertainment, Mobility, Content – Styl życia jutra: rozrywka, mobilność, przekaz”.

Coraz silniejsze powiązanie sieci społecznościowych z działalnością biznesową to główny temat wykładów i dyskusji 9 marca. Motto czwartego dnia CeBIT Global Conferences 2012 brzmi „Social Business: Listen, Share, Care – Biznes społeczny: słuchajmy, komunikujmy się i angażujmy“. Główny wykład wygłosi Jacob Aqraou z platformy aukcyjnej eBay. Opowie m.in., jak portal transakcji między konsumentami (C2C) przekształca się w serwis B2C, oferujący firmom komercyjnym nowe możliwości docierania do odbiorców.

Podczas CeBIT 2011 ponad 50 międzynarodowych ekspertów wygłosiło wykłady w ramach CeBIT Global Conferences. Wykłady, rozmowy i dyskusje panelowe przyciągnęły ponad 3200 gości ze 100 krajów. Na żywo w  Internecie obejrzało 20 000 osób, a 70 000 pobrało plik z nagraniem.

www.cebit.de

Autor: Elżbieta Jaworska